Розповідаємо, яке церковне свято відзначають 17 вересня за новим і старим стилем, заборони дня, у кого іменини.
17 вересня за новим церковним календарем згадують святих Віри, Надії, Любові та їхньої матері Софії. Розповідаємо про традиції та прикмети 17 вересня і яке сьогодні свято відзначають у церкві за старим стилем.
17 вересня 2024 року – яке церковне свято сьогодні за новим і старим церковним календарем
2023 року Православна церква України перейшла на новий календарний стиль, і всі православні свята з фіксованою датою змістилися на 13 днів раніше. Але частина вірян продовжує дотримуватися колишнього календаря – збереження старого стилю залишається правом релігійних громад і монастирів.
Яке сьогодні церковне свято в Україні за новим стилем
17 вересня за новим церковним календарем (30 вересня за старим) – день пам’яті святих Віри, Надії, Любові та їхньої матері Софії.
Софія жила в I столітті і була вдовою родом із Мілана, але разом зі своїми доньками – Вірою, Надією і Любов’ю – мешкала в Римі. Сама Софія була християнкою, в цих же традиціях виховувала і дочок.
Чутки про мудру і доброчесну Софію дійшли до імператора Адріана, і він вирішив змусити її і дочок принести дари богині Діані. Він велів їм на три дні відправитися в будинок до багатої пані, яка повинна була спостерігати за ними. Софія розуміла, що чекає на них, і намагалася всіляко підтримати дівчаток.
Незабаром імператор запропонував їм поклонитися язичницьким богам, але Віра, Надія і Любов відмовилися. Розлючений правитель наказав катувати Віру на очах у сім’ї, але тортури не приносили їй жодної шкоди. Тоді дівчинку наказали стратити. Слідом за нею імператор розправився з Надією і Любов’ю. Старшій, Вірі, було 12 років, середній, Надії – 10, а Любові – 9. Тіла дочок Адріан віддав матері – вона поховала їх за християнськими звичаями і через три дні померла на їхній могилі.
Церковне свято 17 вересня за старим стилем
За старим календарним стилем – день пам’яті священномученика Вавила, єпископа Великої Антіохії, і з ним трьох отроків, а також ікони Божої Матері “Неопалима Купина”.
Про що говорять прикмети на 17 вересня
Прикмети цього дня говорять про те, якими будуть Покрова і зима:
якщо цього дня ранок похмурий – усі наступні дні будуть теплими;
журавлі відлітають у теплі краї – чекай морозу на Покрову;
погожий день – до холодної зими, а якщо йде дощ – буде багато снігу.
У народі 17 вересня – свято Віри, Надії, Любові, або Вселенські бабині іменини, образи християнських мучениць у народі стали символами жінок, усіх матерів і дочок.
Що не можна робити 17 вересня
17 вересня, як і в будь-який інший день, Церква виступає проти сварок, лихослів’я, пліток, наклепів, осуду, заздрості, жадібності, помсти, відчаю. Не можна відмовляти тим, хто просить про допомогу.
У народі цього дня є сувора заборона для жінок – вважається, що на Віри, Надії та Любові їм не слід займатися будь-якою роботою, зокрема й домашніми справами.
Що можна робити 17 вересня
До святих великомучениць Віри, Надії, Любові та Софії звертаються з молитвами про сімейний добробут, жіноче здоров’я і здоров’я дітей, просять, щоб Бог дарував дитину.
За народними прикметами цього дня на столі має обов’язково стояти коровай – за старих часів його самі пекли в ніч на свято, а потім прикрашали свічкою, принесеною з церкви. Вважається, що кожен із членів сім’ї повинен з’їсти шматочок такого хліба – тоді в домі завжди буде щастя і спокій.
17 вересня – іменини сьогодні
Іменини сьогодні за церковним календарем відзначають Віра, Ілля, Любов, Мирон, Надія, Софія.
За старим стилем іменини святкують Іван, Павло, Юліан, Степан, Олена, Василь, Мойсей, Петро, Григорій, Микола.
Джерело