Основними досягненнями Володимира Зеленського на посаді глави держави є його нетерпимість до корупції і те, що він не допустив Петра Порошенка знову до влади; серед головних прорахунків – брак реформ і провальна кадрова політика, вважає засновник інтернет-видання “ГОРДОН” Дмитро Гордон, подаємо слова в оригіналі:
Я не шкодую про свій вибір на президентських виборах 2019 року. Тоді у другому турі вирішувалося: Україна спробує піти новим шляхом чи продовжить іти старим, знівеченим, огидним. Огидним через брехню, яка супроводжувала цей шлях. Я маю на увазі брехню [п’ятого президента Петра] Порошенка і його оточення. Воно вже так набридло всім, і набрид усім Порошенко, що, звичайно, люди проголосували за Зеленського як за втілення своїх надій. Я серед них.
Я собі сказав, що весь рік не коментуватиму перебігу подій у країні, пов’язаних із президентом. Мені дуже хотілося почекати цей час, подивитися, що відбуватиметься, і вже тоді намагатися говорити. Сьогодні вперше я поміркую про досягнення та прорахунки Зеленського.
Почну з плюсів. Перше. Як добре, що президент України не носить прізвища Порошенко! І це вже великий плюс Зеленського. Він перекреслив усі прагнення Порошенка знову стати президентом України. Я не уявляю, що було б з країною, якби Порошенко залишився у своєму кріслі. Думаю, ми б загрузли у брехні, корупції, подвійних та потрійних стандартах, брехливому пафосі. Усьому тому, що мені було таким ненависним у правлінні Порошенка! Це перший плюс.
Ще один дуже важливий плюс, неймовірно важливий для нашої країни. Я можу з твердою впевненістю сказати, що Зеленський не злодій, він не є корупціонером і не очолює системну корупцію, як двоє його попередників – Порошенко і [Віктор] Янукович. Вони, на мою думку, очолювали системну корупцію у країні, коли все було нею пронизане знизу до верху. Зеленський геть цього позбавлений. Це дуже важливо. Це з нами сталося за довгі роки вперше.
Можна плюсом зарахувати й те, що Зеленський залишився демократом. Він залишився самим собою.
Кілька обмінів полоненими, які відбулися, – теж плюс.
Мінуси. На хвилі таких надій і очікувань, коли 73% українців віддають тобі мандат довіри, треба швидко робити реформи. А реформи, [експрезидент Грузії] Михайло Саакашвілі може це підтвердити, роблять перші пів року, поки в тебе є все для цього – кредит довіри, монобільшість у парламенті, опоненти, які підібгали хвости. Але реформ не зроблено. Минув рік, у нас немає жодної закінченої реформи!
Зеленський говорив про посадки, і народ чекав. Тому що якщо посадити 10 корупціонерів, інші задумаються, чи варто цим займатися. Водночас треба було підняти зарплати чиновникам, щоб людина розуміла, що вона прийшла на державну службу і їй платять дуже гідні гроші, але якщо вона вкраде хоч копійку – на неї чекає в’язниця. Цього не сталося. Реформ немає, і ніхто не сів.
Ще один мінус – дуже слабка кадрова політика. Відверто слабка.
Дуже поганий склад фракції “Слуга народу”. Я розумію, що набирали з миру по нитці – голому сорочка. Я розумію, що брали хоч кого – і жука, і жабу. Я їх назвав купою хворих і жебраків. Щоправда, ширяться чутки, що деякі з них уже не зовсім жебраки…
Склалося враження, що Володимир Олександрович (він на мене може образитися, але я завжди кажу правду, і зараз скажу це не для того, щоб він образився, а щоб подумав) дуже боїться сильних людей поруч. І це головна його проблема. Тому що призначаючи непоказних і сірих, ти сам стаєш непоказнішим й сірішим, бо відблиск їхньої непоказності й сірості падає на тебе. Призначаючи сильних і розумних, сильніших і розумніших за себе, ти сам стаєш сильнішим і розумнішим, тому що ростеш за ними.
Це все, що я думаю про рік президентства Зеленського. Йому дісталося зараз дуже серйозне випробування, тому що епідемія коронавірусу і карантин, на якому сидить Україна, дуже погано позначаться на українській економіці. Не треба бути особливо обдарованим, щоб про це говорити. Я спілкуюся з багатьма економістами, я навіть не хочу озвучувати, що вони говорять. Мені від цього боляче, неприємно і прикро, тому що я розумію, що на нас чекають дуже важкі місяці й роки. І входити в ці місяці й роки з урядом, очолюваним Шмигалем… Я з ним не знайомий, може, він гарна людина, але гарних людей багато, професіоналів мало.