13 листопада за новим церковним календарем згадують святителя Іоана Златоуста, архієпископа Константинопольського. Кого вшановують за старим стилем, традиції, заборони та народні прикмети цього дня:
13 листопада (26 листопада за старим стилем) – день пам’яті святителя Іоана Златоуста, автора багатьох богословських і аскетичних праць, проповідника і людини, яка відзначилася благими справами.
Святитель Іоан Златоуст жив у IV столітті в Антіохії. Він народився в багатій родині, здобув гарну освіту і якийсь час працював адвокатом. У цей час він і заробив собі славу неперевершеного оратора.
У 25 років Іоан прийняв християнство і охрестився, а потім вирушив у пустелю – пізнавати Боже вчення. Чотири роки провів він у пустелі, два з них – у мовчанні. Повернувшись до рідного міста, прийняв сан священика, став проповідувати, а через 5 років його призначили пресвітером.
За свій талант проповідника святитель і отримав прізвисько Златоуст. Але запам’ятався Іоан Златоуст не тільки своїми проповідями. Святитель займався благодійністю: допомагав будувати лікарні, створював благодійні установи. Архієпископом Константинополя його призначив імператор Аркадій, який відвідував проповіді Іоана.
Хоча незабаром священнослужитель потрапив у немилість до правителя, звинувативши його в жадібності та неповазі до своїх підлеглих. Імператор відправив Златоуста на заслання, де той і помер 407 року.
Поховали його в поселенні Комани (недалеко від Сухума) 407 року, але 438 року на прохання парафіян мощі єпископа перенесли до Константинополя (нині Стамбул). Зараз вони там і перебувають, у соборі Святого Георгія Побідоносця, поруч із мощами Григорія Богослова і Василя Великого.
Свято 13 листопада за старим стилем – день пам’яті Никодима і Спиридона Печерських.
Прикмети на 13 листопада
За прикметами дня орієнтувалися, якими будуть погода найближчим часом і зима:
дрібний дощ – негода затягнеться надовго;
сильний вітер – до похолодання;
зірки яскраві – зима буде без сльоти і сильних морозів;
горобці цвірінькають – до тепла;
снігурі почали співати – скоро будуть морози;
багато листя на деревах – зима буде затяжною.
У народному календарі 13 листопада – свято Іван Златоуст. Вважається, що з цього дня вся природа завмирає і занурюється в сон.
Що не можна робити 13 листопада
У цей день є низка заборон. Що сьогодні не можна робити:
лаятися і лихословити – за цими словами Бог не чує молитви;
брехати, пліткувати, розпускати чутки;
відмовляти в допомозі або милостині.
Також вважається, що цього дня категорично заборонено приймати будь-які подарунки як винагороду за свою працю – святитель Іоан був безкорисливою людиною, і всі справи його були благодійними.
Що можна робити 13 листопада
Іоану Златоусту моляться про допомогу в навчанні, просять зцілити від важких хвороб, впоратися з бідністю, а також покарати корисливих людей і ошуканців.
За старих часів цього дня зранку йшли до храму, а після служби ліпили вдома вареники і пельмені про запас. Часто в такому приготуванні брала участь уся сім’я. Вірили, що що більше зліпиш і з’їси вареників і пельменів на Златоуста, то вдалішим видасться рік, хвороби обійдуть стороною, а гроші не покинуть дім.
Також на Златоуста намагалися вирішити справи, пов’язані з поїздками – вважалося, що дорога буде успішною.
13 листопада – іменини сьогодні
Іменини сьогодні за церковним календарем відзначають Іван, Герман.