Президент України Володимир Зеленський заявив про те, що вже в квітні всім українцям, хто отримує пенсію до 5 тис. Грн, виплатять по 1 тис. Грн. А вже з 1 травня проведуть передбачену законом індексацію виплат.
Про те, хто, коли і скільки отримає, а також чому виплати опинилися під загрозою – читайте в матеріалі OBOZREVATEL.
Хто і скільки отримає
“З 1 квітня 2020 року уряд буде готове виплатити додаткову 1 тис. Грн тим, хто має пенсію менше 5 тис. Грн, а з 1 травня 2020 буде проведена індексація пенсій”, – заявив президент Володимир Зеленський.
Хто отримає по 1 тис. Грн у квітні. Варто зазначити, що ця разова виплата пов’язана з карантином і погіршенням економічної ситуації в країні. Вона торкнеться 9,8 млн пенсіонерів (всього в Україні їх 11,4 млн). Це ті, хто зараз, згідно з даними ПФУ, отримує до 5 тис. Грн.
Кого торкнеться індексація в травні. Індексація в середньому на 216 грн торкнеться 10,2 млн чоловік. Це щомісячне підвищення. Тобто на цю суму збільшиться сама пенсія.
Скільки потрібно грошей і де їх взяти
На разову виплату в розмірі 1 тис. Гривень для всіх, хто отримує пенсію до 5 тис. Грн, владі знадобиться 9,8 млрд грн. А на індексацію з 1 травня ще приблизно 2,2 млрд грн щомісяця.
Головне питання – чи вистачить на це коштів у бюджеті ПФУ. І якщо немає, то чи зможе держава в умовах карантину, тотального невиконання бюджету і світової кризи знайти гроші на пенсіонерів.
Екс-міністр соцполітики Андрій Рева упевнений: Пенсійний фонд і без того втратить близько 4 млрд через те, що Рада в зв’язку з карантином дозволила фізособам-підприємцям не платити єдиний соціальний внесок.
“Якщо приймається таке рішення, яке буде мати серйозні соціальні наслідки, то потрібно відразу придумати компенсатор – де взяти гроші (можна подивитися, скільки платять підприємці, і які втрати будуть для Пенсійного фонду. За моїми підрахунками – близько 4 млрд грн). Але це навіть в голову нікому не прийшло “, – пояснив він.
Звучали навіть ідеї розділити індексацію на кілька етапів. Наприклад, народний депутат від “Слуги народу” Євгенія Кравчук припустила: “Скажімо, можуть почати в першому півріччі, а в другому – провести другу індексацію. Розбити на дві хвилі”, – розповіла Кравчук в ефірі ObozTV.
Аналітик Володимир Мазуренко впевнений: сума в 2,2 млрд грн в місяць для українського бюджету істотна, але не критична. Якщо, наприклад, не скоротиться обсяг імпорту і митниця поліпшить показники (раніше там нарікали на низький курс долара), додаткових коштів цілком може вистачити на пенсії.
Як будуть підвищувати виплати
Відповідно до закону, всім українцям уже в травні розмір зарплати, який враховується в пенсії, підвищать на 11% (половина від зростання зарплат і половина торішньої інфляції).
Осучаснення пенсій для всіх буде різним. Чим більше заробляли і довше працювали, тим істотніше буде підвищення. Ідея полягає в тому, щоб підвищувати розмір середньої зарплати, яка враховується у формулі розрахунку пенсій.
Отже, пенсії в Україні вважаються за такою формулою:
Середня зарплата за останні три роки (по країні) × співвідношення власної зарплати до середньої по країні × стаж в роках × 1%:
Справа в тому, що перший показник щорічно старіє. Зарплати зростають швидше, ніж підвищують пенсії. Це призводить до того, що “старі” пенсіонери з кожним роком стають біднішими, а “нові”, які з таким же рівнем зарплат і стажем виходять на заслужений відпочинок, отримують значно більше.