Китайський коронавірус продовжує тримати в напрузі всю планету. Затьмарює ситуацію той факт, що підхопити вірус можна повторно. За останніми даними, в Ухані повторно заразилися 195 осіб. COVID-19 вже бушує в Італії. Медики щосили намагаються стримати поширення підступного захворювання, але поки їх зусилля залишаються марними.
Про природу вірусу поки відомо небагато. Однак його згубна сила вже завдала серйозної шкоди економіці: так, найбагатші люди світу тільки за один день втратили $ 139 млрд. COVID-19 схожий на інші віруси, що передаються від тварин до людини, такі як SARS і MERS. Joinfo.com, посилаючись на National Geographic, готовий розповісти про те, як вірус впливає на організм людини.
Ситуація в Китаї і світі За даними на 25 лютого 2020 роки кількість заражених коронавірусів досягла 77 000 чоловік. Епідемія давно покинула межі Китаю і круїзного лайнера «Алмазна принцеса», яка отримала сумну прізвисько «плавуча чашка Петрі». Випадки зараження зафіксовані ще в трьох десятках країн.
Будь-які прогнози зробити дуже складно. Ведучий епідеміолог з Гонконгу припустив, що заразитися COVID-19 може 60% населення планети, якщо не зупинити поширення епідемії. Згідно зі звітом Китайського центру з контролю і профілактиці інфекційних захворювань, 2,3% випадків зараження закінчуються летальним результатом. Вірус не обходить стороною жодну групу людей, крім дітей віком до 9 років. Що ж відбувається з організмом, коли в нього потрапляє підступний COVID-19? Простежимо його шлях від органу до органу.
Точка відправлення: легені
Оскільки пневмонія — це респіраторне захворювання, свій шлях коронавірус починає і закінчує в легких. Захворювання передається частіше повітряно-крапельним шляхом — при чханні, кашлі і так далі.
Специфічних симптомів немає. Дія COVID-19 нагадує звичайну застуду: з’являється нездужання і озноб, незначне підвищення температури тіла і кашель. Примітно те, що 82% людей, що заразилися мають легкі симптоми коронавируса в той час, як інші перебувають у важкому стані. У перші дні після зараження вірус швидко проникає в клітини легенів, які бувають двох типів: продукують слиз і мають війки. Келихоподібних клітини, які виробляють слиз, захищають легені від сторонніх предметів і патогенних мікроорганізмів. Війчастий епітелій, в свою чергу, сприяє очищенню дихальних органів від непрошених «гостей».
Так ось коронавірус вражає саме війчасті клітини, не даючи їм очищати легені від патогенів. В цей же час активізується імунна система, яка намагається ліквідувати вірус. Ось так і виникає пневмонія. Найгірше те, що реакція імунітету на збудник може бути дуже сильною. Тоді починається руйнування навіть здорових органів і тканин. На цьому етапі руйнування збиток, нанесений легким, може призвести до незворотних наслідків. Хворим нерідко потрібна штучна вентиляція легенів.
Шлунок
Є кілька відомих випадків проникнення корнавіруса в шлунок. Зараження супроводжується діареєю і болем в животі. Поки немає чіткої інформації з цього приводу. Проте, потрібно враховувати природу вірусу, щоб зрозуміти яке відношення респіраторне захворювання має до шлунково-кишковому тракту: COVID-19 зв’язується з білками, щоб проникнути в організм.
Згідно з останніми дослідженнями, коронавірус був виявлений в зразках випорожнень заражених людей. Ученим ще належить перевірити, чи можливий такий шлях передачі.
Кровотік
Через сильну реакції імунної системи коронавірус може вражати й інші органи людини. Рідко, але випадки є, коли вірус ставав причиною серцевого нападу і ураження нирок. Анжела Расмуссен, вірусолог з Колумбійського університету в Нью-Йорку, вважає, що те, що відбувається в кровотоці, є так званим «потоком цитокінів».
Цитокіни — це білки, що попереджають імунну систему про те, де сталася інфекція. Проблема полягає в тому, що коронавірус провокує потужну реакцію імунної системи, яка крім інфікованих клітин, також вражає здорові тканини. Вчені намагаються з’ясувати, чи є зв’язок між хронічними захворюваннями і ускладненнями, викликаними вірусом.
Печінка
Віруси, що передаються від тварин людині, як і в випадку з COVID-19, часто вражають печінку. Оскільки вона є судинним органом, вірус легко проникає в неї через кровотік. Печінка виробляє ензим, який прискорює хімічні процеси в нашому організмі. В здоровому організмі клітини печінки постійно відмирають і виділяють ферменти в кровотік.
Проблема починається тоді, коли ферменти наповнюють кровотік, що часто зустрічається у пацієнтів з ГРВІ та MERS. Ученим ще точно не відомо, як респіраторні інфекції впливають на печінку. Можливо, тут теж задіяна потужна реакція імунної системи на патогенний мікроорганізм. Патологічне ураження печінки у випадку з вірусом SARS не було причиною смерті жодного пацієнта.
Нирки
Недавні дослідження показали, що COVID-19 згубно позначається і на здоров’ї нирок. Як і печінку, парний орган очищає кров і виводить токсини з організму. Ниркові канальці схильні до запалення. Коли кров проникає в нирки, клітини проток можуть затримувати вірус, викликаючи короткочасне або незначне ураження. Якщо вірус проривається через клітини і починає розмножуватися, пошкодження проток стає небезпечним для життя.
Згаданий вище потік цитокінів також може викликати ниркову недостатність. Важливо відзначити, що немає ніяких доказів з приводу того, що віруси, такі як SARS і COVID-19, можуть реплицироваться в нирках. Нирки можуть відмовити, якщо пацієнт протягом тривалого часу приймає антибіотики або знаходиться на штучній вентиляції легенів. Також цей орган гине, якщо зруйновані інші тканини в організмі людини. По суті, ураження нирок безпосередньо пов’язано з дією коронавируса.
Вагітність і коронавірус
Нещодавно в Ухані були зареєстровані два випадки зараження новонароджених. При цьому, один з них заразився тільки через 30 годин після появи на світло. Проте, доказів того, що вірус був переданий від матері дитині, до сих пір немає. За словами Анжели Расмуссен, дитина могла заразитися COVID-19 різними способами. Зрештою, він з’явився на світло в лікарні, переповненій зараженими людьми.
Результати недавнього дослідження дозволяють припустити, що коронавірус не може передаватися від матері до дитини. Експерти спостерігали за дев’ятьма зараженими жінками з Ухань. У деяких з них виникли ускладнення під час пологів, але діти народилися здоровими.
Вірусологи і лікарі сподіваються, що ситуація з коронавірусів незабаром стабілізується. Дослідники намагаються своєчасно оприлюднити правдиву інформацію, щоб залучити додаткові кошти для додаткових досліджень. Нагадаємо, нещодавно фонд Білла і Мелінди Гейтс пожертвував $ 10 млн на боротьбу з епідемією.
джерело: bbc-ccnn.com