Прямо в ці хвилини у Саудівській Аравії розпочався мирний саміт, щодо України. Він проходить у місті Джидда, повідомляє Al Arabiya.
Дводенна зустріч є частиною дипломатичної ініціативи України, котра спрямована на те, щоб заручитися підтримкою не тільки основних західних прихильників, а й країн Півдня.
Зовнішньополітична команда України повезла на саміт мирну “формулу Зеленського”, котра базується на цінностях та неприйнятті шантажу, наголосила віце-прем’єр-міністр — міністр з питань реінтеграції України Ірина Верещук.
Вона зазначила, що зараз починається дуже важливий етап, коли всі намагаються представити повоєнну архітектуру світу. При цьому, як стверджує Верещук, “формула Путіна” базується на шантажі світу, і оскільки у військовому плані РФ перебуває в безвиході, агресор намагається шантажувати світ з метою вплинути на Україну.
Зазначимо, що зустріч у Джидді є продовженням дипломатичної кампанії, старт якій поклали консультації у Копенгагені у травні цього року.
Як пишуть ЗМІ, у форумі не бере участі Росія, проте Кремль заявив, що буде “стежити” за перебігом зустрічі.
В той час саміт відвідає представник Китаю Лі Хуей.
Пекін проігнорував зустріч у Копенгагені. Тож рішення взяти участь у зустрічі в Джидді може свідчити про готовність обговорювати українську формулу миру, а не власний “мирний план”, деякі пункти якого є доволі проросійськими.
Керівник Центру громадської аналітики “Вежа” Валерій Клочок одному українському ЗМІ зазначив, що Києву треба покращувати відносини з Пекіном.
Одним з інструментів для формування україно-китайських відносин є зерно. Пекін зацікавлений у купівлі дешевого українського збіжжя. Зазначимо, що торговий оборот України й Китаю у найкращі роки становив 10 мільярдів доларів. Для китайської економіки це дуже мала сума.
Пекін завжди цінує торгові відносини з усіма країнами, адже Китай густонаселений, має проблеми зайнятості молоді й економічну кризу. Тому для них всі напрямки дуже важливі, зокрема, й Україна, але тут треба розуміти вагу,
– мовив керівник Центру громадської аналітики “Вежа”.
Проте, як зазначає експерт, якщо зараз за одним столом сидять представники Індії, Китаю, Африки й України, то насамперед будуть говорити про проблеми відносин Індії й Китаю, а не України.
“Ми є заручниками дипломатичних відносин багатьох країн світу. Це не те, що ми суб’єктні у світі. Ні, просто суб’єктність країни може бути більшою або меншою”, – зазначив Клочок.
Зазначимо, що Сполучені Штати чи Європейський Союз, які є союзниками України, можуть допомогти нам розв’язувати проблеми з Китаєм. Можливо саме про це йтиме мова полях саміту.
Західний світ зумів знайти точки впливу на Китай з початку повномасштабного вторгнення, щоб Пекін не постачав до Росії броньовану техніку, боєприпаси тощо. Проте, на жаль, Китай досі постачає технології й товари подвійного призначення.
Зазначимо, що Саудівська Аравія має намір вийти з ролі регіонального гравця, де є лідером. Натомість країна має намір увійти на світову арену та зайняти там місце Росії.
Таку думку одному українському ЗМІ висловив головний редактор порталу “Україна по-арабськи” Мохаммад Фараджаллах. Саудівська Аравія півтора року спостерігала за війною та тепер розуміє, що має вийти зі своїми ініціативами. На це є декілька причин.
Ер-Ріяд переконався, що у Путіна немає майбутнього. Він не буде світовим гравцем. І цю нішу треба зайняти. Зараз це намагаються зробити Китай, Туреччина і Саудівська Аравія теж,
– сказав Фараджаллах.
Ще одна причина це те, що війна вийшла за межі європейського континенту. Після заяви Путіна про вихід із зернової угоди, під продовольчою загрозою опинилися арабські країни.
“Арабський світ залежить від українського і російського зерна. Він ризикує не отримати його через війну, тому робить крок, в якому намагатиметься мирно вирішити питання”, – додав головний редактор видання.
Також загрозу становлять перевороти в країнах Африки, за якими стоять вагнерівці та безпосередньо Кремль. Все це напряму загрожує Саудівській Аравії, тому там готові діяти.