Лідером виборів у неділю, 15 жовтня є партія прем’єр-міністра Матеуша Моравецького “Право і справедливість” (PiS), а друге місце посідає “Громадянська коаліція”, яку очолює колишній глава Ради ЄС Дональд Туск.
Однак результат може виявитися непереконливим. Ні “Право та справедливість”, ні “Громадянська коаліція”, найімовірніше, не наберуть достатньо голосів для формування уряду.
Якщо PiS набере прогнозовані 37% голосів, партії доведеться шукати партнера з коаліції. Найбільш вірогідним кандидатом є “Конфедерація свободи й справедливості” − антиєвропейська ультраправа лібертаріанська партія, яка хоче заборонити аборти, зокрема у випадках зґвалтування, лібералізувати доступ до вогнепальної зброї та виступає проти допомоги Україні.
Разом “Право і справедливість” та Конфедерація можуть набрати до 47%, що може дозволити їм сформувати уряд, якщо деякі з дрібніших партій не зможуть подолати виборчий поріг. “PiS може набрати трохи менше ніж 50% голосів, але все одно зможе отримати достатньо місць, щоб сформувати урядову коаліцію більшості з Конфедерацією”.
Але лідери Конфедерації, які досягли успіху як аутсайдери, мало зацікавлені в об’єднанні сил із PiS чи іншою партією. Кшиштоф Босак, один із лідерів Конфедерації, виключив таку можливість, що «Конфедерація не має наміру продовжувати владу PiS або сприяти поверненню Туска до влади”.
Ситуація не є простішою для “Громадянської коаліції” Туска, яка обіцяє повернути Польщу на проєвропейський шлях. Навіть якщо опозиційні партії разом отримають більшість голосів і місць у наступному польському парламенті, це буде дуже незначна більшість.
Сама виборча кампанія була затьмарена масштабним скандалом із хабарями за візи для мігрантів, спрямованим проти “Права і справедливості”, побиттям опозиційного депутата і критикою з боку спостерігачів за виборчим процесом, які заявили − кампанія “перегріта та поляризована”.