Найскладніша ситуація зараз на Донецькому та Луганському напрямках. На Луганський росіяни підтягли ті частини, які були розосереджені протягом останнього півроку на лівому березі Сіверського Дінця.
Про це розповів військовий експерт, льотчик-інструктор, полковник запасу ЗСУ Роман Світан.
Експерт пояснив, що окупанти підтягнули сили до лінії Куп’янськ-Сватове-Кремінна та виконують певні наступальні дії, але поки що в режимі рейдових атак та зондуючих операцій.
“Поки вони прощупують нашу лінію оборони і готуються до якогось руху, можливо, з посиленням, але, швидше за все, їхній тиск посилиться, коли наші резерви почнуть заходити на прориви на Запорізькому чи Херсонському напрямку. Тобто це такі прощупування, підготовка до більш масштабних дій, але не більше. Тому кількість зіткнень, звісно, збільшилася, але поки що не критично для цієї ділянки фронту. Ми контратаками стримуємо будь-які спроби російських військ рухатися, відкидаємо їх на вихідні позиції, знищуючи живу силу та техніку противника”, – зазначив Роман Світан в інтерв’ю Politeka Online.
Експерт також розповів, що на Донецькому фронті бойові зіткнення йдуть в основному в трьох локаціях.
“У районі Бахмута наші війська зараз займають, зачищають плацдарми навколо панівних висот, які вже зайняли, і перевели вже російський гарнізон в Бахмуті в режим оперативного оточення, вогневого котла. Прострілюється місто перехресним вогнем з висот нашої артилерії, дальність досить непогана, 25-30 кілометрів, тому по радіусах ми місто перекриваємо повністю”, – додав Роман Світан.
Також, за його словами, важкі бої йдуть у районі Донецька та в районі Мар’їнки та Авдіївки.
Під час контрнаступу ЗСУ зіткнулися із серйозною проблемою – цілими мінними полями, створеними окупантами. Ветеран російсько-української війни, майор запасу ЗСУ Олексій Гетьман в інтерв’ю “Обозревателю” розповів, як її можна було б подолати за певної підтримки союзників.
Він нагадав, що багато офіцерів і генералів країн НАТО сходяться на думці, що у разі контрнаступу країн НАТО спочатку через такі мінні поля пролітала б авіація, здійснювала килимове бомбардування. Так було б їх розміновано і знищено щонайменше першу лінію окупантів.
“На жаль, ми не можемо це зробити, і тому нам важче наступати. Ми витрачаємо більше сил, ніж у випадку з іншою армією. Чомусь так відбувається. Я не знаю чому”, – зазначив Гетьман у контексті зволікання Заходу з наданням нам F-16.
Та є у наших союзників, продовжив майор запасу ЗСУ, й інші ефективні засоби для боротьби з мінними полями: касетні боєприпаси; щось на кшталт бульдозерів на базі танків Leopard; трактори, які розгортають ці міни; ще багато чого для дистанційного розмінування, а не руками.
Перед початком контрнаступу Україна отримала менше 15% від всього саперного та інженерного обладнання, яке просила у партнерів. Це уповільнює просування військ, оскільки території перед ворожими укріпленнями щільно заміновані.
Як пише The Washington Post, солдати кажуть, що тривала підготовку до контрнаступальної операції також дала час противнику – росіяни встигли щільно замінувати територію.
“Території глибиною від 3 до 10 миль (близько 5-16 км – УНІАН) перед основними опорними пунктами росіян були щільно заміновані протитанковими і протипіхотними мінами і розтяжками. За їхніми словами, ці оборонні споруди успішно стримують український наступ. В результаті, за словами українських військових, українські сили змінили стратегію. Замість того, щоб намагатися пройти за допомогою бойових машин піхоти і бойових танків, які західні партнери поставили Україні для контрнаступу, підрозділи просуваються вперед пішки і повільно”, – йдеться у матеріалі.