Після того, як Литва відкрила ринок землі, 90% литовських земель скупили іноземці. Тому сьогодні тамтешні політики радять Україні зберегти мораторій на продаж землі.
Про це в ефірі ток-шоу “Говорить ВЕЛИКИЙ Львів” розповів голова партії “Народний контроль”, народний депутат України 8 скликання Дмитро Добродомов.
“Ми зустрічалися із литовськими депутатами. Вони зі свого досвіду казали нам у жодному разі не відкривати ринок землі. Бо коли Литва вступала до ЄС, там відкрили ринок землі. Сьогодні – 90% земель у Литві не належать литовцям. Тобто зараз литовці живуть в орендованій в іноземців країні”, – повідомив екснардеп.
За словами політика, відкриття ринку землі сьогодні не хочуть і самі українські фермери:
“Законодавство щодо продажу землі можна впорядкувати, відкрити банк землі, про який уже згадували…Це не є проблемою, було б бажання. Проблема в іншому. Серед українських фермерів провели глобальне дослідження, яке засвідчило, що майже 90% з них не хочуть відкриття ринку землі, бо не мають можливості купити землю. Тому в мене питання: а хто тоді цю землю купить?”
“А чи є бажання продавати землю? Є. То давайте згадаємо початок 90-х: всі ми отримали майнові ваучери. Державу поділили. А що більшість зробила із тими сертифікатами? Продали за ті копійки, які за них пропонували. А в що це вилилося? В Україні виник олігархат.
Олігархи скупили все державне майно, поки ми були у скрутній ситуації. Зараз знову скрутна ситуація: дітей треба вивчтити, будинок добудувати, сім’ю утримувати. Звичайно, вони продадуть землю, й не важливо, за скільки. Продадуть раз і назавжди”, – додав Добродомов.
Політик висловив стурбованість тим, що нова влада намагається зняти мораторій на продаж землі похапцем.
“В останні роки не було жодних перемовин із МВФ (це така транснаціональна фінансова організація, яка абсолютно не є благодійною, як багато хто думає, дивлячись телевізор), де наріжним каменем не стояло би питання відкриття ринку землі.
Для чого МВФ відкривати ринок землі в Україні? Бо це хороший заробіток. Є питання, чи це буде продаватися винятково українським компаніям…Потім з’ясується, що кінцевий бенефіціар тої чи іншої “української” компанії – іноземець. Закон не заборонить потім цій компанії продати землю іноземній. Цих схем, повірте, мільйони”, – сказав Добродомов.
За словами екснардепа, відкрити ринок землі можна буде у майбутньому, коли буде створено умови, за яких купувати цю землю зможуть українські фермери. Наразі ж, каже Добродомов, таких умов немає.