Нещодавно з’явилася інформація про передачу Угорщині українських військовополонених. Віцепрем’єр країни з церковних справ Жолт Шем’єн підтвердив, що Росія передала до Угорщини 11 закарпатських угорців.
Уряд Угорщини твердить, що вони, мовляв, забезпечили звільнення українських військових з полону в Росії. Це стало можливим завдяки співпраці між Російською православною церквою і Угорською благодійною службою Мальтійського ордену.
За словами речника уряду Угорщини, Золтана Ковача, українські військові мовляв, самі висловили бажання прибути до Угорщини. І так зване “звільнення” якби відбулося “з власної волі українців”.
Подію з полоненими прокоментував радник Уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин Іван Ангелін. Він розповів деталі утримання наших воїнів.
Ангелін наголосив, що українські військові продовжують фактично вважатися бранцями, і наразі невідомо, на яких підставах вони там перебувають, і чому їх не відпускають в Україну.
Вони все одно вважатимуться зниклими безвісти за особливих обставин, допоки ми не заберемо їх в Україну. Але далі питання про перемовини, про повернення, питання на яких підставах їх перевезли туди, цим вже мають займатися правоохоронні органи і МЗС, – пояснив радник Уповноваженого.
Пізніше в уряді Угорщини відповіли на інформацію України про недопуск дипломатів до 11 військових, які раніше перебували в російському полоні.
Ковач переконує, вони” більше не відстежують їхнє пересування”. Натомість більшість з українських військових нібито має угорське громадянство, а решта “набула статусу біженців”.
Тепер вони є вільними людьми, які можуть залишатися в Угорщині або можуть залишити Угорщину будь-коли за власним бажанням, – наголосив речник уряду Угорщини.
Зауважимо, раніше радник Уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин Іван Ангелін стверджував, що Україні невідомо про умови утримання наших бійців, а зустрічі з родичами дозволені лише лімітовані. До прикладу, родичів поселяють в готелі чи хостелі на території Угорщини, потім забирають і везуть в якесь місце, і туди також привозять хлопців.
“Тобто родичі не відвідують місця утримання, а їх привозять і буквально годину, максимум дві, спілкуються”, – каже Ангелін.
Додамо, Будапешт порушує положення конвенції про захист прав людей.
Речник МЗС Олег Ніколенко у коментарі 24 Каналу розповів, що усі спроби українських дипломатів протягом останніх днів встановити прямий контакт із українськими громадянами не мали успіху.
Це, а також інформація, отримана від родичів деяких із них, свідчить про те, що запевнення угорської влади про нібито вільний статус українських захисників в Угорщині не відповідають дійсності. Фактично вони утримуються в ізоляції, не мають доступу до відкритих джерел інформації, їхнє спілкування із рідними відбувається в присутності третіх осіб, їм відмовляють у встановленні контакту із посольством України,
– каже речник.
Він додав також, що такі дії Будапешта ставлять під сумнів задекларовані ним гуманітарні мотиви вивезення українців до Угорщини. Крім того, вони можуть кваліфікуватися як порушення положень Європейської конвенції про захист прав людини та основоположних свобод.
Зазначимо, наразі відомі імена та прізвища наших захисників. Також доступна інформація щодо маршруту, яким їх транспортували до Угорщини. Про те, що герої у полоні, повідомили родичів, а також відповідні правоохоронні органи.