Яке церковне свято відзначають 28 травня за новим і старим стилем, заборони дня, у кого іменини.
28 травня за новим церковним календарем православні віряни згадують преподобного Микиту сповідника. У народі день прозвали Микита Гусятник.
Про традиції та прикмети 28 травня і яке сьогодні свято відзначають у церкві за старим стилем – розповідаємо в матеріалі.
28 травня 2024 року – яке церковне свято сьогодні за новим і старим церковним календарем
2023 року Православна церква України перейшла на новий церковний календар, і дати православних свят із фіксованою датою (неперехідних) змістилися на 13 днів раніше.
Однак частина вірян продовжують дотримуватися колишнього календаря – збереження старого стилю залишається правом релігійних громад і монастирів.
Яке сьогодні церковне свято в Україні за новим стилем
28 травня за новим календарним стилем (10 червня – за старим) – день пам’яті преподобного Микити сповідника, єпископа Халкідонського.
Микита жив у Греції, у VIII столітті. Він з юності вирішив присвятити життя Господу. У писаннях сказано, що Микита вирізнявся особливим милосердям, ніколи не відмовляв у допомозі, постійно допомагав сиротам, вдовам, бідним людям і мандрівникам.
У 762 році він став єпископом Халкідонським і обіймав цю посаду майже півстоліття. Коли імператор Лев Вірменин почав гоніння на християн, то єпископ Халкідонський виступив проти правителя та іконоборчої єресі. За що був засуджений, а потім опинився на засланні. Там він і помер. Біля могили святого не раз відбувалися чудесні зцілення, але де зараз знаходяться мощі – невідомо.
Церковне свято 28 травня за старим стилем
28 травня за старим календарним стилем згадують преподобного Пахомія Великого.
Про що говорять прикмети на 28 травня
Прикмети цього дня говорять про те, якою буде погода:
день видався тихий і безвітряний – буде гарний урожай;
гуси чистять пір’ячко – до затяжної негоди;
мурашок багато з’явилося – стоятиме сонячна і тепла погода.
У народному календарі 28 травня – свято Микита Гусятник, у народі вважають, що преподобний Микита оберігає гусей і гусенят. Друга назва дня – Полудниця: згідно з повір’ями, сьогодні всім керують добрі та злі духи в образі звичайних жінок зі сковорідками. Наприклад, добрі полудниці сковорідкою прикривають пшеницю на полі від пекучого сонця, злі навпаки – розташовують сковороду так, щоб сонце спалило врожай.
Що не можна робити 28 травня
Сьогодні, як і в будь-який інший день, церква виступає проти лайки, жадібності, заздрості, пліток, лихослів’я.
Народні прикмети забороняють цього дня сварити дітей – мир і спокій покинуть такий дім.
Незаміжнім дівчатам не радять виходити опівдні на вулицю – інакше не вийдуть заміж, а чоловікам – працювати в полі чи на городі, інакше можуть втратити сили.
Що можна робити 28 травня
Микиту Халкідонського вважають покровителем бідних людей. До святого звертаються з молитвами сироти, незаслужено скривджені люди, просять допомогти в сімейних справах, у реалізації задуманого і знайти хорошу роботу, моляться про зцілення від хвороб.
У народі святого просять уберегти домашню птицю – качок, гусей і маленьких пташенят. Народні прикмети цього дня радять повісити над вхідними дверима гілочку полину – щоб захистити оселю від полудниць та іншої нечисті.
28 травня – іменини сьогодні
Іменини сьогодні за церковним календарем відзначають Ігнатій, Олена, Василь, Макар, Микита, Захар, Петро, Іраклій, Микола, Дмитро, а також Пахом.
Джерело