Нині почалися розмови про те, що США та Україна активізувалися для того, щоби вже у 2023 році ЗСУ отримали винищувачі F-16 та далекобійні ракети ATACMS. Хоча ще раніше міністр оборони Олексій Резніков заявляв, що Україна отримає ці літаки не раніше 2024 року.
Та, якщо буде рішення передати Україні далекобійні ракети ATACMS, то вже за кілька днів вони можуть бути в Україні. Про це 24 Каналу заявив військовий експерт, полковник ЗСУ в запасі, льотчик-інструктор Роман Світан.
“Можуть бути відстріляні й знищений той самий Кримській міст. Три дні всього треба, якщо постаратися. За три дні ATACMS можуть зруйнувати Кримський міст після ухвалення рішень”, – припустив Світан.
Та щоби відстрілювати ці далекобійні ракети, Україні вистачає високомобільних артилерійських ракетних систем HIMARS.
Наприклад, на аеродромі у Старокостянтинові у 2018 році уже були винищувачі F-15. Тоді американські пілоти прилітали туди на навчання. Окупанти атакували цей аеродром наприкінці травня 2023 року. Тоді в Повітряних Силах закликали не драматизувати ситуацію і заявили, що боєздатність там буде відновлено. Намагалися росіяни туди поцілити й 23 червня, але сили ППО знищили усі ракети.
“Він (аеродром – ред.) прикритий, значить, там можна виконувати бойові завдання в повному об’ємі”, – зауважив військовий експерт.
Щоби підготувати українських льотчиків за стандартною програмою, треба від 3 до 4 місяців. А за пришвидшеною – треба лише 2 місяці.
“Якщо зараз, припустимо, буде ухвалено рішення про передання F-16, в кінці літа зможемо їх побачити на базі та в роботі на лінії фронту”, – сказав льотчик-інструктор.
Утім, інженерський склад доведеться навчати до пів року, не менше. Однак, наприклад, іноземні громадяни можуть долучитися до Інтернаціонального легіону. Україна може прийняти інженерів, техніків з інших країн.
“Вони стануть комбатантами й будуть виконувати бойові завдання інженерів та навчати вже наших інженерів на нашій землі”, – наголосив полковник ЗСУ в запасі.
Якщо буде така можливість наприкінці літа, то тоді українській армії, яка до того часу буде вже підходити до Криму, під час наступу буде доданий доволі значний воєнний потенціал.
А якщо з відповідною підготовкою, то вже цими літаками можна буде, принаймні, почати працювати по висотах Донбасу. По тих підвищеннях, чим нині займаються російські війська,
– додав Роман Світан.
Також додамо: військовий експерт Олег Жданов розповів про американські ракети класу “повітря-повітря” AMRAAM, які США закуплять у тому числі для України, пмше Уніан.
“Це високоточна, самонавідна ракета. Якщо літак потрапляє у поле видимості цієї ракети, то, природно, вона його досягає. Ухилитися від цієї ракети неможливо, тому що вона має керованість на всіх ділянках траєкторії, особливо на останній ділянці ракета чітко коригує, тримає ціль”, – зазначив він.
За словами Жданова, дальність польоту цієї ракети може становити до 180 кілометрів:
“Ці ж ракети використовуються у протиракетних комплексах NASAMS, але з дальністю у 40 кілометрів”.
Жданов додав, що США замовили ракети AMRAAM різних модифікацій у кількості від півтори до трьох тисяч штук: “Скільки нам дістанеться – подивимося. Будемо сподіватися, що кілька сотень”.
Нагадаємо, в одному з останніх повідомлень Пентагону говориться, що відомство уклало контракт з оборонною компанією Raytheon на виробництво ракет класу “повітря-повітря” AMRAAM на суму 1,1 мільярда доларів. Повідомлялося, що частину цих ракет передадуть понад 15 країнам, у тому числі Україні.
AMRAAM – американська авіаційна всепогодна керована ракета з активною радіолокаційною головкою самонаведення. Максимальна дальність пуску ракети становить від 50 до 180 кілометрів.