19 серпня православні християни відзначають Преображення Господнє, також відоме під назвою Яблучний Спас.
Цього дня прийнято святити у церкві яблука, груші, виноград та інші фрукти, овочі та злаки, а також готувати страви з яблуками. Однак, на цьому традиції Спаса не закінчуються.
Яблучний або Другий Спас – значущий день поминання померлих родичів.
У народі вірили, що саме цього дня покійні навідуються у світ живих утретє за весняно-літній сезон (після Страсного Четверга та Зелених свят).
Найпростіший спосіб церковного поминання – поставити свічку за упокій душі. Роблячи це, слід вимовити коротку молитву за тих, що спочив: “Пом’яни, Господи, душі спочилих рабів Твоїх (імена), прости їм усі провини вільні і невільні, даруй їм Царство Небесне”.
Стара традиція приносити на цвинтар хліб, вино та інші частування, всупереч поширеному міфу, зародилася не для того, щоб умилостивити Бога або почастувати душі покійних. Робили це для церковнослужителів та бідних людей, які брали принесене та молилися за покійних.
Ділитись урожаєм та їжею у день Преображення Господнього – відома і досить сувора традиція. Бідних та хворих обдаровували яблуками, грушами та іншими плодами з садів та городів. Це вважалося мірилом християнської моралі, а тих, хто відмовляв у милостині, засуджували.
Збираючи кошик для походу в церкву на Яблучний Спас, можна брати не лише яблука, груші та мед. У цей день також святять картоплю, огірки, горох, злаки. Священик читає молитву, а віруючі пригощають його начатками – дають трохи принесених фруктів та овочів різних сортів.
Що не можна робити
Освячувати, як і вживати продукти тваринного походження у цей день заборонено. Не рекомендується також їсти яблука до їх освячення у церкві.
Також, не можна купатися у відкритих водоймах, лаятися і бажати іншим поганого, а також, вбивати комах – вважалося, що якщо муха сіла на руку двічі, на наступний рік людину чекає велика удача.