Президенти Литви, Латвії, Естонії та Польщі у спільній заяві в четвер висунули вимоги білоруському президенту Лукашенку, виконання яких дозволить уникнути міжнародної ізоляції.
Заява розміщена на сайтах президентів чотирьох країн та направлена у вигляді листа.
“Ми, президенти Литви, Польщі, Латвії та Естонії як регіональні сусіди Білорусі, члени НАТО і ЄС, хочемо, щоб Білорусь була стабільною, демократичною, незалежною і процвітаючою країною”, – сказано у зверненні.
Тому вони закликали Лукашенка виконати три пункти:
– Деескалація ситуації і негайне припинення застосування сили проти білоруського народу;
– Терміново звільнити всіх затриманих учасників протесту, припинити подальше переслідування;
– Негайно розпочати діалог з білоруським народом, організувавши круглий стіл з національного примирення за участю представників уряду та громадянського суспільства.
“Слухайте голос своїх громадян і дозвольте їм говорити вільно… Це стало б відповідним кроком до початку справжнього національного діалогу. Ми твердо віримо, що діалог – це завжди кращий шлях для просування соціального розвитку, обговорення реформ і майбутнього вашої країни”, – сказано в заяві.
За словами президентів, якщо білоруська влада виконає ці вимоги, двері для співпраці з міжнародним співтовариством залишаться відкритими.
“Ізоляція – це не шлях до процвітання і розвитку будь-якої нації. Ми готові запропонувати свої посередницькі зусилля для досягнення мирного врегулювання в Білорусі і зміцнення незалежності і суверенітету вашої країни”, – зазначається у заяві.
Варто зазначити, що ці вимоги містяться у плані з трьох пунктів для врегулювання ситуації в Білорусі, який напередодні оприлюднив президент Литви Гітанас Науседа.
Також, У п’ятницю 14 серпня міністри закордонних справ ЄС проведуть екстрені переговори щодо Білорусі. Німеччина, Литва, Латвія і Швеція публічно висловилися на користь санкцій, цей курс підтримала і Австрія.
За даними джерел, Угорщина є головним скептиком щодо рішення про санкції, яке вимагає схвалення всіх 27 країн-членів. Угорщина в четвер закликала ЄС “продовжувати діалог з Білоруссю і уникати її остракізму”.
Водночас Будапешт не став блокувати заяву усіх 27 держав членів цього тижня, у якій конкретно згадувалися можливі санкції “проти осіб, відповідальних за насильство, необґрунтовані арешти і фальсифікацію результатів виборів”
“Напрямок руху здається чітким. Скільки людей буде внесено в чорний список, наскільки далеко ми підемо, багато в чому буде залежати від Угорщини”, – сказав неназваний дипломат ЄС в Брюсселі.