Яке сьогодні свято відзначають віряни, заборони дня і в кого іменини.
23 січня за новим церковним календарем – новоюліанським – згадують священномученика Климента, єпископа Анкірського.
Про традиції дня, його прикмети і заборони, а також що відзначають у православній церкві 23 січня за старим стилем – розповідаємо в матеріалі.
23 січня 2024 року – яке сьогодні церковне свято за новим і старим календарем
23 січня (5 лютого за старим стилем) – день пам’яті священномученика священномученика Климента, єпископа Анкірського. який постраждав за віру в Христа в III столітті.
Священномученик Климент народився в місті Анкірі (нині Анкара) 258 року. Він рано залишився без батька, його виховувала мама-християнка, і вона ж, згідно з переказами, передбачила синові мученицьку смерть за віру в Христа. У 12 років Климент залишився сиротою, його усиновила жінка, яка допомагала і годувала інших сиріт. Климент став допомагати їй у цьому, а також почав прислуговувати в церкві.
У 20 років він вже став єписокопом, але незабаром імператор Діоклетіан почав гоніння на християн, і Климент потрапив до в’язниці. Вдень його катували, але тортури не приносили шкоди єпископу.
Ба більше, вночі до Климента стікалися люди – просили їх хрестити, дати настанови – тож міська в’язниця стала перетворюватися на храм. Вражений цим, імператор заслав єпископа в Нікомідію. На кораблі до Климента приєднався учень Агафангел, який уникнув страти, але бажав постраждати і померти за Христа разом із Климентом. У Нікомідії єпископа й Агафангела стали знову катувати і причому так жорстоко, що навіть натовп глядачів-язичників не зміг цього витримати і закидав катів камінням.
Климент і Агафанел усе-таки вийшли на свободу і продовжили проповідувати, а також зцілювати людей. Вони не раз ще потрапляли до в’язниці і піддавалися тортурам, і зрештою Агафанела таки стратили. Невдовзі загинув і єпископ: під час однієї з літургій до печерного храму увірвалися воїни і вбили Климента просто під час причастя.
Свято 23 січня за старим стилем – день пам’яті святого Григорія Ніського.
Про що говорять прикмети на 23 січня
Цього дня прийнято спостерігати за поведінкою птахів і тварин:
синиця вранці кричить – до сильного морозу;
білка покинула гніздо і спускається вниз по дереву – до відлиги;
яка погода до полудня – така буде перша половина зими, що залишилася, а яка після полудня – такою буде друга половина.
У народному календарі 23 січня – свято Агафій-напівхлібник. Таку назву день отримав тому, що за старих часів було заведено підраховувати залишок запасів продуктів, зерна і корму.
Що не можна робити 23 січня
Є кілька заборон – що сьогодні не можна робити:
лаятися, лихословити;
відмовляти в допомозі та милостині тим, хто просить;
пліткувати, засуджувати.
Заборонено лінуватися, вважається, що лежати без діла цього дня – все одно, що накликати біду.
Що можна робити 23 січня
Святих мучеників просять дати сил винести життєві негаразди, пережити важкі часи й прикрощі, моляться за здоров’я і зцілення.
День варто присвятити прибиранню і наведенню ладу в домі, прибудовах, погребі. Вважається, що той, хто добре попрацює, не матиме проблем зі здоров’ям.
23 січня – іменини сьогодні
Іменини сьогодні за церковним календарем відзначають Агафангел, Володимир, Геннадій, Євдокія, Катерина, Іван, Йосип, Климент, Макарій, Федір.