У найближчій перспективі в’їжджати в країни Євросоюзу українцям буде не можна. Виняток зроблять лише для окремих категорій наших заробітчан. До Європи наші люди зможуть потрапити лише на збір врожаю, а зовсім не на «кави до Відня». І то в строго лімітованою кількістю.
У квітні вступили в дію рекомендації Єврокомісії щодо посилення правил для відвідування ЄС іноземцями в період карантину.
Межі країн шенгенської зони залишаються закритими ще з березня, обмеження на «необов’язкові поїздки» в Європу продовжили, а безвіз заморожений на невизначений час.
У той же час, згідно з рекомендаціями розширили список тих, кого все-таки пустять в ЄС. Крім медпрацівників, прикордонників і дипломатів, виняток становитимуть сезонні працівники.
Працівники для збору врожаю в Західній Європі через обмеження на в’їзд іноземців дійсно в дефіциті. 80% збирачів традиційно – вихідці з країн Східної Європи, в тому числі українці (місцевим жителям вигідніше сидіти на допомозі, ніж вкладати на полях). Якщо працівників не набрати вже до травня, ягоди і фрукти-овочі просто згниють, а ціни на них сильно виростуть.
Тому сайти зарубіжних вакансій, незважаючи на закриті кордони, заповнені пропозиціями по збору врожаю в Німеччині, Нідерландах, Фінляндії.
Крім того, як виявилося, поляки вирішили залишити лазівку для в’їзду українців по безвізу з одним лише запрошенням від роботодавців.
Яким чином нашим заробітчанам зараз можна в’їхати в країни ЄС на практиці, розбиралася « Країна «.
Межі закриють до осені?
Як пояснив наш джерело в Єврокомісії, згадані вище рекомендації – лише формальне визначення.
«По суті це розпорядження, яке повинні виконувати країни ЄС», – говорить джерело.
У документі сказано, що тимчасове обмеження на необов’язкові поїздки в ЄС буде діяти до 15 травня. Однак наше джерело не виключає, що кордони можуть залишатися закритими до осені.
«Є думка, що кордони слід тримати закритими і після зняття карантину, можливо, рік. У всякому разі, точно ніхто не береться сказати », – говорить джерело.
Польща відкриває вікно
У той же час, з Польщі, яка є основною країною для наших заробітчан, надходить суперечлива інформація.
За одними даними, для в’їзду, наприклад, до Польщі досить біометричного паспорта і запрошення роботодавця. За іншими, що також потрібна робоча віза, а візові центри на час карантину також не працюють.
Також кажуть, що остаточне рішення про допуск до Польщі залежить від польського прикордонника.
У деяких українців вимагають повний набір документів.
«Робоча віза, запрошення, договір про роботу і лист від роботодавця в погранслужбу, що вони вас чекають. Інакше немає шансів. Поки що. Я сама так в’їхала, тому знаю, про що говорю », – розповідає нам львів’янка Карина Мазур.
У других — по минимуму.
«Я в’їхала в Польщу через Ягодин по біометрики із запрошенням воєводським (що це таке розповімо нижче – Ред. ), Без робочої візи», – ділиться киянка Ірина Поліщук.
У прикордонній службі України нам пояснили, що виїхати в Польщу зараз можна тільки на машині з «картою побиту» (вид на проживання), картою поляка (вона є мало не у кожного жителя прикордонних регіонів, для її отримання потрібно мати польське коріння), із запрошенням від роботодавця і з робочою візою.
У самій Польщі потрібно витримати два тижні самоізоляції за вказаною на кордоні адресою, причому поліція дійсно перевіряє, а не дивиться крізь пальці як в Україні.
Тобто, теоретично можна заїхати в Польщу лише з біометричним паспортом і запрошенням на роботу, але на практиці і правда останнє слово за прикордонником.
Зазвичай, за словами заробітчан, запитують «освядченіе» (робоча запрошення для іноземця від польської фірми) або воєводське запрошення – це офіційний документ, який свідчить про бажання і наміри польського наймача взяти на роботу іноземця терміном на рік і більше (на основі воєводського запрошення видають робочу візу).
По суті, воєводське запрошення – це доказ того, що поляк запрошує вас на роботу. Його відмінність від звичайного «освядчення» – це місце реєстрації документа в Польщі. Реєстрація відбувається регіонально – в воєводському управлінні у справах іноземців. Тому дане запрошення називають ще і воєводським.
