ГПУ надала Офісу прокурора Міжнародного кримінального суду фото-, відео та інші докази військових злочинів росіян в Донбасі.
ГПУ і правозахисники зібрали докази того, що російські найманці розстрілювали полонених бійців ЗСУ© Микола Колесник / Facebook
Генеральна прокуратура України направила до Офісу прокурора Міжнародного кримінального суду в Гаазі повідомлення про позасудові страти дев’яти українських військовослужбовців, які потрапили в полон до бойовиків російсько-окупаційних формувань під час боїв за Іловайськ і Дебальцеве.
“Суть повідомлення складається з фактів позасудових страт дев’ятьох військовослужбовців Збройних сил України представниками проросійської організованої групи “Козачий союз “Область війська Донського” в ході боїв за Іловайськ у 2014 році та Дебальцеве в 2015 році. Повідомлення розглядатиметься Офісом прокурора Міжнародного кримінального суду разом з іншими епізодами серйозних порушень міжнародного гуманітарного права, вчинених проросійськими силами на Сході України в період 2014-2019 років”, – йдеться в повідомленні, поширеному прес-службою ГПУ в четвер, 5 грудня.
Україна надала Міжнародному кримінальному суду фото- і відеодокази, які прямо доводять факт захоплення в полон убитих окупантами бійців ЗСУ, свідчення очевидців позасудових страт і документи, що підтверджують загибель військовослужбовців у полоні.
У повідомленні також розкрито суть російської тактики ведення бойових дій “чужими руками” – використання російським командуванням підконтрольних йому незаконних збройних формувань. Офіс прокурора поінформували, що найманці використовуються, зокрема, для здійснення військових злочинів та інших серйозних порушень міжнародного гуманітарного права.
Повідомлення було підготовлено на підставі статті 15 Римського статуту адвокатами “Української Гельсінської спілки з прав людини” і прокурорами Департаменту нагляду у кримінальних провадженнях щодо злочинів, скоєних в умовах збройного конфлікту.
У ГПУ запевнили, що співробітники відомства продовжують збирати докази ведення РФ агресивної війни проти України, здійснення військових злочинів і злочинів проти людяності задля забезпечення невідворотності покарання.
З початку збройної агресії РФ проти Україна направила Міжнародний кримінальний суд п’ять повідомлень про злочини росіян у Донбасі. Зокрема, Суду надані докази військових злочинів, скоєних ватажками “ДНР” Ігорем Гіркіним (Стрєлковим), Олександром Захарченком, Ігорем Безлером та іншими.
У березні Харківська правозахисна група надіслала до Гааги доповідь “Насильницькі злочини, вчинені в ході збройного конфлікту на сході України у 2014-2018 роках”. У доповіді зібрані факти вбивств цивільних осіб, тортур, що спричинили смерть, захоплення заручників, позасудових страт, нападів на незахищені цивільні об’єкти тощо.