Станом на 10:00 в п’ятницю, 27 березня, в Україні офіційно зареєстровано 218 лабораторно підтверджених випадків Covid-19. З них 5 летальних, 4 пацієнти одужали. За добу зафіксовано 62 нових випадки. При цьому до вечора статистика збільшиться, оскільки тільки в Києві місцева влада вже повідомили про 8 нових випадків.
Зібрали дані по інфікованим в Україні: скільки їх за даними МОЗ, в яких регіонах найбільші спалахи і з чим це пов’язано.
Перевалила за 200 хворих
Дослідження вірусологічної референс-лабораторії Центру громадського здоров’я України, а також обласних лабораторій 27 березня показали таку картину – 218 заражених в 17 областях країни і Києві.
Причому ця статистика вже зараз явно занижена. Так, під час брифінгу 27 березня мер Києва Віталій Кличко вже заявив про нові 8 випадках коронавируса. Це 4 жінки від 31 до 59 років і 4 чоловіки від 43 до 49 років. Тобто загальна кількість хворих по столиці зросла вже до 55 осіб.
Ситуація з областями така:
Київ – 55 випадків;
Чернівецька область – 47 (1 летальний) випадків;
Київська область – 32 випадки;
Тернопільська область – 25 випадків (1 летальний)
Івано-Франківська область – 24 (2 летальних) випадку;
Рівненська область – 9 випадків (1 летальний);
Запорізька область – 8 випадків;
Вінницька область – 5 випадків;
Одеська область – 4 випадки;
Дніпропетровська область – 3 випадки;
Львівська область – 3 випадки;
Волинська область – 2 випадки;
Донецька область – 2 випадки;
Житомирська область – 2 (1 летальний) випадку;
Черкаська область – 2 випадки.
Закарпатська область – 1 випадок;
Луганська область – 1 випадок;
Херсонська область – 1 випадок;
При цьому залишилося шість областей, де ще не зафіксували випадки зараження. Це Харківська, Полтавська, Сумська, Кіровоградська, Миколаївська, Хмельницька області. Дані можуть змінитися, наприклад, в Сумській області місцева влада вже заявили про одну смерть в Конотопі і ще трьох підозри, але в офіційній статистиці МОЗ це поки не відображено.
За останніми даними МОЗ найбільше хворих у п’яти регіонах: Київ і Київська область, Чернівецька область, Тернопільська область, Івано-Франківська, Рівненська область. В останній спалах почалася вчора.
Подивимося, як у них поширювалася зараза.
1 місце. Київ і область
У Києві вже 55 підтверджених випадків, у області – ще 32. Це робить столицю головним осередком коронавируса в Україні.
Перші два випадки в столиці зафіксували 16 березня. Вранці Володимир Зеленський і Кабмін анонсували припинення міжміського та міжобласного пасажирського сполучення з 18 березня і закриття метро, а ввечері МОЗ оприлюднило статистику, в яку увійшов і Київ.
Перші два випадки в Києві – це студент інституту музики імені Р.М. Глієра (він приїжджав в Радомишль Житомирської області в гості до 71-річній жінці, яка виявилася інфікована Covid-19 і надалі померла) і жінка, яка повернулася з одного з курортів у Франції (ймовірно це був елітний Куршевель про який писала “Країна” – Ред.).
При цьому студентський гуртожиток, де жив інфікований коронавірусів молода людина, закрили на карантин. Там залишилося близько 50 осіб, які поскаржилися, що на кілька днів залишилися без їжі.
У число заражених в Києві і області увійшли і українські депутати. Першим став побував у Франції Сергій Шахов. Після виявлення симптомів перший час він знаходився вдома на самоізоляції, потім його забрали в Олександрівську лікарню Києва з запаленням легенів. Covid-19 виявили і у його дружини.
Захворіли і депутати Сергій Вельможний, Руслан Горбенко, Сергій Рудик, бізнесмен Валерій Хорошковський, який був в Ніцці, київська суддя Вікторія Джарти. Це в основному ті віпи, які напередодні відпочивали, як уже говорилося, на курортах Європи.
Також в київські лікарні відправляють тих, хто прибував до аеропорту “Бориспіль”, в тому числі евакуаційними рейсами з Європи. Наприклад, тільки з 22 по 24 березня прикордонники зафіксували три таких випадки. Прибулим робили експрес-тест (тим, хто сам зголосився або у кого були явні ознаки ГРВІ – Ред.), А після позитивного результату отруювали в лікарню.
У їх числі опинилася і дружина заступника харківського губернатора Вікторія Скоробогач, яка повернулася з Франції. Спочатку повідомлялося, що перший випадок зараження виявлено в Харкові, але з’ясувалося, що вона туди не доїхала і після прибуття і виявлення коронавируса залишилася в Києві.
Також в столиці заразився 70-річний військовослужбовець. Він зараз в Олександрівській лікарні.
Тобто Київ головним чином під ударом в силу того, що саме сюди найчастіше прибувають з-за кордону по повітрю і поїздами. Це по кілька тисяч чоловік в тому числі з європейських осередків захворювання. Якраз там позаражалісь депутати та інші віп-персони.
