Коли ми чуємо слово «дієта», то маємо на увазі обмеження в улюблених стравах, від чого зникає будь-яке бажання на неї сідати. Уявіть, що можна харчуватися смачно, низькокалорійні і досхочу наїдатися , при цьому залишатися струнким, бадьорим і активним до самої глибокої старості!
Більшість дієт допомагають схуднути, але роблять вони нас здоровішими і щасливішими? Редакція «З Смаком» розповість вам про харчування жителів японського острова Окінава, які доживають до 100 років і на здоров’я ніколи не скаржаться. На думку вчених, саме унікальні принципи харчування допомагають окінавці відчувати себе відмінно, мати гарний вигляд і в 30, і в 70.
Правила харчування окінавської дієти
- Ситна їжа без переїдання
На Окінаві часто говорять: «Їж, поки не пропаде голод». Ми відчуваємо насичення, коли шлунок заповнений на 80%, і важливо не пропустити цей момент. Один прийом їжі складається з безлічі маленьких порцій різних продуктів. Перед кожною трапезою окінавці з’їдають тарілку легкого супу, який притуплює голод. Це допомагає зменшити обсяг їжі, що з’їдається. При цьому остров’яни їдять із задоволенням, не поспішаючи і насолоджуються кожним шматочком. - Здорові вуглеводи
Всім відомо, що основа японського харчування – це рис. Тільки ось на Окінаві їдять менше рису і більше батата (солодкої картоплі) . Замість пшеничного і рисової локшини вживають гречану (соба). Остров’яни в основному вживають овочі жовтого і зеленого кольорів, відводячи їм третину свого раціону. Корисна дієта окінавців містить багато здорових вуглеводів, що не перетворюються в жир, а йдуть на користь організму, тому вони завжди худорляві і підтягнуті. - Дари моря
Кухня Окінави ставить в пріоритет рослинні продукти , морепродукти вони їдять тричі на тиждень. Жителі острова їдять багато морських водоростей різних видів, в’ялених кальмарів, супи з молюсків. У них мало калорій, зате вдосталь заліза, йоду і кальцію.Окінавці стоять на першому місці в світі за тривалістю життя, так як вживають бурі водорості , що містять фукоїдан. Цей біологічно активний полісахарид має протиракову і антибактеріальну дію, бореться з вірусами, знижує рівень холестерину і жирів в крові, запобігає утворенню тромбів.Цікавий факт: м’ясо на Окінаві майже не їдять. Як виняток вживається свиняче сало з соєвим соусом як закуска до місцевої 50-градусної горілки аваморі.
- Ферментовані продукти
Традиційний для японської кухні соєвий сир тофу забезпечує жінок острова Окінава від настання раннього клімаксу, тому що містить схожі на жіночі гормони речовини. Перебродили продукти з сої (паста місо, темпі, соєвий соус і боби) допомагають їжі краще засвоюватися і доставляють клітинам більше поживних речовин. У них багато прибутків, які покращують кишкову мікрофлору і роботу шлунково-кишкового тракту. - Харчування по режиму
Скаржитеся на важкість у животі, печію і нудоту? Почніть їсти повільно і регулярно, як японці. Так їжа буде краще перетравлюватися і засвоюватися. Крім того, харчуючись невеликими порціями протягом дня і ретельно пережовуючи їжу, ви вчасно будете відчувати, що наїлися.Нехай ваш сніданок складається з риби, овочів і зеленого чаю. На обід з’їжте суп місо, рис рибою і овочами, соєвий сир, курячі яйця та фрукти. Повечеряйте гречаною локшиною або кашею з бататом, овочевим салатом із зеленню.
У окінавському діалекті є слово «кусуімун», що переводиться як «медична їжа». Їх раціон значно корисніші і менш калорійний, ніж західний і традиційний японський. Якщо зменшити число калорій в три рази, то теоретично можна на стільки ж збільшити тривалість життя. І жителі Окінави підтверджують цю теорію!
Ми хоч і не на Окінаві, але підібрати правильний раціон можемо і за допомогою «рідних» продуктів. Приділіть увагу антиоксидантів, яких багато в овочах, фруктах і зелені. Їжте морську капусту, шпинат, салатні листя, базилік, петрушку і різні коренеплоди. Окінавска дієтасподобається тим, хто обожнює морепродукти – їх можна вживати в будь-якій кількості.
Вживайте ферментовані продукти : кефір, йогурт, айран, сир, квашену капусту, солоні огірки, хлібний квас, чайний гриб, соєвий соус. Пийте зелений або трав’яний чай замість чорного чаю і кави. Сприймайте кожен прийом їжі як окрему церемонію, подавайте страви красиво оформленими в гарному посуді , без поспіху і в хорошому настрої. Згадайте знаменитий девіз з реклами «І нехай весь світ зачекає» – з таким настроєм і приступайте до трапези!
Джерело: sovkusom