Від 2023 року Різдво Пресвятої Богородиці українці святкуватимуть за новоюліанським календарем. Якщо до цього віряни вшановували народження Діви Марії 21 вересня, то після переходу на новий календар його святкують 8 вересня.
За православною традицією, святкування триває 6 днів: від 5 до 10 вересня. Цей період включає в себе передсвяткування і післясвяткування. Передсвяткування — один чи кілька днів перед великими святами, під час яких до богослужінь вже додають молитви, присвячені певній події.
Що означає свято Різдва Пресвятої Богородиці
Історія цього свята не описана в Новому Завіті, а заснована на Церковному Переданні. За переказом, Діва Марія народилася від благочестивих батьків Йоакима та Анни, які довго були бездітними й молилися Богу про потомство. В цей час їм обом з’явився янгол і сповістив, що вони зачнуть і народять дитину, яка буде особливою перед Богом. Дізнавшись радісну новину, подружжя зустрілося біля Золотих воріт Єрусалиму.
Згідно з загальноприйнятим переказом, будинок Йоакима та Анни розташовувався в північно-східній частині Єрусалима, близько до Вифезди. На цьому місці побудували базиліку святої Анни, у крипті якої розташовані стародавні підземні приміщення. Православні ж вказують місце народження Богородиці в безпосередній близькості до Левових воріт, де збудований монастир святої Анни й церква Різдва Богородиці.
Свято Різдва Пресвятої Богородиці почали вшановувати, як окремий святковий день, у другій половині V століття. Про це свідчать писання Константинопольського патрiарха Прокла (439-446 роки) і требник Папи Геласiя (492-426 роки).
Покровителем Різдва Пресвятої Богородиці є сама Богородиця, яка є заступницею й помічницею людей у всіх їхніх потребах. Вона є також покровителькою сільського господарства, особливо виноградарства, і дарує благословення на новий урожай.
Як святкують Різдво Пресвятої Богородиці в Україні
В українців традиції святкування Різдва Пресвятої Богородиці тісно переплелися з народними звичаями. Віряни здавна називали це свято “Малою Пречистою” або “Другою Пречистою” за аналогією з “Великою (Першою) Пречистою”, що вшановує день Успіння Діви Марії.
В давнину селяни вже починали готуватися до осені, зокрема прибирали з городу цибулю, забирали на зиму вулики, закінчували всі польові роботи в саду і полі. Часто у святковий день ходили один до одного в гості, накривали багатий стіл і вшановували молодят. Хлібороби обов’язково молилися Пресвятій Діві, адже вона вважається захисницею землеробства й урожаю.
Що не можна робити на свято Різдва Пресвятої Богородиці
Цього дня є деякі заборони та обмеження, яких треба дотримуватися:
- Не можна займатися важкою фізичною працею, як-от оранка, копання, садіння тощо. Це вважається порушенням пошани до Богородиці і невдячністю за її благословення на урожай.
- Не можна поганословити й лаятися, а також сваритися та ображати інших людей. Це вважається гріхом і зневажанням Богородиці, яка є матір’ю милосердя й миру.
- Не можна змітати на підлогу крихти зі святкового столу та їсти м’ясо й пити алкоголь. Це вважається проявом жадібності й нескромності.
- Не можна носити старе, незручне і брудне взуття. Це вважається ознакою неохайності й неуважності до свого зовнішнього вигляду, а також неповагою до Богородиці, яка є матір’ю краси й чистоти.
- Батькам не рекомендується купати дитину. Це вважається небезпечним для здоров’я дитини, а також порушенням традиції купати дитину лише в день її хрещення.
- Не можна ділитися хлібом із чужими людьми, але можна розділити його з рідними. Це вважається проявом гостинності й родинної згуртованості, а також повагою до Богородиці, яка є матір’ю хліба життя.
Також на Різдво Пресвятої Богородиці можна прочитати таку молитву:
Богородице Діво‚ радуйся, Благодатна Маріє, Господь з Тобою. Благословенна Ти в жонах‚ і благословен плід утроби Твоєї, бо Ти породила Спаса душ наших. Амінь.
Під Твою Милість прибігаємо, Богородице Діво, молитвами нашими в скорботах не погорди, але від бід ізбави нас, Єдина Чиста і Благословена.
Преславна Приснодіво Богородице, прийми молитви наші і донеси їх Синові Твоєму і Богові нашому, щоб спас задля Тебе душі наші.