У багатьох лікарнях вже з’явилися попередження “про зміну умов оплати праці” з 1 квітня цього року. Лікарям обіцяють тільки мінімалку, тобто, 4,7 тисячі гривень на місяць. А кого така зарплата не влаштовує – можуть звільнятися, – заявляє керівництво клінік, пише Країна.
Заступник голови правління Українського лікарського товариства Костянтин Надутий вважає, що все може виявитися ще гірше – деякі лікарні не зможуть платити навіть мінімалку, тому будуть змушені переводити докторів на часткову зайнятість і скорочувати “зайвий” медперсонал.
Українські медики і зараз отримують трохи, але це все одно не “гола” мінімалка. Скажімо, хірургам платять до 8 тисяч гривень, вузьким фахівцям (невролог, ЛОР, гастроентеролог і ін) – до 6 тисяч. У Києві оклади вище – до 10-12 тисяч.
Причина зарплатних скорочень – початок другого етапу медреформи, який стартує з 1 квітня цього року. Саме під цю реформу лікарям, навпаки, обіцяли підвищення окладів. Але, судячи з усього, про надбавку доведеться забути. Адже обіцяне фінансування далеко не завжди покриває навіть собівартість лікування.
Експерти вже лякають наслідками: лікарі стануть масово звільнятися, а лікарні – закриватися. Пацієнтам ж доведеться платити за лікування зі своєї кишені ще більше, ніж зараз. Хоча влада, навпаки, обіцяють, що з початком другого етапу медреформи усі послуги для громадян стануть безкоштовними.
“Країна” розбиралася, чому лікарів хочуть посадити на хліб і воду, і як це позначиться на здоров’ї пацієнтів.
“Не всі зможуть платити навіть мінімалку”
“Країна” вже писала про “зарплатних ультиматуми”, які виставило медикам керівництво деяких клінік. Так, в міській лікарні на батьківщині президента в Кривому Розі медиків попередили про зменшення заробітної плати з 1 квітня – аж до мінімальної. У зв’язку з цим всім бажаючим повідомили, що або вони погоджуються на нові умови праці, або мають право на звільнення. Документ про це опублікував колишній радник міністра охорони здоров’я країни Євген Найштетік.
Схожі попередження з’явилися і в інших лікарнях. Про це масово пишуть доктора в профільних групах в Facebook. Зокрема, медики поділилися копією попередження, яке вручило своїм співробітникам керівництво Чернігівської обласної дитячої лікарні. Це – практично повна копія криворізького варіанту. Докторів попереджають про “можливу тимчасову зміну з 1 квітня 2020 року умов оплати праці”. “Фактичні розміри заробітної плати будуть визначатися з урахуванням коштів на рахунку установи, але не менше мінімальної зарплати, визначеної чинним законодавством”, – йдеться в документі.
Схоже попередження отримали лікарі харківського психіатричного диспансеру №3.
Такі “листи щастя” зараз вручають медикам практично по всій країні, – підтвердив “Країні” голова Вільної профспілки медичних працівників України Олег Панасенко.
Глава Ради Київської міської профспілки працівників охорони здоров’я Сергій Кубанський каже, що “в Києві є лише поодинокі випадки, але спільними зусиллями профспілки і столичної влади поки вдається попередити такі незаконні дії роботодавців”. Втім, серед київських лікарів все одно активно мусуються чутки, що зарплати можуть урізати.
Варто відзначити, що зарплати у медиків і зараз, м’яко кажучи, невисокі. Так, медсестри і молоді лікарі отримують ту ж мінімалку, але з преміями на руки виходить до 5-6 тисяч. У більш досвідчених лікарів зарплати в регіонах до 6-8 тисяч, в Києві – до 10-12. Якщо їм залишать тільки мінімальну зарплату, то за вирахуванням податків це буде менше 4 тисяч гривень в місяць.
А кого така зарплата не влаштовує – можуть звільнятися. “Згідно зі статтею 32 КЗпП України, працівник має право на свій розсуд погодитися зі зміною істотних умов або відмовитися від роботи в нових умовах”, – йдеться в попередженні, яке вручили медикам в Чернігівській обласній дитячій лікарні.
