Чоловік випадково виявив, що домашній електролічильник завищує свої показники рівно в два рази через невірний підрахунок електронних імпульсів (детальніше про це нижче).
Запідозривши, що це не випадкова несправність, а навмисна установка – пішов подивитися на лічильники своїх друзів. І що б ви думали? ВСІ перевірені нами лічильники одного українського шахтарського СМТ виявилися працюють «у режимі подвійний тариф»; хтось із шишок енергокомпанії роками кладе в свою кишеню цілі 100% від оплати за електроенергію. Скільки таких лічильників в Україні – не уявляю, але думаю що не мало, особливо в тихих, невеликих селищах, у яких менше шансів що хтось влаштує скандал.
ОТЖЕ, ЩОБ ПЕРЕВІРИТИ СВІЙ ЛІЧИЛЬНИК
На фото – приклад рядового електролічильника. Зеленим обведені рамкою цифри «А 3200іmр/ (кw*h)». Вони означають, що в даному конкретному лічильнику один кіловат година «набігає» рівне через кожні 3200 імпульсів, які відображаються світло діодом «А», який зазначено на фото червоною стрілкою (прошу зауважити, що число «А» в різних лічильниках буває дуже різне»).
Саме ці електронні імпульси і підраховуються механічними колесами лічильника, іншими словами, кожний три тисячі двохсотий імпульс знаменує собою один підрахований кіловат* год.
Такий лічильник, але з оманливими перед установками, налічує кіловат годину не за 3200, а за 1600 імпульсів – рівно в два рази швидше.
Щоб перевірити свій лічильник, не обов’язково сидіти перед ним і рахувати 3200 імпульсів (чи скільки там у вас буде). Самий правий «сегмент» лічильника показує не кіловати, а його соті частки (0,01 кW/, на фото обведено червоною полурамкою) і цей «сегмент» розділений на 100 частин. Через кожен виміряний 1/100кW чути характерне клацання і коліщатко сотих часток кіловата прокручується на один, маленький поділ.
Тобто, в нашому випадку лічильник повинен клацати кожні 3200/100 32 імпульсу (моргання світло діода), а особисто ваш – А/100 імпульсу. «Неправильний» лічильник буде клацати в два рази частіше, у нашому прикладі – кожні 16 імпульсів.
Іншими словами, ви повинні перевірити відповідність заявленого заводом-виготовлювачем кількості імпульсів на кожен кіловат*год з реальною кількістю цих імпульсів, підрахувавши, чи дійсно за А/100 імпульсів «набігає» 0,0І кW.
ЯК САМОМУ ПЕРЕВІРИТИ СВІЙ ЕЛЕКТРОЛІЧИЛЬНИК
Кожен місяць, оплачуючи електроенергію згідно з показаннями лічильника, чи впевнені ви в тому, що не переплачуєте через некоректну роботу приладу обліку? Запитай, як «Пропонує Вам інструкція», за допомогою якої легко перевірити електролічильник.
Електролічильник у Вашій квартирі може бути індукційний (індикатор роботи: обертовий диск) або електронний (індикатор: моргаючий світло діод). На лицьовій стороні лічильника поряд з циферблатом (вказано стрілкою на фото нижче) зазначено передавальне число, яке позначає, яку кількість обертів зробить диск,на індукційному лічильнику або скільки разів моргне індикатор на цифровому протягом 1 години при споживанні електроенергії в один кіловат:
ПЕРЕВІРКА ЕЛЕКТРОЛІЧИЛЬНИКА
Для проведення діагностики нам буде потрібно секундомір, електроприлад, аркуш паперу й олівець.
1. Вибираємо електроприлад, який буде давати навантаження на лічильник. Найзручніший варіант – це використовувати в якості навантаження освітлення. Подивіться потужність лампочок в квартирі і підсумуйте її.
Наприклад, кількість лампочок в передпокої і кухні склало 5 штук по 20 Ватт, тобто загальна потужність – 100 Ватт або 0,1 кВатт. Такої потужності нам цілком достатньо для проведення випробування лічильника.
2. Вимикаємо всі електроприлади в будинку, для чистоти показань виймаємо всі виделки з розеток і залишаємо включеними тільки освітлення, споживана потужність якого нам відома.
3. Озброївшись секундоміром, відраховуємо час за який індикатор на лічильнику моргне 10 разів, або диск, відповідно, зробить 10 обертів. Отриманий час ділимо на 10 і отримуємо значення інтервалу одного моргання або обороту.
4. Похибку лічильника обчислюємо за формулою: Е : (Р? Т? А? 3600 – 1)? 100%.
Де Р – потужність електроприладів (У нашому випадку це лампочки)
Т – час одного обороту диска або моргання індикатора, яке ми заміряли:
А – передавальне число лічильника, яке зазначено на циферблаті (див. Фото)
ПРИКЛАД РОЗРАХУНКУ
Після того, як ми залишили включеними тільки 5 лампочок по 20 Ватт. лічильник скоїв 10 моргань за 55 секунд. Відповідно одне моргання за 5.5 секунди. Передавальне число лічильника А – 6400 imp. Підставляємо значення у формулу:
Похибка 0,1 кВатт? 5.5 секунд?
6400 imp 3520,
Ділимо 3520 на 3600 (кількість секунд в 1 годині) 0,977. Віднімаємо 1 і множимо на 100%.
До речі сказати, підрахунком імпульсів ми не обмежилися, а перевірили показання своїх лічильників на навантаженні з наперед відомою потужністю (в нашому випадку це був електрочайник). Результати все ті ж: завищення показань у два рази.
Ніхто з тих, хто дізнався, що переплачує за енергію в два рази – нічого не зробив, вирішивши, що легше переплачувати, ніж витрачати нерви на тяганину. А один колишній главенергетик невеликої фірми сказав, що в курсі обману і що теж нічого не збирається робити, тому що «Щоб довести цю очевидну річ, треба зробити за свій рахунок незалежну експертизу лічильника, та ще в присутності представника енергокомпанії».
ПІДІБ’ЄМО ПІДСУМОК:
Якщо ми в кінці розрахунків отримали знак мінус (-2,22%), то лічильник помиляється не на нашу користь, збільшуючи свідчення на 2,22%. Якщо число позитивно,то ми платимо менше, ніж споживаємо. На підставі розрахунків ви можете вирішити залишати лічильник або замінити його, якщо це невигідно.
Загалом, перевірте свої лічильники. Особливо, якщо ви живете в якій-небудь глибинці. Якщо цей обман і справді поширений, то тоді, може бути, він буде оприлюднений. У нашій країні це іноді допомагає.
Похибка електролічильника – це непомітний «злодій» нашого бюджету, тому переконайтеся, що ви не переплачуєте. Удачі!