Розповідаємо, яке церковне свято відзначають 11 жовтня за новим і старим стилем, заборони дня, у кого іменини.
11 жовтня за новим церковним календарем згадують апостола від 70-ти Филипа, а також Феофана Сповідника.
Про традиції та прикмети 11 жовтня і яке сьогодні свято відзначають у церкві за старим стилем – у матеріалі.
11 жовтня 2024 року – яке церковне свято сьогодні за новим і старим церковним календарем
2023 року Православна церква України перейшла на новий календарний стиль, і всі православні свята з фіксованою датою змістилися на 13 днів раніше. Але частина вірян продовжує дотримуватися колишнього календаря – збереження старого стилю залишається правом релігійних громад і монастирів.
Яке сьогодні церковне свято в Україні за новим стилем
11 жовтня за новим церковним календарем (24 жовтня за старим) – день пам’яті апостола від 70-ти Филипа, а також Феофана Сповідника, єпископа Нікейського.
Феофан був родом з Єрусалима, з родини християн. Його і старшого брата Феодора віддали на навчання в лавру святого Сави, там вони прийняли чернечий постриг, а Феофан через кілька років став пресвітером лаври.
У ті часи в країні почалася іконоборча боротьба, і патріарх єрусалимський відправив Феофана і Феодора до Константинополя – на захист віри. Там брати потрапили в ув’язнення і провели в ньому 25 років, де їх мучили голодом і піддавали важким випробуванням. Феодор так і помер в ув’язненні, а Феофан дожив до закінчення іконоборчої боротьби, повернувся і став єпископом Нікейським. Після себе святитель залишив велику спадщину: близько 150 канонів.
***
У день Феофана Сповідника згадують також святого Феофана, посника Києво-Печерського, мощі якого знаходяться у Ближніх печерах. На жаль, більше про його життя нічого невідомо.
***
Филип був родом із Кесарії Палестинської. Він був одруженим чоловіком і мав чотирьох дочок. За благочестя святі апостоли поставили його дияконом у Єрусалимській церкві.
Коли в Самарії проповідував Христос, Филип вирушив туди, Ісус зробив його одним із сімдесяти апостолів. Там Филип став відомий як чудотворець – лікував від недуг, проганяв бісів, давав поради та проповідував. Язичницький волхв Симон, відомий також як чудотворець, одного разу побував на проповіді Филипа і прийняв хрещення.
Апостол жив у Самарії деякий час, а потім вирушив до Єрусалима, де його зробили єпископом. Дожив святий до глибокої старості.
Церковне свято 11 жовтня за старим стилем
За старим календарним стилем – день пам’яті преподобного Харитона Сповідника і на Собор преподобних отців Києво-Печерських, що в Ближніх печерах спочивають.
Про що говорять прикмети на 11 жовтня
Прикмети цього дня можуть розповісти про те, якою буде зима і врожай наступного року:
листя падає тильною стороною догори – наступного року буде багатий урожай;
кури нахохлилися – похолодає;
вітер північний у цей день – зима буде холодна і сніжна.
У народному календарі 11 жовтня – свято Пилипова канитель. День так прозвали за старих часів – через те, що намагалися встигнути багато чого зробити по господарству до того, як зіпсується погода і розвезе дороги.
Що не можна робити 11 жовтня
Сьогодні Церква, як і в будь-який інший день, не схвалює сварок, лихослів’я, пліток, наклепів і осуду, а також заздрості, жадібності, помсти і відчаю. Не слід відмовляти тим, хто просить про допомогу.
За народними прикметами в цей день не можна лінуватися – неробство називають великим гріхом, оскільки святий Филип був великим трудівником. Не слід залишати безлад у домі – бо гроші втратиш, і користуватися гострими предметами – можна поранитися. Не варто цього дня відкладати заплановані справи – пізніше їх буде важко зробити або не вдасться.
Що можна робити 11 жовтня
Святому Феофану моляться за здоров’я фізичне і душевне, просять захисту від злих сил. До апостола Филипа звертаються в складних ситуаціях.
За старих часів 11 жовтня жінки традиційно вишивали і використовували для цього тонку золоту нитку, яку витягали з дроту. Цей процес був дуже довгим і трудомістким, а сама нитка називалася канитель. Власне, звідси слово отримало і своє переносне значення.
Цього дня слід добре попрацювати, зробити прибирання в домі, а також встигнути до зими облаштувати свій побут.
11 жовтня – іменини сьогодні
Іменини сьогодні за церковним календарем відзначають Пилип, Анатолій, Макар, Йосип, Антон, Ісаакій, Олександр, Лев, Зінаїда, Вікторія, Іларіон.
За старим стилем іменини святкують В’ячеслав, Матвій, Федір, Олександр, Валентин, Іван, Василь, Сергій, Георгій, Олексій.