Ціни на електроенергію в Україні можуть підняти на третину, а також змінити спосіб розрахунку і прийти до усередненим тарифом. Експерти кажуть, що подорожчання могло статися ще рік тому, але тоді підвищувати ціну заборонили спеціальним указом. На скільки може подорожчати світло, і чому виникла криза в енергетичній галузі країни – в матеріалі Styler .
В. о. міністра енергетики Ольга Буславец заявила на круглому столі 5 травня, що Україна зараз переживає найбільший енергокризу за всю історію.
Пов’язано це з цілою низкою чинників: тепла зима, карантин і спад виробництва (через це споживання знизилося на 9%), заборгованість перед «Енергоатомом» зросла до 5 млрд гривень, а гідроенергетика дала найнижчий за всю історію показник. Крім того, в 2020 році зріс імпорт з РФ і Білорусі.
Втім, в НКРЕКУ запевняють, що ціну для споживача вони будуть стримувати.
«Ми стежимо за ситуацією на ринку і розуміємо, що повинні захищати споживачів … Якщо ціна стане підніматися, хоч це і не дуже ринково, ми будемо стримувати зростання», – заявив глава НКРЕКУ Валерій Тарасюк.
При цьому в Нацкомісії виступають за те, щоб скасувати перехресне субсидування, коли пільги одних лягають на плечі інших. А в Україні відбувається так, що населення недоплачує, а бізнесу доводиться переплачувати.
Зараз українці платять за світло за диференційованим тарифом, тобто спожиті 100 кВт / год на місяць обходяться по 0,9 грн, а кожен наступний по 1,68 грн. У НКРЕКУ пропонують усереднити тариф на рівні 1,4 грн. Таким чином ймовірне подорожчання буде на 30%.
Експерти кажуть, що тарифи потрібно було підвищувати ще рік тому, коли з 1 липня 2019 го запустили вільний ринок. Адже саме така реформа привела до проблеми. Тоді, по ідеї, українці повинні були почати платити за світло за ринковими цінами, але Кабмін тоді заморозив підвищення. Підприємствам же різницю між ринковим тарифом і призначеним повинні, по ідеї, компенсувати з бюджету. Але на ділі цього не відбувається.