Ворог переважає у кількості та зброї, але завдяки кмітливості та професійності українських військових, їм вдається ефективніше боротися з окупантами. Зокрема, пілоти навчилися з наявних засобів уникати ураження і завдавати ударів у відповідь.
Про це 24 Каналу розповів речник командування Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат. Він пояснив, які засоби могли б значно полегшити і убезпечити українських охоронців неба.
Здійснити протиракетний маневр, розвернутися, опуститися вниз, при цьому встигнути ще й відстрілятися, включити форсаж і втекти від ракет – це короткий опис одного бойового вильоту, який сьогодні здійснюють українські пілоти. За час повномасштабного вторгнення вони навчилися віртуозно давати відсіч ворогу і уникати їхнього ураження.
У нас льотчик не просто виконує завдання, а йому кажуть: давай швидше, бо по тобі вже пуски пішли. Тобто льотчик розуміє, що по ньому вже зі сходу відпрацювали, а ще летить з півдня,
– підкреслив Ігнат.
Проблема у застарілих радарах 70-х років і методах відстежування. Наразі усю інформацію про те, що по ним летить і звідки, пілоти отримують лише від наземних засобів.
Полегшити роботу пілотів у небі і вберегти їх можуть АВАКС, вважає Юрій Ігнат. Це система, яка призначена для своєчасного виявлення повітряних та надводних цілей, наведення на них своїх бойових літаків і видачі даних про обстановку на пункти управління.
“Йому не треба залітати в зону ураження ворожої ППО. Він всередині країни може курсувати. Ми отримуємо дані від партнерів, які мають такі літаки, про повітряну обстановку звідки йдуть пуски. На жаль, така інформація не завжди своєчасна. Наприклад, коли пуски здійснює підводний човен, так час йде на хвилини”, – пояснив речник.
Робота ППО вражає своєю професійністю. За міжнародними та нашими нормами збиття у 30% вже вважається ефективним. Але українські сили у деяких випадках переважають цей показник. За час повномасштабного вторгнення були збиті крилаті ракети різного базування та інше.
Зокрема, за минулу добу, 14 липня, силам ППО вдалося збити 16 ворожих “Шахедів”, 3 розвідувальні БпЛА оперативно-тактичного рівня (“Орлан”, “Зала”), а також 3 ударні дрони типу “Ланцет”.
В ніч на 15 липня ворог випустив по Україні з південного напрямку 6 ударних дронів типу “Шахед”. 4 з них було успішно знищені.
З початку повномасштабного вторгнення Росія здійснила сотні ракетних обстрілів та випустила тисячі ракет по українських містах. Звісно, ракети – це вичерпний ресурс, проте, на жаль, окупантам вдається щомісяця виготовляти близько сотні смертоносних снарядів.
Ігнат зауважив, що росіяни застосовують ракети типу “Калібр” так, як і раніше.
Речник командування Повітряних сил ЗСУ зазначив, що завжди треба дивитись першоджерело, шукати повну інформацію, а не висмикувати речення з новини.
“Росіяни не стали використовувати менше ракет “Калібр”. Я раджу всім подивитися статистику з вересня по березень. Там все чітко видно – скільки ракет повітряного та морського базування. Втричі менше застосовують “Калібрів”, адже їх втричі менше”, – сказав Ігнат.
Згідно з розрахунками речника командувача Повітряних сил ЗСУ, на 12 – 15 “Калібрів” може бути 30 – 40 ракет Х-101/ Х-555. Така статистика була приблизно щоразу – один до трьох. Це говорить про спроможності російського виробництва.
Якщо окупанти мають в наявності Х-555, які вже не виготовляють, та виготовлятимуть Х-101, то вони їх будуть застосовувати більше, бо вони є. “Калібри” – менше, тому що їх немає і, можливо, виробляти не можуть,
– наголосив Ігнат.
Сподіваємось, що санкції проти Росії працюватимуть й обмежуватимуть агресора у виробництві смертоносної зброї. Проте не варто забувати, що окрім новостворених ракет, ворог має радянські ракети Х-22, С-300 тощо.
“Все, що має окупант, те й застосовує. Якби мали більшу можливість виготовляти, летіло б більше”, – додав речник командування Повітряних сил ЗСУ.