Вербну неділю або “шуткову” відзначають за тиждень до Воскресіння Христового. Це одне з дванадцяти найголовніших свят у році. Цього дня Ісус Христос в’їхав до Єрусалиму, а народ устеляв йому дорогу пальмовими вітками, тому вона ще називається Пальмовою неділею.
Проте у слов’ян, де пальми не ростуть, а весна починається з цвітінням верби, пальмові гілки люди замінили вербними, тому і сама назва свята змінилася – Вербна або Квітна неділя.
У Євангелії від Матвія описується вхід Ісуса до Єрусалиму:
А коли наблизились до Єрусалиму, прийшли вони у Витфагію, коло гори Оливної. Тоді послав Ісус двох учнів, сказавши до них: “Ідіть у село, що перед вами; відразу ж знайдете прив’язану ослицю й осля з нею; відв’яжіть і приведіть до мене.
А як хтось скаже вам щось, ви відповісте, що Господь їх потребує, але він незабаром поверне їх назад.” Сталось це, щоб збулося слово пророка, який говорив: “Скажіть дочці сіонській: Ось цар твій іде до тебе; лагідний і верхи на ослиці, – на осляті, синові підяремної.”
Учні ж пішли і зробили так, як Ісус звелів їм: привели ослицю та ослятко, поклали на них одяг й Ісус сів на неї. Народ же, якого було багато, простеляв свою одіж по дорозі, а інші зрізували з дерев гілки і розкладали по дорозі.
Люди, що йшли перед ним і ззаду, кликали: “Осанна Синові Давида! Благословен той, що йде в ім’я Господнє, осанна на висоті!” І коли він увійшов у Єрусалим, заметушилося все місто, питаючи: “Хто це такий?” Народ же казав: “Це пророк, Ісус із Назарету в Галилеї.”
У Вербну неділю під час богослужіння в церкві освячують вербові гілочки. Потім їх несуть додому і прикрашають ними ікони. А ще зберігають увесь рік, як оберіг від хвороб та інших бід.
Після закінчення богослужіння, діти стараються проковтнути по кілька “котиків” – “щоб горло не боліло”. Молоді дівчата та хлопці після освячення верби біля церкви промовляють: “Шутка б’є – не я б’ю, віднині за тиждень, буде в нас Великдень!”.
***
Не я б’ю — верба б’є,
За тиждень Великдень,
Недалечко червоне яєчко!
***
Будь великий, як верба,
А здоровий, як вода,
А багатий, як земля!
Також люди трохи б’ють одне одного гілками верби, особливо дітей, бажають здоров’я і благополуччя в родині. Вважається, що на Вербну неділю необхідно перебувати в колі близьких і рідних, бажано в оточенні сім’ї.
Фото ілюстративне з відкритих джерел