Карантин в Україні продовжили до 24 квітня. Такі заходи – найбільш ефективний спосіб зупинити поширення коронавируса COVID-19 і врятувати життя, як свідчить китайський досвід. Однак продовження карантину також означає, що ще місяць українцям доведеться працювати віддалено або взагалі залишатися в неоплачуваних відпустках. У найбільш невигідному становищі опинилися ті, хто працював без оформлення.
Хто залишився без роботи
Через карантин в Україні зупинився транспорт, закрилися ресторани і кафе, ринки, магазини. Це ті сфери, які не можуть працювати повністю віддалено. Якщо взяти дані Держстату за офіційно працевлаштованим в цих сферах, на роботу зараз не ходять близько 3 млн українців.
“Більшості зарплату за березень і квітень не заплатять. Єдине – держслужбовцям заплатять, бо там інші умови. А, наприклад, власник магазину не може заплатити, тому що немає виручки”, – пояснює Олександр Охріменко, президент Українського аналітичного центру.
Кількість українців, зайнятих в сферах, які пішли на карантин:
Оптова та роздрібна торгівля – 812 тис. Чол.
Авіатранспорт – 16,6 тис. Чол.
Освіта – 1,34 млн. Чол.
Спорт і сфера розваг – 138,8 тис. Чол.
Бібліотеки, музеї та архіви – 38,6 тис. Чол.
Ресторани, кафе, громадське харчування – 78,9 тис. Чол.
Транспорт – 254,1 тис. Чол.
Будівництво – 197,5 тис. Чол.
На віддалену форму роботи перейшли близько третини працівників, оцінюють в Федерації профспілок України. В основному це офісні працівники, вчителі. Ще від 35% до 50% офіційно працевлаштованих людей знаходяться в планових відпустках або відпустки за свій рахунок.
“Оскільки у нас фактично зупинено весь рітейл, будмайданчика, сфера обслуговування, транспорт, то тільки за офіційними даними близько 3-3,5 млн чоловік пішли в неоплачувані відпустки. Це приблизно від 70% легального ринку праці. За нашими опитуваннями, приблизно 30% роботодавців перевели співробітників на дистанційну форму роботи. Якщо брати офіційно неоформлених, то таких людей близько 7 млн ”, – прокоментував Олександр Шубін, заступник голови Федерації профспілок України.
Поки стабільно працюють стратегічні галузі, де безперервно працює виробництво – металургія, хімпром і інші промислові галузі. Але і там є ризики зменшення навантаження і переходу на неповний робочий тиждень, зауважує Шубін.
А ось 60% малого і середнього бізнесу на час карантину зупинилося, каже голова Асоціації власників малого та середнього бізнесу Руслан Соболь.
“Це офлайновий бізнес, торгівля, яким довелося закритися в умовах карантину. На жаль, вони не можуть генерувати прибуток, тому підприємства змушені розпустити персонал в оплачувану відпустку. Але на скільки? Місяць багато хто може протриматися. Якщо карантин триватиме більше місяця, то персонал доведеться переводити на відпустку за свій рахунок. Якщо карантин триватиме більше двох місяців, багато підприємств опиняться перед вибором – працювати далі чи закритися “, – розповів Руслан Соболь.
Безробіття в Україні зростатиме
Роботодавець повинен виплачувати більше половини від зарплати під час простою. Це прописано в трудовому законодавстві. У статті 113 йдеться про те, що час простою не з вини працівника оплачується не нижче, ніж 2/3 від окладу.
А якщо простій викликаний небезпекою для здоров’я або життя людей, то співробітникам зберігають середню заробітну плату.
“Все залежить від того, як профспілки домовляться з роботодавцями, як кваліфікувати ситуацію. У колективних договорах для співробітників можуть бути прописані більш високі гарантії, тобто, 2/3 – це законодавчий мінімум. А колективним договором може бути передбачено і більше”, – говорить Олександр Шубін.
Але за фактом людей відправляють у неоплачувані відпустки, відзначає Охріменко. Кого-то звільняють. Найбільш уразливі під час карантину – ті, хто працює неофіційно. Їх права ніяк не захищені. За даними Міністерства економічного розвитку і торгівлі, нелегально працюють 15,7 млн українців.
“Безробіття в Україні буде зашкалювати після карантину. Як офіційна, так і неофіційна. Більш того, підприємства будуть змушені звільняти співробітників, а коли почнуть набирати нових, то вже на більш низьку зарплату”, – прогнозує Олександр Охрименко.
Є різні сценарії, наскільки швидко ситуація покращиться. По одному з оптимістичних прогнозів, економіка почне швидко відновлюватися вже в третьому кварталі завдяки фіскальним та монетарних стимулів, а також підписання нової програми з МВФ на велику суму.