Розповідаємо, яке церковне свято відзначають 13 вересня за новим і старим стилем, що можна і не можна робити, у кого іменини.
13 вересня за новим церковним календарем згадують священномученика Корнилія Сотника та оновлення храму Воскресіння Христового в Єрусалимі.
Також цього дня – передсвято Воздвиження Чесного і Животворящого Хреста Господнього. Розповідаємо про традиції та прикмети 13 вересня і яке сьогодні свято відзначають у церкві за старим стилем.
13 вересня 2024 року – яке церковне свято сьогодні за новим і старим церковним календарем
2023 року Православна церква України перейшла на новий календарний стиль, і всі православні свята з фіксованою датою змістилися на 13 днів раніше.
Але частина вірян продовжує дотримуватися колишнього календаря – збереження старого стилю залишається правом релігійних громад і монастирів.
Яке сьогодні церковне свято в Україні за новим стилем.
13 вересня за новим церковним календарем (26 вересня за старим) – день пам’яті священномученика Корнилія Сотника, оновлення храму Воскресіння Христового в Єрусалимі та передсвяткування Воздвиження Чесного і Животворящого Хреста Господнього.
Церкву Воскресіння Христового збудували 335 року. До цього, ще в I столітті римський імператор Тит напав на Єрусалим і зрівняв місто із землею.
Коли до влади прийшов правитель Адріан (через 60 років), на руїнах Єрусалима він побудував римську колонію, а на горі Голгофа – храм Венери, де приносили жертви язичницьким богам. Таким чином намагалися всіляко стерти пам’ять про Христа.
Але на початку IV століття, за часів правління імператора Костянтина Великого, його мати, рівноапостольна цариця Єлена знайшла в Єрусалимі місце поховання Ісуса. Язичницький храм розібрали, а на його місці спорудили церкву Воскресіння Христового й освятили її.
Нині до Храму Воскресіння Христового входить також гора Голгофа, місце набуття Хреста, на якому було розіп’ято Ісуса, і низка храмів і монастирів.
Корнилій Сотник жив у I столітті в Кесарії Палестинській. Він був язичником і римським центуріоном (сотником), але вів благочестиве життя.
За переказами, якось йому з’явився Ангел під час молитви і сказав, що він почутий Богом, а також велів Корнилію знайти в Іоппії Симона – апостола Петра, нібито він “скаже тобі слова, якими врятуєшся ти й увесь дім твій”. Коли апостол Петро прийшов у дім Корнилія, його прийняли з великими почестями. Апостол проповідував про Спасителя і Корнилій охрестився разом з усією родиною – так він став першим язичником, який прийняв хрещення.
Після цього сотник вирішив залишити все мирське і піти з Петром. Апостол висвятив Корнилія на єпископа Кесарії Палестинської, а потім послав його в Скепсію – боротися з ідолопоклонством. Коли Корнилій зайшов до язичницького храму і почав молитися, то він завалився. Всі жителі міста прийняли після цього християнство. Помер Корнилій у глибокій старості і був похований недалеко від того самого зруйнованого храму.
***
Передсвятнство Воздвиження Чесного і Животворящого Хреста Господнього – це день перед двунадесятим святом Воздвиження Чесного і Животворящого Хреста Господнього. У богослужіння 13 вересня вже входять молитвослів’я, присвячені наступаючій святковій події.
Церковне свято 13 вересня за старим стилем
За старим календарним стилем – свято Положення чесного пояса Пресвятої Богородиці.
Про що говорять прикмети на 13 вересня
За прикметами дня можна сказати, якою буде погода найближчим часом і зима:
місяць червоного кольору – до сильного вітру;
граки вже відлетіли – зима буде ранньою;
дощ цього дня – останній цього року, більше не буде, а врожай буде хороший.
У народному календарі 13 вересня – свято Корнильє. День прозвали так тому, що Корнилій вважався покровителем усіх овочів-коренеплодів.
Що не можна робити 13 вересня
13 вересня, як і в інший день, Церква не схвалює сварок, лихослів’я, пліток, наклепу, осуду, а також виступає проти заздрості, жадібності, помсти, відчаю. Не можна відмовляти тим, хто просить про допомогу.
Народні прикмети дня не радять робити прибирання в будинку, намічати і виконувати важливі справи в першій половині дня.
Що можна робити 13 вересня
У храмах на свято поновлення храму Воскресіння Христового в Єрусалимі здійснюють богослужіння Великоднім чином, тому в народі день також називають осінній Великдень. Цього дня заведено відпустити злі наміри і здійснювати добрі справи – освячення храму символізує нове життя для людини.
13 вересня вже можна копати середньостиглу моркву, буряк і пізню картоплю. Раніше ми розповідали, коли прибирати моркву, щоб вона довго зберігалася – за прикметами і місячним календарем.
За одним із народних повір’їв, якщо в Корнилів день допомогти нужденним, то гроші потечуть рікою в дім. Неважливо, якою буде допомога – головне, щоб вона була.
13 вересня – іменини сьогодні
Іменини сьогодні за церковним календарем відзначають Петро, Ілля, Микола, Олександр, Корнилій, Юліан, Леонтій, Степан, Лук’ян.
За старим стилем іменини святкують Михайло, Олександр, Володимир, Мирон, Дмитро, Геннадій.