МВС в черговий раз планує підняти штрафи за перевищення швидкості, вважаючи, що таким чином зможе знизити аварійність на дорогах. Експерти впевнені: це не допоможе, так як фіксувати швидкість нічим, а виписувати штрафи – нікому.
Глава МВС Арсен Аваков заявив, що на наступний рік МВС планує ряд законодавчих ініціатив, мета яких – підвищити рівень безпеки дорожнього руху і змінити систему штрафів за перевищення швидкості. За дев’ять місяців цього року в Україні було зафіксовано 114 769 ДТП, що на 7 тис. Більше, ніж в 2018-му. З них 18 446 – з постраждалими. Всього ж в аваріях на дорогах країни загинули 2369 і травмовано 23 476 осіб. При цьому скільки ще постраждалих в аваріях померло в лікарні – невідомо, так як таку статистику ніхто не веде. Міністр інфраструктури Владислав Криклій, до речі, колишній підлеглий Арсена Авакова, назвав ключові фактори, які необхідно змінити, щоб зменшити кількість дорожньо-транспортних пригод.
За його словами, по-перше, потрібно мінімізувати людський фактор. “Нам необхідно спільно з МВС доопрацювати автоматичну фото- і відеофіксацію. Тому що виходить якийсь замкнутий круг: ми будуємо кращої якості дороги, а люди починають швидше їздити. Висока швидкість – більше ДТП. А ДТП, які сталися на високій швидкості, несуть велику загрозу для життя “, – зазначив Владислав Криклій.
Що обіцяють за перевищення
У поліції ж вважають, що збільшення штрафів за швидку їзду різко знизить аварійність на дорогах. Зараз цей штраф складає від 255 грн до 510 грн в залежності від того, наскільки збільшена швидкість. І планують за її перевищення на 50 км / год позбавляти прав на півроку. Аргументація проста: є світовий досвід, і в будь-якій країні збільшення сум штрафу ефективно тільки півроку – все спочатку пам’ятають і намагаються бути законослухняними, але потім про це забувають. І все повертається на круги своя. Тоді виникає питання: який сенс збільшувати штрафні санкції, якщо на сьогоднішній день у нас відсутній системний, постійний контроль ?!
Втім, таке ж питання можна задати, і якщо позбавляти прав на півроку за швидку їзду.
“Водії вважають, що можуть порушувати, тому що системного контролю немає, а значить і наслідків ніяких не буде. А системний контроль має забезпечити МВС. Але вони не в змозі це зробити. Справа в тому, що після ліквідації Державтоінспекції ці функції поклали на патрульну поліцію – і виникли складнощі “, – розповідає” Вістям “заступник голови Координаційної ради в Загальнонаціональному форумі безпеки дорожнього руху Володимир Караваєв.
Масово оскаржать штрафи
Були розмови про те, що в ході реформи МВС і ліквідації ДАІ буде створена окрема дорожня поліція. Її намагалися створити на базі Нацполіціі для контролю на ділянках доріг між населеними пунктами, але не вийшло. Лише де-не-де ще залишилися патрулі на трасах. “У патрульної поліції не виходить виїжджати на виклики громадян і одночасно стежити за порядком на дорогах. Якщо говорити про систему контролю, то треба піднімати питання про створення дорожньої поліції, окремого підрозділу, який би займався тільки одним напрямком”, – підкреслює Володимир Караваєв.
Поки ж багато протоколів про порушення ПДР, в тому числі і штрафи за перевищення швидкості, оскаржується в суді, і рішення виноситься на користь позивача – порушника. “Недосконалість нашого законодавства дає можливість ухилятися від відповідальності. У тому ж законі написано, що поліцейські можуть використовувати технічні засоби, що працюють в автоматичному режимі. TruCAM повинен стояти на штативі. А якщо немає – це вже привід для оскарження протоколу про порушення”, – пояснює Володимир Караваєв.
За даними заступника голови Департаменту патрульної поліції Олексія Білошицький, з жовтня минулого року патрульні склали понад 302 тис. Протоколів за перевищення швидкості. Але при цьому приблизно кожен трьохсотий водій виявився незгодним із звинуваченням в порушенні. Основний аргумент: радар нібито помилився, швидкість перевищив інший водій, який їхав поруч.
Щомісяця протоколи оскаржують в середньому 60 водіїв – в Єдиному держреєстрі судових рішень, починаючи з жовтня 2018 року по жовтень 2019 го, опубліковані понад 970 рішень судів.
Джерело: vesti.ua