Економія бюджетних коштів наступного року зачепить найбідніших українців: тих, хто отримує близькі до мінімальних пенсії і мінімальні зарплати.
Уряд відійшов від першої версії законопроєкту щодо підвищення податків і значно її послабив, відмовившись, зокрема, від підвищення ПДВ.
Натомість на соціалці вирішили заощадити: розмір мінімальної пенсії заморозять в 2025-му на рівні 2361 грн.
Про це йдеться в публікації OBOZ.UA. Так, згідно з даними Мінфіну, у 2025-му році на соціалку планують витратити 419,2 млрд грн, а цього року в уточненому бюджеті закладено 483,5 млрд. А у 2023-му – 479,9 млрд. Соціальні видатки зростали щорічно: навіть після початку повномасштабної війни.
“Це вимушена ситуація. Напевно, не змогли компенсувати катастрофічний дефіцит бюджету і вимушені були йти на ці кроки.
Якщо у 2025-му раптом буде якийсь резерв, можливо, будуть незаплановано підвищувати стандарти. Все залежатиме від ситуації на фронті”, – розповідає завідувачка відділу дослідження якості життя Інституту демографії та соціальних досліджень імені М. В. Птухи НАН України Людмила Черенько.
В Україні мінімальна пенсія складає 2361 грн. За два роки (2024-й та 2025-й) сукупна інфляція може становити близько 14,6%. Отже, для того, щоб мінімальна пенсія перебувала на тому самому реальному рівні (з урахуванням зростання цін), її розмір має збільшитись до 2705,7 грн.
“Зрозуміло, що коли тривалий час йде таке обмеження населення в будь-яких потребах крім суто фізіологічних, накопичується дуже багато проблем.
Це, зокрема, несвоєчасне отримання медичних послуг, а також елементарні побутові проблеми. Звичайно, це серйозна ситуація. Головне – щоб вистачало на фізіологічне виживання.
Дані показують, що в 2023-му порівняно з 2021-му зросла майже в 7 разів кількість тих, у кого доходи нижчі від офіційного прожиткового мінімуму”, – каже Черенько.
Крім “заморожування” мінімальних пенсій, уряд піде ще на один крок: почне повертати ті пенсії, які не були зняті з рахунку впродовж року, якщо йдеться про переселенців.
Також кошти можуть забрати у пенсіонерів-переселенців, які не пройшли ідентифікацію.