Країна-агресор Росія пообіцяла передати Ірану 50 своїх винищувачів Су-35, за які Тегеран уже розплатився.
Угода має відбутися 2023 року, проте жодного літака Іран від Москви досі так і не отримав.
Про це повідомляють аналітики з Bourse & Bazaar Foundation. Як йдеться у їхньому матеріалі, іранські чиновники все більше прагнуть партнерства з РФ, проте, ймовірно, Кремль використовує країну лише для особистих потреб.
“У той час як офіційні особи в Тегерані продовжують прагнути до партнерства з Росією, стає все більш очевидним, що російські офіційні особи розглядають свої відносини з Іраном не більш як карту, яку можна розіграти відповідно до своїх потреб”, – пишуть аналітики.
Там зазначили, що командувач ВПС Ірану Хамід Вахеді підтвердив закупівлю винищувачів у Росії, але сказав, що не знає, коли Тегеран їх отримає.
“Щодо закупівлі винищувачів Су-35, вони нам потрібні, але ми не знаємо, коли вони надійдуть до нашої ескадрильї. Це пов’язано з рішенням високопосадовців Ірану”, – заявив він.
Ця заява викликала чутки про напруженість російсько-іранського партнерства, зокрема, про те, що Ізраїлю вдалося переконати Росію відкласти постачання Тегерану сучасних винищувачів.
За словами неназваного іранського дипломата, знайомого із ситуацією, Іран повністю сплатив винищувачі ще під час другого президентського терміну Хасана Рухані (з 2013 до 2017 року).
Він розповів, що при оплаті Росія обіцяла поставити Су-35 у 2023 році. Проте “вже майже ніхто не очікує, що постачання буде здійснено цього року”.
Як стверджують аналітики, іранські офіційні особи “приголомшені” невиконанням Росією своїх зобов’язань і сумніваються, що постачання може бути взагалі виконане.
“Затримку з доставкою можна пояснити міцними відносинами між Росією та Ізраїлем. У червні видання Axios повідомило, що ізраїльські чиновники “зіткнулися” з російськими колегами з приводу зростання військової співпраці Росії з Іраном і можливості того, що РФ поставить Ірану передові системи озброєнь. Прем’єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньягу провів “відкритий та відвертий” діалог з російськими офіційними особами на закритих слуханнях із ізраїльськими законодавцями 13 червня”, – йдеться у матеріалі.
Також аналітики наголосили, що зв’язки Тегерана з Москвою ніколи не будувалися на довірі. Вони були побудовані на взаємних страхах та взаємних потребах.