Отримання Україною запрошення до вступу в НАТО на наступному саміті Альянсу саміті в 2024 році у Вашингтоні залежить від того, яку роботу виконає українська влада.
Про це сказав дипломат, керівник Центру досліджень Росії, колишній міністр закордонних справ України Володимир Огризко.
“Це буде залежати від того, що ми зробимо вдома. Якщо ми збираємося проскочити кавалерійської атакою, то цього не вийде. Якщо ми за цей час проведемо серйозні реформи і покажемо, що Україна і корупція – це не брати-близнюки (так, вона не може бути викорінена повністю і присутня навіть в західних демократіях, питання лише в пропорціях) і будуть проведені інші реформи, про що говорять вже давно, то тоді шанси на вступ з’являться. Тому що з точки зору адаптації Збройних сил питань немає, а ось щодо адаптації держави та її відповідності критеріям для вступу питань ще багато. Чи встигнемо ми до наступного саміту? У мене великі сумніви з цього приводу”, – сказав він.
Зазначимо, що Україна вже має готуватися до саміту Північноатлантичного альянсу у Вашингтоні, який відбудеться наступного року.
На цьому Президент Володимир Зеленський наголосив під час наради з керівниками закордонних дипломатичних установ.
“Щодо НАТО. Нам вдалося змінити філософію відносин з Альянсом. Нарешті обговорюється, коли має бути запрошення для України в НАТО. Ми прибрали табу на такі розмови. Це важливо. Є усвідомлення, що Україна буде в НАТО. І це лише питання часу”, – сказав Зеленський.
Президент зазначив, що вже працює новий інструмент – Рада Україна-НАТО, причому як “інструмент інтеграції”. Він нагадав, що перше робоче засідання Ради відбулось у відповідь на російську агресію проти глобальної продовольчої стабільності, тобто це практична співпраця. Глава Української держави наголосив, що це співробітництво постійно має бути таким.
“Уже маємо починати готуватися до саміту НАТО у Вашингтоні. Саміт може стати історичним і для України, і для всіх наших союзників у НАТО, і це залежить абсолютно від усіх. І від всіх вас, шановні дипломати, хто працює заради України, від усіх в Альянсі. Безпека – це завжди спільні зусилля. І до грудня цього року ми маємо закласти фундамент таких спільних зусилля”, – підкреслив Зеленський.
Він зауважив, що завдання послів у країнах НАТО працювати для консолідації усіх столиць Альянсу навколо пріоритетів спільної безпеки, адже саме в Україні здобувається безпека для континенту та загалом міжнародного порядку.
Для послів у решті країн світу Президент України поставив завдання – щоденно спростовувати російську дезінформацію, що нібито “перспектива членства України в НАТО була практичною і привела цією практикою до війни”.
Крім того, саміт НАТО у 2024 році може бути “можливим терміном для прийняття України до Альянсу”, вважає голова Міноборони Олексій Резніков.
“Хто знає, можливо, це буде дуже важливий день для України”, – сказав Резніков.
Він також наголосив, що це тільки його прогноз.
Зазначається, що коли його запитали, чи думає він, що війна закінчиться наступного літа, він швидко відповів: “Так. Ми виграємо цю війну”.
Резніков вважає, що відмова адміністрації президента США Джо Байдена від зобов’язання прийняти Україну в НАТО відразу після закінчення війни не буде значною перешкодою, оскільки “для України буде впорядкована процедура прийняття, і країна продовжить роботу над необхідними реформами”.
За його словами, Україна здобула “реальний бойовий досвід — як стримувати росіян, перемагати їх, бити стандартними для НАТО озброєннями”.
“Після перемоги це буде в інтересах НАТО, тому що ми стали справжнім східним щитом НАТО або східним щитом Європи. Україна отримала реальний бойовий досвід – як стримувати росіян, перемогти їх, бити за допомогою зброї стандарту НАТО”, – сказав міністр.