У багатьох лікарнях вже з’явилися попередження “про зміну умов оплати праці” з 1 квітня цього року. Лікарям обіцяють тільки мінімалку, тобто, 4,7 тисячі гривень на місяць. А кого така зарплата не влаштовує – можуть звільнятися, – заявляє керівництво клінік, пише Країна.
Заступник голови правління Українського лікарського товариства Костянтин Надутий вважає, що все може виявитися ще гірше – деякі лікарні не зможуть платити навіть мінімалку, тому будуть змушені переводити докторів на часткову зайнятість і скорочувати “зайвий” медперсонал.
Українські медики і зараз отримують трохи, але це все одно не “гола” мінімалка. Скажімо, хірургам платять до 8 тисяч гривень, вузьким фахівцям (невролог, ЛОР, гастроентеролог і ін) – до 6 тисяч. У Києві оклади вище – до 10-12 тисяч.
Причина зарплатних скорочень – початок другого етапу медреформи, який стартує з 1 квітня цього року. Саме під цю реформу лікарям, навпаки, обіцяли підвищення окладів. Але, судячи з усього, про надбавку доведеться забути. Адже обіцяне фінансування далеко не завжди покриває навіть собівартість лікування.
Експерти вже лякають наслідками: лікарі стануть масово звільнятися, а лікарні – закриватися. Пацієнтам ж доведеться платити за лікування зі своєї кишені ще більше, ніж зараз. Хоча влада, навпаки, обіцяють, що з початком другого етапу медреформи усі послуги для громадян стануть безкоштовними.
“Країна” розбиралася, чому лікарів хочуть посадити на хліб і воду, і як це позначиться на здоров’ї пацієнтів.
“Не всі зможуть платити навіть мінімалку”
“Країна” вже писала про “зарплатних ультиматуми”, які виставило медикам керівництво деяких клінік. Так, в міській лікарні на батьківщині президента в Кривому Розі медиків попередили про зменшення заробітної плати з 1 квітня – аж до мінімальної. У зв’язку з цим всім бажаючим повідомили, що або вони погоджуються на нові умови праці, або мають право на звільнення. Документ про це опублікував колишній радник міністра охорони здоров’я країни Євген Найштетік.
Схожі попередження з’явилися і в інших лікарнях. Про це масово пишуть доктора в профільних групах в Facebook. Зокрема, медики поділилися копією попередження, яке вручило своїм співробітникам керівництво Чернігівської обласної дитячої лікарні. Це – практично повна копія криворізького варіанту. Докторів попереджають про “можливу тимчасову зміну з 1 квітня 2020 року умов оплати праці”. “Фактичні розміри заробітної плати будуть визначатися з урахуванням коштів на рахунку установи, але не менше мінімальної зарплати, визначеної чинним законодавством”, – йдеться в документі.
Схоже попередження отримали лікарі харківського психіатричного диспансеру №3.
Такі “листи щастя” зараз вручають медикам практично по всій країні, – підтвердив “Країні” голова Вільної профспілки медичних працівників України Олег Панасенко.
Глава Ради Київської міської профспілки працівників охорони здоров’я Сергій Кубанський каже, що “в Києві є лише поодинокі випадки, але спільними зусиллями профспілки і столичної влади поки вдається попередити такі незаконні дії роботодавців”. Втім, серед київських лікарів все одно активно мусуються чутки, що зарплати можуть урізати.
Варто відзначити, що зарплати у медиків і зараз, м’яко кажучи, невисокі. Так, медсестри і молоді лікарі отримують ту ж мінімалку, але з преміями на руки виходить до 5-6 тисяч. У більш досвідчених лікарів зарплати в регіонах до 6-8 тисяч, в Києві – до 10-12. Якщо їм залишать тільки мінімальну зарплату, то за вирахуванням податків це буде менше 4 тисяч гривень в місяць.
А кого така зарплата не влаштовує – можуть звільнятися. “Згідно зі статтею 32 КЗпП України, працівник має право на свій розсуд погодитися зі зміною істотних умов або відмовитися від роботи в нових умовах”, – йдеться в попередженні, яке вручили медикам в Чернігівській обласній дитячій лікарні.
Правда, як каже аналітик в сфері охорони здоров’я Асоціації міст України Світлана Осташко, попередження, які вручають медикам, ще не означають, що зарплати їм точно уріжуть. “Змінюється схема фінансування, тому керівництво клінік не знає, якою буде ситуація, ось і перестраховується”, – говорить вона.
Костянтин Надутий вважає, що в дійсності все може виявитися ще гірше. “Навіть мінімалку багато клінік можуть гарантувати тільки в квітні, а з травня і вона вже буде під питанням”, – відзначає експерт.
Реформа без зарплат
Причина, на яку посилаються керівники клінік, які оголосили про зниження зарплат, – початок другого етапу медреформи з 1 квітня цього року.
“Країна” вже детально писала про її суті. Головне нововведення – зміна схеми фінансування. Зараз лікарні отримують медичну субвенцію, яка в тому числі, покриває витрати на комуналку і зарплати. Але з 1 квітня субвенції (залишать тільки 60% від минулорічного показника) і почнуть платити за кожен пролікований випадок за спеціальними тарифами, нещодавно затверджених Кабміном.