Яке церковне свято відзначають 16 липня за новим і старим стилем, заборони дня, у кого іменини.
16 липня за новим церковним календарем православні віряни згадують преподобного Іоанна Вишенського, українського релігійного діяча і видатного афонського подвижника.
Про традиції та прикмети 16 липня і яке сьогодні свято відзначають у церкві за старим стилем – розповідаємо в матеріалі.
16 липня 2024 року – яке церковне свято сьогодні за новим і старим церковним календарем
2023 року Православна церква України перейшла на новий календарний стиль, і всі православні свята з фіксованою датою змістилися на 13 днів раніше. Але частина вірян продовжує дотримуватися колишнього календаря – збереження старого стилю залишається правом релігійних громад і монастирів.
Яке сьогодні церковне свято в Україні за новим стилем
16 липня за новим церковним календарем (29 липня – за старим) – день пам’яті преподобного Іоанна Вишенського, Святогорця.
Іоанн Вишенський – один із видатних афонських подвижників, який відіграв важливу роль у відродженні православ’я в Україні в XVII столітті. За життя його називали “великий старець Іоанн”, а Собор Київської Митрополії 1621 року говорить про старця як про “преподобного чоловіка” і “блаженного”.
Відомостей про життя Іоанна збереглося небагато. Народився він імовірно наприкінці XVI – на початку XVII століття в містечку Судова Вишня на Львівщині. Його життя і діяльність відбувалися в період гонінь на православ’я в Речі Посполитій, тож Іоанн у 1570-х пішов жити на Афон – спершу до монастиря святого Пантелеймона і скиту при ньому Ксилург, а потім був і в інших обителях.
На Афоні Іоанн провів 40 років, звідти надсилав в Україну послання, в яких виступав проти з’єднання православної та католицької церков, окатоличення та ополячення України. Коли преподобний осів у скиту, то дав обітницю мовчання. Але не дотримав її: 1604 року на заклики українських братств він повернувся в Україну. Тут він реформував кілька галицько-волинських монастирів і перевів їх на афонський статут, щоб вони стали духовно-культурними центрами православ’я в умовах протистояння унії. Водночас разом з Йовом Княгиницьким Іоанн заснував чернечу громаду Манявського скиту, що в Івано-Франківській області.
Близько 1607 року Іоанн Вишенський повернувся на Афон і велів замурувати себе в печері. Точна дата смерті старця не встановлена, імовірно, це було в 1620-х роках.
Іоанн Вишенський – один із небагатьох церковних авторів, чиїми творами захоплювалася інтелігенція кінця ХІХ – початку ХХ століть. Наприклад, Іван Франко вважав твори старця вершиною української полемічної літератури кінця XVI – початку XVII століть і окремо вивчав їх. Загалом відомо 16 творів Івана Вишенського, у них він часто привертав увагу до життя нижчих верств суспільства, зокрема селянства.
У 2016 році Іоанна Вишенського було зараховано до лику святих.
Церковне свято 16 липня за старим стилем
16 липня за старим календарним стилем – день пам’яті мученика Якинта і святого Анатолія, патріарха Царгородського.
Про що говорять прикмети на 16 липня
За прикметами дня судять про погоду і врожай:
зранку роса випала і тримається до обіду – до спеки;
сонячний день видався – до гарного врожаю;
дощ пішов – урожай буде погано зберігатися;
випав густий туман – буде багато грибів.
У народному календарі 16 червня – свято Финогіїв день, яке прозвали так на честь священномученика Афеногена і 10 його учнів, пам’ять яких також звершується сьогодні. Вважається, що саме з Финогіїва дня літня спека йде на спад.
Що не можна робити 16 липня
15 липня, як і в інший день, церква виступає проти лихослів’я, сварок, заздрості, жадібності, наклепу, пліток, потрібно уникати помсти і зневіри.
Народні прикмети не радять палити або рубати будь-що, мити підлогу і підмітати в будинку – можна вимести з життя всю удачу, а також не варто просити про підвищення на посаді або зарплату – день для цього несприятливий.
Що можна робити 16 липня
До старця Іоанна звертаються з молитвами зміцнити у вірі, дати сил і мудрості у вирішенні проблем.
Традиційно цього дня починаються жнива, йде збір жита. День добре провести в колі близьких людей.
16 липня – іменини сьогодні
Іменини сьогодні за церковним календарем відзначають Іван, Павло, Петро, Алевіна, Валентина, Юлія
За старим стилем іменини святкують Анатолій, Олександр, Василь, Георгій, Герасим, Демид, Іван, Костянтин, Марк, Михайло, Пилип, Фома.