Якщо ви давно намагаєтеся погасити всі борги і почати заощаджувати, але нічого не виходить, то прийшов час переглянути своє ставлення до витрат. Всіх успішних людей – бізнесменів, інвесторів, мільярдерів – об’єднує дуже прагматичне ставлення до витрат.
Дарма хтось думає, що багаті люди люблять розкидатися грішми. Ми в Туткапроаналізували, що пишуть про мільярдерів різні видання в цілому світі, і виявили кілька категорій покупок, на які заможні та успішні люди воліють грошей не витрачати. На відміну від нас із вами.
Імпульсивні покупки
Купити милу, але непотрібну річ зі знижкою і, прийшовши додому, про це пошкодувати: з ким такого не було? Всі ми деколи витрачаємо гроші на імпульсивні покупки, і це невигідно відрізняє нас від мільярдерів, яким зайві джинси якраз погоди не зроблять. Але, як сказав інвестор і мільярдер Ворен Бафіт: «Якщо ми будемо купувати те, що нам не потрібно, незабаром доведеться продавати речі, які нам необхідні». Ефективний спосіб уникнути витрат на непотрібне – складати список покупок перед відвідинами магазину.
Дорога нерухомість
Придбання елітного житла за завищеною вартістю – сумнівна інвестиція. Багаті люди, навпаки, бажали б купити перспективну нерухомість за безцінь, щоб отримати прибуток, коли вона виросте в ціні.
Розширені гарантії
На пропозиції розширеної гарантії при придбанні нової техніки частіше погоджуються люди зі скромними прибутками: саме вони більше переживають через те, що річ може бути зіпсована, і в результаті переплачують. Хоча, за даними U. S. News Money, гарантії від виробника буває більше, ніж достатньо.
Одяг та взуття елітних брендів
Мільйонери можуть собі дозволити розкішний одяг з нових колекцій найдорожчих дизайнерів, але якщо їх життя не пов’язане з частими виходами у світ, то вони вважають за краще цього не робити. Згадайте, як одягався Стів Джобс. Годинники Білла Гейтса коштують $ 10, Роман Абрамович нормально виходив на публіку у дешевій футболці, а дружина спадкоємця британського престолу часто виходить у світ в одязі мас-маркету.
Останні версії гаджетів
Заможна людина не буде гнатися за останньою моделлю смартфона або годинника, навіть якщо їх гаджет вже вийшов з моди, втратив свій вигляд або морально застарів. Мільйонери використовують інший механізм прийняття рішень про купівлю: вони прораховують, наскільки доцільною буде ця витрата у цей час. Електроніка, яка швидко дешевшає, рідко виправдовує затрачені кошти.
Кредити, комісії та штрафи за відкладені платежі
Багаті люди не беруть кредитів і не витрачають грошей на штрафи, відрахування та комісії через одну просту причину: вони завжди платять вчасно, не допускаючи прострочень. Доларовий мільярдер, інвестор Марк Кубан сказав: «Якщо ви користуєтеся кредитною карткою, ви просто не хочете бути багатими».
Багато модних іграшок дітям
Люди із середнім достатком часто тішать своїх дітей, завалюючи їх кімнати модними іграшками, які ті випрошують у магазинах. Діти мільйонерів з таким підходом до іграшок би просто потонули. Заможні люди віддають перевагу обґрунтованим витратам і не купують нову ляльку тільки тому, що її показали в рекламі.
Нездорова їжа
Найголовніша відмінність меню мільйонера від того, чим зазвичай харчується людина зі скромними прибутками, – це не вартість продуктів. Багаті люди буквально схиблені на здоровому харчуванні. Вони можуть вживати ті ж крупи і овочі, що і прості смертні, але навряд чи будуть їсти шаурму, гамбургери, картоплю фрі й салати, рясно политі майонезом, з відділу готової їжі в супермаркеті.
Представницькі витрати
Сюди можна віднести витрати на створення іміджу багатої та успішної людини. Іншими словами, на замилювання очей. На розкішні банкети, перельоти бізнес-класом, нові автомобілі люди, які хочуть здаватися багатшими, викидають величезні суми. У той час як по-справжньому успішні часто живуть дуже скромно. Наприклад, засновник IKEA Інгвар Кампрад літав економ-класом і їздив на старенькому «Вольво», а королева Англії Єлизавета II економить електрику в Букінгемському палаці.
Додаткова освіта для дітей
Люди із середніми статками часто запрошують своєму чаду різних вчителів. Одні роблять це з надією розкрити талант, який подарує йому квиток в щасливе безбідне життя. Інші вважають, що за допомогою репетиторів дитина краще засвоїть матеріал. Багаті люди, спираючись на особистий досвід, знають, що додаткові уроки – не гарантія фінансового успіху в майбутньому, і дозволяють дітям насолоджуватися дитинством.
Екстрасенси, ворожки і провісники
Згідно з дослідженнями, клієнтами ворожок стають люди, які не мають високих аналітичних здібностей. Але ж це чи не ключова риса на шляху до багатства і успіху. Крім того, успішні люди вірять у власні сили, допомога потойбічних їм просто ні до чого.
Тренінги особистісного зростання
Набагато громадян, у яких не складається кар’єра чи особисте життя, – головна мішень недобросовісних лайф- і бізнес-коучів. Про непотрібність таких тренінгів багато говорилося після тренінга Тоні Роббінса, який за свій виступ отримав $ 1 млн, при цьому найдешевші квитки дуже дорого коштували. Однак дотепер знаходиться чимало охочих прокачати свої навички. Зрозуміти, чи варто на це розщедрюватися, можна, вивчивши біографії відомих мільярдерів: навряд чи ми знайдемо хоча б одну історію про те, як людина розбагатіла, викидаючи гроші на подібні заходи.
Модні тенденції в дизайні інтер’єру
Нові оздоблювальні матеріали та фасони меблів з’являються чи не кожного місяця. Представники середнього класу, наслідуючи останні тенденції, витрачають гроші на те, що модно в цей момент. Через кілька років їх інтер’єр вже виглядає неактуально: шпалери в квіточку ніхто не купує, в моді яскравий геометричний орнамент. Час все змінювати! Якщо подивитися на інтер’єри багатих людей, часто неможливо зрозуміти, скільки їм років. Фарбовані стіни, вибілена стеля і дерев’яна або плиткова підлога – перевірений століттями варіант.
Змінити фінансові звички важко: попутно доведеться переглянути сформований спосіб життя, внести корективи у свій світогляд. Від яких витрат ви б могли легко відмовитися, а якими не готові пожертвувати навіть заради світлого майбутнього?