Для запрошення на роботу іноземців через воєводство роботодавець повинен довести, що може забезпечити нового працівника зарплатою, житлом і страховкою.
Але в будь-якому випадку діє правило обов’язкового двотижневого карантину. І це зупиняє багатьох роботодавців від запрошення – нікому не хочеться чекати додатково два тижні, якщо робочі руки потрібні вже зараз. Тим більше, що безробітних поляків і українців в самій Польщі чимало.
Звуть на полуницю, «бонусом» – хліб і овочі
Польські фермери вже звернулися до уряду на початку квітня, щоб дозволили в’їзд робітникам із-за кордону. Однак через карантин у Польщі оплату знизили.
«У травні буде збір полуниці, платять 2,5-3 злотих за козуб (15-20 грн), а не 4-5 злотих (26-33 грн), як в минулому році», – каже нам фахівець з працевлаштування за кордоном Інна Миць.
Соцмережі рясніють оголошеннями про набір на сезонні роботи до Польщі – збір редиски, огірків-помідорів, з середини травня – полуниця до липня, потім чорниця і осіння малина.
«Сезонні роботи на плантаціях полуниці і малини на околиці Варшави (62км).
Заробітна плата 12 злотих на годину до травня: догляд за рослинами, прополка і т.д.
Потім починаються збори врожаю. Проживання безкоштовне 2-4 чоловік в кімнаті. Всі зручності. Додатково хліб і овочі від господаря безкоштовно. Робота по 10-14 робочих годин на день (хто скільки може і хоче працювати) ».
Але, за словами Миць, вважають за краще тих заробітчан, які вже знаходяться в Польщі, ніж «морочитися» з запрошенням і влаштовувати на карантин на два тижні після в’їзду.
«Тим більше є інформація, що крім запрошення робоча віза для в’їзду все-таки потрібно», – каже Миць.
Однак посередники набирають просто по біометрії.
«Збір редиски, зарплата в середньому від 700 до 2000 злотих на тиждень (4,5-13 тис. Грн). Оплата від виробітку – 9 гріш пучок
Обов’язки:
– складання редиски
– в’язання пучків, складання їх в ящики
вимоги:
– бажання працювати
– біометрія або віза мінімум 2 місяці ».
Експерти застерігають, що можна стати жертвою обману, оскільки посередники користуються ситуацією, що багато людей будь-якими шляхами рвуться на заробітки.
У той же час українцям в Польщі складають конкуренцію самі поляки, яких теж звільняють з країн Західної Європи і вони повертаються на батьківщину.
На поля в Німеччину везуть літаками, але з України немає рейсів
Як пише Financial Times, в цьому році поляки будуть працювати в своїй країні і збирати свій урожай. А ось хто буде працювати в Західній Європі – велике питання.
«Уже сьогодні в сільському господарстві Німеччини не вистачає 300 тисяч робітників, у Франції – 200 тисяч, в Італії – 250 тисяч. Чи не буде робочих рук – не буде і овочів і фруктів. Тим часом урожай ранніх культур потрібно буде збирати вже через місяць. Або урожай просто залишиться на полях і згниє », – пише видання.
Ситуація настільки критична, що німецькій владі навіть довелося порушити суворі карантинні правила і дозволити ввезти літаками (іншим транспортом не приймуть) до 80 тисяч іноземних сезонних робітників, повідомляє німецька газета Bild.
Працівники отримають спеціальні дозволи для роботи в умовах карантину і пройдуть обов’язковий медичний контроль після прибуття в Німеччину.
Їх обіцяють зустріти в аеропорту і відправити на 14-денний карантин – вони не зможуть залишати територію підприємства, де вони працюють і своє житло. Купувати їм їжу зобов’язується роботодавець, який також гарантує дотримання всіх норм гігієни і забезпечення робітників засобами захисту.
Але так як польоти для українців поки заборонені, на сезонні роботи в квітні в Німеччину наші заробітчани не потрапляють, а, можливо, і в травні. А ось Румунія дозволила своїм громадянам виїхати на збір врожаю до німців.
«На спаржі в Німеччині, наприклад, можна заробити вдвічі більше, ніж на полуниці в Польщі (1,5 тисячі євро проти 700 євро). Але збір спаржі – це каторжна праця. Полякам, до речі, платять більше, оскільки вони в ЄС. Ще перед карантином поляки відмовлялися їхати на спаржу, саме через важкі умови. Тому німці розраховували на українців. Німеччина почала спрощувати працевлаштування для українців, але коронавірус сплутав всі карти », – каже Інна Миць.