Купуючи квиток на поїзд, ми часто не здогадуємося, що насправді включено в його ціну. А провідники ніколи не говорять нам про наші права.
Тому не дивно, що більше 90% пасажирів і не підозрюють про ці послуги!
Отже, пасажир залізниці має повне право:
1. Виїхати раніше терміну.
Ви маєте право виїхати поїздом, який відходить на кілька годин або днів раніше рейсу, на який ви придбали квиток, без будь-якої доплати! Зрозуміло, при наявності вільних місць.
2. Отримати інший квиток при запізненні.
Якщо ви запізнилися на потяг, не поспішайте купувати новий квиток! Ви маєте право відновити дію квитка на інший поїзд при умови доплати вартості плацкарти протягом 24 годин.
3. Допустити помилку в квиткових даних.
Це особливо корисно при купівлі квитків онлайн. Якщо дані документа, що засвідчує вашу особу, розходяться з даними, зазначеними в квитку, тільки на одну букву в прізвищі і на одну цифру в номері, то вас зобов’язані пустити в поїзд.
4. Зайняти нижнє багажне місце.
Виявляється, переважне право для використання нижнього місця для ручної поклажі має пасажир, який проїжджав на нижній полиці, а верхнього — пасажир, який проїжджав на верхній полиці. Так що ви не зобов’язані ні з ким ділитися своєю нижньою полицею!
5. Безкоштовно взяти з собою собаку-провідника.
Плата за перевезення собак-провідників не стягується, і перевізні документи не оформляються. Їй потрібно було лише нашийник і намордник!
Для провезення звичайного великого пса від вас можуть зажадати викупити все купе, а в плацкарт просто не пустять. У регіональній електричці собаку потрібно буде тримати в тамбурі і перебувати з нею весь час.
6. Перевозити невеликих тварин, як ручну поклажу.
Домашніх вихованців — кішок, невеликих собак, шиншил, кроликів або кімнатних птахів — можна перевозити в поїзді безкоштовно. Вони повинні знаходиться в спеціальних клітках, корзинах або ящиках. Також потрібно мати їх ветеринарний паспорт. В такому випадку тварини перевозяться як ручна поклажа.
7. Зійти з поїзда на пару днів без втрати квитка.
Правила говорять: пасажир має право робити зупинку на шляху прямування з продовженням терміну дії квитка, але не більше ніж на 10 діб.
Для цього потрібно пред’явити свій квиток в касі на станції зупинки протягом 3 годин з моменту прибуття. Там вам проставлять спеціальний штамп про продовження.
А при відновленні поїздки потрібно буде сплатити лише вартість плацкарти.
8. Безкоштовно користуватися туалетом на вокзалі.
Дуже корисна послуга, про яку ніхто не підозрює: туалет на вокзалах для пасажирів безкоштовний.
При пред’явленні квитка з вас не повинні стягувати плату за відвідування туалетів по шляху прямування поїзда. Електронні квитки також годяться.
9. Попросити у провідника купу різних речей, включаючи настільні ігри.
За правилами, у провідника можна безкоштовно попросити склянку, ложку, вилку, набір ниток і голок, предмети догляду за одягом і взуттям, медикаменти, а також настільні ігри — шашки, шахи та доміно!
10. Сісти в поїзд без квитка.
Якщо ви не встигли придбати квиток в касі, то все-таки можете сісти в поїзд з дозволу начальника поїзда. Вас поселять тільки в штабний вагон, а квиток оформлять прямо у вагоні. За правилами пасажирських перевезень, ця норма «застосовується тільки у виняткових випадках», проте не уточнюється, в яких саме.
11. Безкоштовно кататися на поїзді 4 години.
У пасажира є право їхати в поїзді без квитка до чотирьох годин з моменту відправлення в разі, якщо квиток він забув, але його друзі або родичі можуть донести його начальнику станції відправлення. Передбачається, що цього часу достатньо, щоб залагодити всі питання.
За старими нормами, начальник станції відправлення телеграмою повідомляє на наступну станцію про отримання квитка. Якщо ж цього не зробити, то через 4 години ви будете вважатися безбілетником і заплатите штраф, а потім вас ще й знімуть з поїзда!
Джерело:bartka.com.ua