Місцеві фермери скаржаться, що наші співвітчизники стали рідше їздити на збір ягід, з’явилася більш приваблива робота.
Умови є. Людей немає Поскаржився на відсутність робочих рук польський фермер Даніель Сіндоман.
Він розповів місцевим ЗМІ про те, що на пропозицію про роботу зі збору ягоди майже немає бажаючих
– Молодь, яка приїжджає до Польщі на заробітки, як правило, не приваблює перспектива гнути весь день спину на полі, щоб заробити кілька сотень злотих, – розповідав фермер.
– Українці нам дуже допомагали останні кілька років, але зараз ситуація змінилася, оскільки такий заробіток більшість працівників вважають невигідним і низькооплачуваним.
Я знаю багатьох виробників, які вирощують суницю, яка в кінцевому результаті гниє на поле, тому що у фермера немає робочих рук.
За словами Сіндомана, безкоштовне проживання, гаряча їжа протягом дня і перерви на відпочинок не допомагають залучити наших заробітчан.
А платити більше 2,50 злотих за відро полуниці фермери не можуть – тоді і ціна на реалізацію ягоди підросте. До того ж сьогодні повно інших вакансій з гідними умовами та оплатою в Польщі.
– Я розмовляв з багатьма людьми, охочими працювати. Коли вони чують суму оплати – відмовляються працювати.
Кажуть, на заводах умови кращі і платять більше, ось українці і вважають за краще стояти біля конвеєра, – розповів польський фермер.
– Багато зізналися, що і раді б працювати в поле, але гроші, які пропонують за таку роботу, – того не варті. Адже вони приїжджають сюди, щоб заробити, от і шукають місце, де платять більше.
Тепер паспорт дозволяє
Надія, уродженка Прикарпатської області, розповіла, що багато років поспіль їздила на збори полуниці, але після прийняття безвізового режиму ситуація трохи змінилася.
– Кожен раз після повернення додому я якусь частину зароблених в Польщі грошей витрачала на лікування – спина, нирки турбували.
Адже робочий день починався ще до світанку, а це холод і роса на траві, та ще й по 12-14 годин поспіль, – каже наша співрозмовниця. – Гроші були непогані, близько 1000 доларів привозила. Але тепер з безвізовим режимом є можливість затриматися в Польщі на довше, та й пропозицій інших багато.
Сьогодні Надія їздить на кілька місяців в невелике містечко під Любліном – працює на кондитерській фабриці пакувальником.
Зарплата 10,50 злотих за годину вже з вирахуванням всіх податків. Робочий день по 11 годин, і в підсумку – 950 доларів на місяць. Її чоловік також знаходиться на заробітках в Польщі, правда, пощастило йому трохи менше. Він як збирач меблів отримує 8,5 злотих за годину, в той час як його польським колегам дають за таку ж роботу вже по 13 злотих.
Шукають роботу в інших галузях
Експерт з ринку праці в Польщі Анджей Кубісяк розповів, що дійсно за останній рік число заробітчан на полуниці зменшилася.
– За даними за 2017 рік видно, що українці сьогодні шукають собі роботу в інших секторах, вважаючи за краще не стояти в поле згорбившись, – говорить експерт.
– У минулому році більшість приїжджих працювали на полі – близько 300 000 чоловік, але в порівнянні з 2016 роком їх кількість скоротилася майже на 10%. Про те, як буде в цьому сезоні, судити зможемо в кінці року, але якщо ще п’ять років тому 6 з 10 українців вибирали роботу в поле, то сьогодні вибирають інші галузі, наприклад, будівництво.
Сьогодні вся Мережа рясніє кричущими вакансіями в Польщі від українських кадрових агентств.
«Полуниця. 6 людей. Жінки або пари. 1,5 злотих за 2 кг. Обрив хвостиків – 1 злотий за відро »- нещодавно опубліковане оголошення набрало дуже багато негативних відгуків під собою, зокрема, через низьку пропонованої оплати праці.
Є думка. Їздили, їздять і будуть їздити.
Якщо сьогодні середня зарплата по Україні приблизно 6000 гривень, то в Польщі вона в три рази більше, і українці як їздили на заробітки, так і їздять, – каже Віталій зі столичного кадрового агентства. – Тим більше великим попитом користується сезонна робота як збір ягід – цілком реально заробити від 1000 доларів і вище. А дефіцит робочих рук, про який говорять в самій Польщі, може бути одиничним випадком – можливо, цей фермер потрапив в «чорний список» наших заробітчан. Але зниження попиту на сезонну роботу у нас не спостерігається.
Джерело:puer.net.ua