Олександр Усик завершує приготування до поєдинку-реваншу з Тайсоном Ф’юрі в суботу, 21 грудня. Українець у ринзі саудівського Ер-Ріяду відстоюватиме пояси чемпіона світу в надважкій вазі за версіями WBA, WBC та WBO.
Перший поєдинок між двома боксерами у травні вийшов найбільшим у кар’єрі Усика: він першим в історії дивізіону об’єднав одразу чотири основних титули та завдав досі непереможеному Ф’юрі першої поразки у кар’єрі.
Втім, визначні перемоги супроводжували Олександра впродовж усієї кар’єри — як на аматорському рівні, так і серед професіоналів. Суспільне Спорт згадує найбільші поєдинки Усика, який підкорив Олімпійські ігри, а згодом став абсолютним чемпіоном одразу в двох вагових дивізіонах.
2012 рік: Олімпійський чемпіон (суперник — Клементе Руссо)
На шляху до “золота” Лондона-2012 Усик здолав трьох суперників у важкій ваговій категорії: стартував з перемоги над росіянином Артуром Бетербієвим, а до фіналу пробився після бою з представником Болгарії Тервелом Пулєвим.
Вирішальний бій турніру Усик проводив з досвідченим італійцем Руссо, який мав у доробку “срібло” Олімпійських ігор (2008), титули чемпіона світу (2007) та Європи (2005) серед аматорів, — і переміг з рахунком 14:11.
У ринзі Усик виконав пам’ятний гопак, принісши Україні четверте “золото” Лондона-2012 і ставши другим після Володимира Кличка олімпійським чемпіоном “синьо-жовтих” у боксі.
2013 рік: Перша професійна перемога (Феліпе Ромеро)
Кар’єру серед професіоналів Усик розпочав уже наступного року боєм у київському Палаці спорту. Суперником Олександра став мексиканець Ромеро, який на той час мав 24 професійних поєдинки і бій за звання інтерконтинентального чемпіона WBO.
Дебютував українець з нокауту: бій, що передбачав шість раундів, було достроково завершено на користь Усика ще у п’ятому.
Поєдинок також започаткував серію виступів Усика у містах України: згодом він битиметься у Броварах, Одесі та Львові, а свій дотепер останній домашній поєдинок проведе у Києві в грудні 2015 року (проти Педро Родрігеса — технічний нокаут).
2016 рік: Перший бій за чемпіона світу (Кшиштоф Гловацькі)
За чемпіонство світу Усик виходив битися у своєму ювілейному, 10-му професійному поєдинку. Протистояв українець чинному чемпіону WBO у важкій вазі Гловацькі, на той час — ще непереможеному боксеру з 26 виграшами поспіль.
Організували домашній для Гловацькі бій у Гданську, де суперники провели в ринзі повні 12 раундів — уперше серед профі переможця бою Усика визначали судді. Усі троє винесли одностайне рішення на користь українця: 119-109, 117-111 та 117-111.
Виборовши чемпіонство світу WBO, Усик провів два успішні захисти: перемагав південноафриканця Табісо Мчуну та американця Майкла Гантера, перш ніж на Олександра чекав визначний старт у Світовій боксерській суперсерії.
2018 рік: Абсолютне чемпіонство в крузервейті (Майріс Брієдіс / Мурат Гассієв)
Два поєдинки Світової боксерської суперсерії, які Усик провів 2018 року, дозволили українцеві об’єднати чотири титули важкого дивізіону. Обидві зустрічі проходили в країнах його суперників: з латвійцем Брієдісом українець боксував у Ризі, з росіянином Гассієвим — у Москві.
Бій із Брієдісом вийшов на той момент найщільнішим у кар’єрі Олександра: досі українець вигравав достроково або одностайним рішенням судів, але проти Майріса переміг рішенням більшості суддів. Найважчим серед профі січневий бій невдовзі визнав сам Усик.
Повні 12 раундів протривав і поєдинок проти Гассієва. Цього разу рішення суддів було одностайним: Усик домінував у ринзі та майже втричі перевершив суперника за кількістю влучних ударів. Бій з росіянином також довершив колекцію Олександра в крузервейті: пояси WBA та IBF українець додав до власних титулів WBC і WBO — і був проголошений абсолютним чемпіоном світу з боксу.
2019 рік: Дебют у надважкій вазі (Чезз Візерспун)
Менш ніж за рік після свого останнього бою в крузервейті українець дебютував у надважкій вазі. Суперником став 38-річний американець Візерспун, який підходив до поєдинку з вісьмома перемогами поспіль, проте за кар’єру лише двічі бився за другорядні пояси WBC і WBO — обидва рази програв.
Візерспун, що за лічені дні до бою змінив Тайрона Спонга, завершив бій після сьомого раунду і допоміг Усику започаткувати історичну кар’єру в гевівейті. Зустріч з Олександром залишається для 43-річного боксера останньою в професійній кар’єрі.
2021-2022 роки: Чемпіон світу в двох вагових категоріях та перший реванш у гевівейті (Ентоні Джошуа)
Кандидатура Усика розглядалася командою Джошуа як запасна: британець мав побитися з Ф’юрі, але Тайсон рішенням арбітражу був змушений провести заключний поєдинок трилогії з Діонтеєм Вайлдером. Тоді Всесвітня боксерська організація (WBO) призначила Ентоні бій з українцем, офіційним претендентом на титул.
Усик, який поступався чинному чемпіону в габаритах, врешті завдав Джошуа гучної поразки: всі три судді за підсумками 12 раундів віддали перевагу Олександру, який із претендента перетворився на нового чемпіона WBA, WBO та IBF.
Дебютний для Усика реванш провели менш ніж за рік. Вперше Олександр бився на тлі повномасштабного російського вторгнення до України, а бій призначили у Саудівській Аравії, де Джошуа мав досвід успішного поєдинку-відповіді проти Енді Руїса.
Хоча Ентоні покращив власну форму та був визнаний переможцем за версією одного з трьох суддів, Усик перебоксував англійця з рекордним числом влучних ударів (170) і здобув роздільну перемогу, відстоявши звання об’єднаного чемпіона світу.
2024 рік: Абсолютний чемпіон світу в надважкій вазі (Тайсон Ф’юрі)
Після тривалих переговорів між представниками Усика і Ф’юрі, а також перенесення через травму британця, довгоочікуваний бій двох непереможених чемпіонів світу відбувся у травні 2024-го. Англієць вдруге повертався до Ер-Ріяду, де в попередньому поєдинку був сенсаційно відправлений у нокдаун дебютантом професійного боксу Франісом Нганну — на шляху до контраверсійної перемоги роздільним рішенням.
Історичний поєдинок поєдинок за абсолютного чемпіона також завершився роздільним рішенням суддів — цього разу на користь Усика, який був особливо близький до нокауту чинного чемпіона WBC у дев’ятому раунді. На користь обох суперників свідчили по одній записці з рахунком 114-113, але вирішальним став вердикт третього судді — 115-112 на користь Усика і перший в історії гевівейту абсолютний чемпіон з чотирма основними титулами.
Реванш було передбачено ще в контракті на перший поєдинок, але цього разу звання абсолюта на кону не стоятиме — українець вимушено звільнив пояс IBF через неможливість вчасно провести обов’язковий захист.
Сам Олександр вже окреслив наміри повернутися до крузервейту, а Ф’юрі обговорює потенційну трилогію з українцем — утім, наймовірніше, подальші плани обох боксерів визначить саме результат протистояння 21 грудня.