З ними, до речі, вже виник скандал наступного властивості: виїхати лікуватися за кордон через зупинку авіасполучення політики і великі бізнесмени не можуть. А умовами елітного обслуговування в Україні відповідає дуже мало лікарень. Тому київська влада спочатку видала наказ про підготовку віп-палат в столичних лікарнях. Але після скандалу, що вибухнув від цієї ідеї відхрестилися.
Детальніше – в матеріалі “Країни” Коронавірус для обраних. Як влада Києва для Зеленського і Ко віп-палати готували.
2 місце. Чернівецька область
У Чернівецькій області коронавірус з’явився першим. Зараз там – 47 випадків, з них один летальний.
Перший підтверджений випадок Covid-19 в Україні виявили 3 березня в Чернівцях у чоловіка, який був у Італії і Румунії, звідки повертався на літаку, а потім на особистому автомобілі. При перших симптомах він зв’язався з лікарем і самоізолювався. Його дружина чи не захворіла, інших пов’язаних з ним випадків інфікування не виявили, а він став першим офіційно видужалою від коронавируса в Україні і його виписали з лікарні.
Але в області спалахнули і інші осередки. Справа в тому, що за даними місцевої влади в села повернулося близько півтори тисячі осіб з Європи. У Чернівецькій обладміністрації навіть зробили карту сіл, куди приїхали заробітчани.
Червоним маркували населені пункти, куди повернулися мінімум 100 чоловік, жовтим – до 20 осіб, зеленим – до 10 осіб, синім – до 5 осіб
В результаті село Колінківці під Чернівцями взагалі закрили на карантин. Місцеві розповідають, що коронавірус в село завезла одна з повернулися з Італії заробітчанок, яка стала так званим “нульовим пацієнтом”.
Жінка заразила всю свою сім’ю, включаючи двох невісток і трьох онуків. Але в МОЗ повідомляли, що стверджувати, що все почалося тільки з однієї людини не можна, адже тільки в це село з Європи повернулися близько 150 осіб.
Що стосується 33-річної померлої, то її рідні поскаржилися, що після першого звернення її не залишили в лікарні, а відправили додому. А влада кілька разів повідомляли, що вона померла не від коронавируса, а від існуючих патологій, які він загострив. Втім, це відмовки: великий відсоток смертей що від коронавируса, що від грипу, викликані загостренням хронічних захворювань. Але загострює їх саме вірус.
3 місце. Тернопільська область
У Тернопільській області було 25 випадків, з них 1 смертельний. Там також розростається вогнище коронавируса. Причинами називають масове повернення заробітчан та відвідування храмів.
Місцева влада повідомляє, що ще 19 березня коронавірус діагностували у 57-річного Олега Вінницького, священика церкви Пресвятого Серця Христового Української греко-католицької церкви, який зараз перебуває в реанімації інфекційної лікарні. Серед його прихожан – паніка. Люди бояться, що встигли заразитися. Ходять кілька версій, де він міг заразитися. За однією з них, священик їздив відпочивати в Єгипет. За іншою, він міг заразитися під час похорону від парафіянки з іншого села, яка повернулася з Франції і була присутня на обряді.
Також коронавіурс виявили у жителів Монастирського району, у який повернувся з Австрії тернопільського стоматолога, у жителя села Заліщики. При цьому відразу 9 з 25 інфікованих – медики.
Першим померлим виявився 68-річний житель села Ковалівка Монастириського району.
4 місце. Івано-Франківська область
В Івано-Франківській області 24 випадки, з них 2 летальних.
Ланцюжок також пов’язана з тими, хто повернувся з Європи. Там померла 56-річна жителька Івано-Франківська, чоловік якої повернувся з Чехії. Вона захворіла ще 13 березня, поскаржилася сімейного лікаря на підвищену температуру і сухий кашель. 16 березня біля неї почалася задишка. Її доставили в інфекційну лікарню, підключили до апарату штучної вентиляції легенів.
За версією лікарів, у неї почалася пневмонія, стан погіршувався і врятувати жінку не вдалося. Позитивний результат тесту на коронавірус прийшов з Києва через два дні після смерті жінки, 19 березня. Жінка працювала на яєчному заводі, який згодом зупинили на карантин. Пізніше коронавірус знайшли у кількох людей, які контактували з нею.
Другий випадок в Івано-Франківську виявили у жінки, яка до цього перебувала у Франції. За даними мера міста останнім часом в місто повернулися понад півтисячі людей з-за кордону, він заявив, що не вірить, що поліція зможе проконтролювати їх самоізоляцію, як це наказують їм на кордоні.
Також зафіксовано випадок в селі Чукалівка Тисменицькому районі Івано-Франківської області.
5 місце. Рівненська область
В області зафіксували 9 випадків з них 1 смертельний. Кількість заражених різко зросла за останню добу. Всі заражені коронавірусів проживали в одному селі – Тинне Сарненського району. Всі хворі на даний момент ізольовані, їх стан стабільний.
Раніше місцеві активісти повідомляли, що дві госпіталізовані жінки контактували з тими, хто раніше увернула із заробітків у Європі.