Прeзuдeнт Вoлoдuмuр Зeлeнcькuй пiдпuсaв зaкoн “Пpо внeсeння змiн дo дeякuх зaкoнoдaвчuх aктiв Укрaїни щoдo кoнфiскaцiї нeзaкoннuх aктuвiв осiб, упoвнoвaжeнuх нa вuкoнaння фyнкцiй дeржaвu або мiсцeвoгo caмoврядyвaння, і пoкaрaння за нaбyття тaкuх aктuвiв” (№ 263-ІХ)
Як повідомляє пресслужба глави держави, завданням закону є відновлення кримінальної відповідальності за незаконне збагачення, а також запровадження інституту стягнення в дохід держави необґрунтованих активів осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Зокрема, документ доповнює Кримінальний кодекс України новою статтею 368-5 “Незаконне збагачення”, згідно з якою набуття вищевказаними особами активів, вартість яких більш ніж на 6,5 тис. неоподатковуваних мінімумів доходів громадян перевищує їхні законні доходи, карається позбавленням волі на строк від 5 до 10 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
Зазначається, що під активами передбачаються грошові кошти (зокрема готівкові кошти, кошти, що перебувають на банківських рахунках чи на зберіганні у банках або інших фінансових установах), інше майно, майнові права, нематеріальні активи, зокрема криптовалюти, обсяг зменшення фінансових зобов’язань, а також роботи чи послуги, надані особі, уповноваженій на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Також внесено зміни до Цивільного процесуального кодексу України, згідно з якими справи про визнання активів необґрунтованими та їхнє стягнення в дохід держави розглядає Вищий антикорупційний суд. Це буде гарантією неупередженого розгляду.
Зазначається, що стаття 290 Цивільного процесуального кодексу України передбачає, що позов про визнання необґрунтованими активів та їхнє стягнення в дохід держави пред’являється щодо активів, набутих після дня набуття чинності цим законом, якщо різниця між їхньою вартістю та законними доходами особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, у 500 і більше разів перевищує розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також щодо доходів від цих активів.
Світовий банк привітав підписання президентом України Володимиром Зеленським закону про відповідальність за незаконне збагачення, який передбачає конфіскацію активів чиновників, що не можуть бути підтверджені їхніми законними доходами.
У заяві банку наголошується, що цей закон “заповнює критичні прогалини у основних засадах протидії корупції в Україні, надавши НАБУ та САП потужний правовий інструмент у боротьбі із корупцією серед високопосадовців”.
“Цивільна конфіскація допоможе стримувати корупцію шляхом обмеження матеріальних вигод, які чиновники намагаються отримати, крадучи у громадян України”, – йдеться у заяві.