1 сеpпня – Мoкринин дeнь. Свята Мoкрина вiщує пoгоду нa всю осiнь: якuй дeнь, тaка й вoна.
1 серпня відзначається народне свято день Мокрини. У народі його ще називають Макриди, Мокрини або Указчиці осені, тому що по погоді цього дня судили, якою буде осінь.
Джерело:bbc-ccnn.com
У православному календарі це день вшанування пам’яті преподобного Мокрини Каппадокійської, яка відома також як сестра Василія Великого, що жила в IV столітті.
Будучи ще зовсім юною, Мокрина дала обітницю безшлюбності. Через кілька років разом з матір’ю вона прийняла чернечий постриг.
Вони оселилися на березі річки Ірис, щоб ніхто не відволікав їх від молитов і праць. Незабаром, почувши про Мокрину і її матір Емілію, до них стали приходити жінки, які хотіли присвятити своє життя служінню Богу. За силу віри Мокрина була винагороджена даром творити чудеса, в тому числі і викликати дощ.
На Русі святу нерідко називали Мокриною і по тому, наскільки дощовим був цей день, судили про наближення осені. Так і говорили: «Мокрина мокра – і осінь мокра”.
Опади обіцяли хороший урожай на наступний рік: «Коли на Мокрину дощ, вродить жито».
Якщо день видавався ясним, відбувався обряд «Мокрин».
Дівчина, народжена 1 серпня, нарікалася Мокриною. Одягнувши свій кращий наряд, вона сиділа вдома і чекала, коли селянки принесуть їй з поля колоски. Зібравши їх в сніп, Мокрина виходила з хати і разом з іншими жінками йшла на річку, щоб передати хліб вологи небесної і умовити її пролитися дощем.
Там вона кидала сніп в воду, заходила слідом і починала топити колоски. Головним завданням було потопити їх все до того, як вони попливуть за течією, інакше не бачити дощу.
Чоловікам же в цей день заборонялося навіть гуляти біля річки. Вважалося, що якщо вони хоч краєм ока побачать цей обряд, то викличуть велику біду на все село.
А якщо день і без обрядів видавався сирим, то дівчині, яка народилася в день Мокрини, не можна було виходити на вулицю, інакше може піти дуже сильна злива.
Вудильники намагалися 1 серпня раніше піти на річку, щоб зловити якомога більше риби. Старі рибалки повчали молодь: «Макриді Мокрина, а ти метикуй! Якщо підеш сьогодні додому з багатим уловом – весь рік тобі буде рибальська удача!»
У ці дні закінчувалися літні роботи і починалися осінні. «Мокрина споряджає осінь, а Анна (7 серпня) – зиму», – говорили в народі.
Вважалося, що закінчувалося літо і для комах: оводи на Мокрини повинні були кусатися в останній раз. А якщо з осик починав летіти пух, що теж було прикметою осені, можна було сміливо йти за підосичниками.
Приказки та прикмети дня:
Зірки падають 1 серпня – скоро прийдуть сильні вітри.
Якщо на Мокрини не пішов дощ – так буде ще шість тижнів, якщо пішов – то на той самий термін.
Яка погода в цей день, така буде і осінь.
Якщо в цей день буде дощ – сівба озимих хлібів буде хорошою.
Осика пустила пух – урожай красноголовців буде багатий.
Народжена 1 серпня жінка може викликати дощ. Носити їй слід халцедон.