Яке церковне свято відзначають 18 липня за новим і старим стилем, заборони дня, у кого іменини.
18 липня за новим церковним календарем православні віряни згадують мученика Еміліана. У народі день дістав назву Омелянів.
Про традиції та прикмети 18 липня і яке сьогодні свято відзначають у церкві за старим стилем – розповідаємо в матеріалі.
18 липня 2024 року – яке церковне свято сьогодні за новим і старим церковним календарем
2023 року Православна церква України перейшла на новий календарний стиль, і всі православні свята з фіксованою датою змістилися на 13 днів раніше. Але частина вірян продовжує дотримуватися колишнього календаря – збереження старого стилю залишається правом релігійних громад і монастирів.
Яке сьогодні церковне свято в Україні за новим стилем
18 липня за новим церковним календарем (31 липня – за старим) – день пам’яті святого мученика Еміліана, який загинув за віру.
Еміліан жив у IV столітті, був родом із міста Доростол, тому й прозвали його Доростольським. Це були часи правління імператора Юліана Відступника – він побажав відновити язичницький культ і наказав стратити всіх християн.
У Доростол відправили одного зі службовців імператора – начальника Капітоліну – виконувати указ. Але місцеві жителі запевнили його, що в місті проживають одні язичники. Тоді на радощах Капітоліна влаштував бенкет для знаті. Еміліан, який був рабом у однієї високопоставленої людини і таємно сповідував християнство, дочекався, коли всі пішли на бенкет, і молотом розбив усіх ідолів у язичницькому капищі.
Виявивши розгром, язичники схопили першого-ліпшого і стали його бити. Еміліан не міг допустити цього і зізнався. Християнина потягли на суд, катували його і вирішили спалити. Згідно з переказами, полум’я багаття так і не торкнулося мученика, але вогонь обпік його мучителів. Еміліан же з молитвою на устах сам відійшов до Бога. У Константинополі на честь мученика побудували церкву, куди перенесли мощі святого.
Церковне свято 18 липня за старим стилем
18 липня за старим календарним стилем – день пам’яті священномученика Євсевія, єпископа Самосатського.
Про що говорять прикмети на 18 липня
За прикметами можна визначити, якою буде погода восени та взимку:
яким цей день видався – такою і осінь буде;
павуки плетуть багато павутини – стоятиме суха погода;
спека 18 липня – грудень буде холодним;
на березі пожовкло листя на верхівці – до ранньої осені, почало жовтіти листя знизу – до пізньої;
мухи кусаються – до дощу;
шишки на ялинці є тільки на верхівці – зима буде пізньою.
У народному календарі 31 липня – свято Омелянів день. Вважається, що сьогодні нас покидає спекотне літо.
Що не можна робити 18 липня
18 липня, як і в будь-який інший день, церква не схвалює лихослів’я, лайки і сварок, виступає проти заздрості, жадібності, наклепу, пліток, помсти і зневіри. Не можна відмовляти в допомозі – слід допомогти і людині, і тварині.
За народними прикметами сьогодні забороняється братися за віник, щоб не вимести з дому гроші й удачу. Також не слід брати гроші в борг – це до фінансових проблем.
Що можна робити 18 липня
Святому Еміліану моляться йому про позбавлення від бід і зцілення від різних хвороб.
За старих часів цього дня традиційно служили молебень у полях – благословляли майбутній урожай. День за звичаями слід присвятити роботі, а ввечері – викупатися або попаритися в лазні, вважається, що так можна запастися здоров’ям на цілий рік.
18 липня – іменини сьогодні
Іменини сьогодні за церковним календарем відзначають Афанасій, Омелян, Іван, Степан.
За старим стилем іменини святкують Анна, Арсеній, Афанасій, Варвара, Василь, Єлизавета, Кирило, Сергій, Степан, Тихон.