Свято 14 вересня відоме під назвами Воздвиження Хреста Господнього, Семенів день.
Православна церква України 14 вересня за новим стилем відзначає велике православне свято Воздвиження Хреста Господнього, а також вшановує пам’ять святого Іоанна Златоустого. За старим стилем в цей день шанували святого цілителя Симеона Стовпника.
У народне свято 14 вересня наші предки дотримувалися суворого посту. Хрест Господній сприймали як символ страждань, і відмовлялися від смачної їжі, щоб вшанувати мученицьку смерть Ісуса. Вірили, що того, хто буде постити на Воздвиження, обов’язково благословить Господь.
На Воздвиження в давні часи було прийнято піднімати хрести на споруджуваних церквах і в цілому починати будувати храми. Священики в це народне свято обходили селища з іконами і молитвою, а також відвідували будинки хворих і молилися за їх одужання.
Наші предки вірили, що в цей день настає справжня погодна осінь, а птахи починають відлітати в теплі краї. Ночі стають помітно коротшими, а дні – холоднішими.
За старими повір’ям, в свято 14 вересня окрім побудови нових будівель не можна починати ніякі справи, інакше вони будуть приречені на провал. Це вважалося головною забороною дня.
У народне свято 14 вересня люди збирали урожай пізніх овочів і ягід, стригли овець, заготовляли дрова. У містах проводилися осінні ярмарки, де селяни продавали все, що зібрали і виготовили за літо.
Що не можна робити 14 вересня
У Воздвиження Хреста Господнього не можна займатися рукоділлям, важкою фізичною працею, пранням і прибиранням. Не рекомендується в цей день підмітати підлогу, інакше можна вимести з дому все щастя.
14 вересня не можна ходити в ліс, в гори або в іншу дику місцевість, оскільки підвищується ризик зіткнення з агресивними тваринами.
У цей день залишки їжі і хлібні крихти не можна викидати зі столу, інакше в родині може наступити голод.
Не можна нікому розповідати про свої плани, інакше нічого не збудеться. Також не варто розповідати свої секрети, інакше вони всім стануть відомі.