Жодне підвищення тарифів не лякає Віталія Майбороду. Він уже декілька років не платить за опалення, світло, воду та інші компослуги.
Будинок має круглу форму, сферичний купол, пише газета Експрес.
“Коли закладав фундамент, насамперед ставив собі за мету заощадити на матеріалах та будівельних роботах, — каже співрозмовник. — Завдяки заокругленій формі вдалося зекономити майже 40% коштів. Двоповерховий будинок на три кімнати площею 70 квадратних метрів коштував мені 15 тисяч доларів. За такі гроші в Полтаві можна купити хіба що однокімнатну квартиру в дуже старому будинку.
Дім-термос ми разом із 13-річною дочкою Віталіною збудували всього за три місяці”.
Перший поверх вимуруваний із цегли та утеплений. Купол без каркаса — з двох шарів 10-сантиметрового пінопласту. Обтягнутий будівельною сіткою, зашпакльований пінопласт покрито шаром гідроізоляції, на який наклеєно гнучку черепицю.
Завдяки заокругленим формам будинку вітер обдуває його по дотичній, і стіни охолоджуються не так швидко, як у традиційних спорудах прямокутної форми. Опалюють помешкання за допомогою простих саморобних повітряних обігрівачів, які під силу зробити кожному. Для цього потрібен лише пофарбований у чорний колір лист бляхи або профнастилу. Його вставляють у надійно утеплений дерев’яний ящик розміром, скажімо, 1х2 метри і товщиною 15 — 20 см, а зверху накривають склом.
Ставлять з південного боку будівлі вертикально попід стіну. Знизу треба просвердлити отвір, через який надходитиме холодне повітря. Нагріте сонцем повітря через дірку в стіні потрапляє безпосередньо до будинку. Навіть у 15-градусний мороз таке пристосування, якщо погода ясна і сонячна, здатне подавати у приміщення нагріте до 40-50 градусів повітря. Щоб пришвидшити теплообмін, пан Віталій на вхідному отворі в будинок встановив комп’ютерний вентилятор.
“Квадратний метр обігрівача здатний забезпечити теплом у міжсезонні до 10 “квадратів” приміщення, — відзначає господар. — Цього цілком вистачає на цілу ніч. Узимку такий колектор дає змогу економити до 30% на опаленні.
А решту будинку догріваю… свічкою, яку запалюю і накриваю конструкцією з трьох глиняних, перевернутих доверху дном і скріплених металевим болтом квіткових горшків. За годину вони нагріваються до 60 — 70 градусів, що дає змогу збільшити в кімнаті температуру на три-п’ять градусів. Двох таких опалювальних горщиків вистачає на приміщення до 12 квадратних метрів”.
У сильні морози інколи доводиться на годину-дві вмикати керамічну панель, яка живиться від власної електроенергії. На будинку Віталія Майбороди встановлено вітрогенератор, який він сконструював із металевих діжок, та дві сонячні панелі. Нині господар працює над удосконаленням реактивної печі, за допомогою якої підігріватиме підлогу на першому поверсі.
“Піч розрахована на різні види палива. — каже Віталій. — Раніше в ній використовував дрова чи вугілля, а тепер придбав водневий генератор, який буде розщеплювати воду на атоми водню й кисню. Водень подаватиметься в пальник пічки і грітиме не гірше за газ. А ще хочу поставити тепловий насос, який живиться від сонячних панелей. Електричної енергії він споживає один кіловат, а теплової видає аж чотири”.
Вода в будинку Майбороди — з власної свердловини. Її підігріває за допомогою… тарілки супутникової антени, яку обклеїв шматочками люстерка. Відбиваючи сонячні промені, дзеркальця фокусують їх на посудині з водою.
Військовому пенсіонерові й винахіднику за покликанням не сидиться без діла. Він уже серйозно розмірковує над тим, щоб свій економний будинок зробити ще й розумним і керувати ним за допомогою смартфона.
Головне фото ілюстративне