В Україні в рамках масштабної соціальної реформи створять Національну сервісну службу, яка надаватиме послуги з догляду за хворими, людям з інвалідністю, особам похилого віку та інші. Вона також здійснюватиме перевірку одержувачів допомоги і якщо виявить порушення, то допомогу можуть забрати й змусять повернути в бюджет.
Як сказано в проєкті постанови, оприлюдненій на сайті Мінсоцполітики, частина послуг стане платною.
Правила надання соціальних послуг кардинально змінять. Новий орган перевірятиме всіх одержувачів пільг і допомоги від держави. Зокрема, якщо комісія вирішить, що допомогу витрачено не за призначенням, то її можуть і зовсім відібрати або змусять повернути в повному обсязі.
Отже, новий орган контролюватиме:
- законність надання державної допомоги, пільг, житлових субсидій та інших виплат, вироблених за кошт державного бюджету, соціальних послуг;
- суму соціальних виплат, зокрема якщо допомога більша, ніж необхідно одержувачу, або надана з порушеннями;
- питання щодо захисту прав дітей;
- соціальну адаптацію осіб після ув’язнення;
- проблеми домашнього насильства та торгівлі людьми;
- питання, пов’язані з внутрішньо переміщеними особами;
- соцзахист осіб із інвалідністю, чорнобильців, ветеранів, зокрема й грошові виплати для цих категорій громадян;
- соціальну та професійну адаптацію колишніх військових.
Зокрема, згідно з постановою, буде створено територіальні центри. У їхньому переліку послуг такі:
- догляд вдома;
- соціальна адаптація;
- представництво інтересів;
- екстрене втручання,
- хоспісна допомога.
Такі послуги можуть надаватися людям з інвалідністю, особам похилого віку, пацієнтам із невиліковними хворобами, психічно хворим, дітям тощо. З територіальним центром потрібно буде укладати договір.
Безкоштовно такі послуги матимуть право отримати тільки люди з інвалідністю першої групи та діти з інвалідністю. Всім іншим доведеться платити. Безплатно можна буде отримати тільки консультацію, представництво інтересів і кризове втручання. Для надання інших послуг за кошт бюджету всі одержувачі повинні будуть пройти перевірку. Якщо сукупний місячний дохід сім’ї менший за два прожиткові мінімуми – 4236 грн, то допомогу нададуть безкоштовно.
Зазначимо, що платними будуть послуги для тих, чий дохід перевищує чотири прожиткові мінімуми – 8472 грн. Також припиняється надання безкоштовних послуг навіть тим, хто має на них право, якщо людина, наприклад, продасть або заповість квартиру. В окремих випадках оплатити послуги для громадян зможе місцева влада.
Як повідомляв OBOZREVATEL, раніше міністерка соцполітики Марина Лазебна заявила, що відомство перевірить пільги та допомоги, а також перегляне програми, де є зловживання.