Правда, як каже аналітик в сфері охорони здоров’я Асоціації міст України Світлана Осташко, попередження, які вручають медикам, ще не означають, що зарплати їм точно уріжуть. “Змінюється схема фінансування, тому керівництво клінік не знає, якою буде ситуація, ось і перестраховується”, – говорить вона.
Костянтин Надутий вважає, що в дійсності все може виявитися ще гірше. “Навіть мінімалку багато клінік можуть гарантувати тільки в квітні, а з травня і вона вже буде під питанням”, – відзначає експерт.
Реформа без зарплат
Причина, на яку посилаються керівники клінік, які оголосили про зниження зарплат, – початок другого етапу медреформи з 1 квітня цього року.
“Країна” вже детально писала про її суті. Головне нововведення – зміна схеми фінансування. Зараз лікарні отримують медичну субвенцію, яка в тому числі, покриває витрати на комуналку і зарплати. Але з 1 квітня субвенції (залишать тільки 60% від минулорічного показника) і почнуть платити за кожен пролікований випадок за спеціальними тарифами, нещодавно затверджених Кабміном.
Самі медики називають ці тарифи явно заниженими. Деякі цінники занижені на 40-80%, а деякі – в рази. Так, лікування гострого інфаркту міокарда МОЗ оцінив в 16 тисяч гривень, тоді як в реальності вартість може скласти до 50-70 тисяч в залежності від складності випадку.
За туберкульозу та лікування психічних захворювань тарифи взагалі нереальні. “Країна” вже писала, що після переходу на нову схему фінансування, багато тубдиспансери і психіатричні клініки закриються, а їх пацієнти виявляться на вулиці.
Але, щоб отримати навіть ці гроші, клінікам ще потрібно укласти договори з Нацслужби здоров’я, а під її критерії підходять далеко не всі междучрежденія.
Скажімо, щоб отримати фінансування на лікування інсультів, неврологічне відділення повинно мати комп’ютерних томограф, а таке обладнання є далеко не у всіх. “Багато районні лікарень навіть не подаватимуть заявки в НСЗУ, так як заздалегідь знають, що не пройдуть”, – розповіла Світлана Осташко.
Такі лікарні залишаться на мізерної бюджетної субвенції та фінансуванні місцевих бюджетів, а їх можливості невеликі. Так що там очікується не тільки зниження зарплат, але і скорочення персоналу.
“До кінця року медустановам залишать 60% медичної субвенції. Але 85% фінансування йшло на зарплати. Тобто, цих грошей не буде вистачати навіть на фонд оплати праці”, – говорить Костянтин Надутий.
У багатьох містах є ще муніципальні доплати лікарям. У Києві, за словами Кубанського, середня зарплата медиків за рахунок таких доплат на третину вище, ніж в цілому по Україні. І міська влада запевнили, що в цьому році доплати збережуться.
Подібні програми є також в Дніпрі, Полтаві та ін.
Але неясно як довго місцева влада зможе доплачувати лікарям. Адже проблеми з фінансуванням є і у місцевих бюджетів. У деяких містах вже попереджають, що не можуть “тягнути” ще й лікарів.
Так, запорізька ОДА розіслала керівникам місцевих лікарень лист, в якому просить в зв’язку з обмеженим фінансуванням розглянути питання скорочення доплат, пов’язаних зі “стимулюванням і преміюванням працівників”.
Парадоксально, але саме з початком другого етапу медреформи медики, навпаки, розраховували на збільшення зарплат. “У законі про Медгарант зазначено, що в розрахунок вартості тарифів повинна закладатися зарплата лікаря на рівні в 250% від середньої по країні за попередній рік, тобто, близько 27 тисяч гривень”, – пояснив Сергій Кубанський.
На первинному ринку, яку реформували в минулому році, зарплати багатьох сімейних лікарів зросли до 18-20 тисяч гривень. За словами Осташко, на 2-3 тисячі гривень збільшилися також зарплати полтавських лікарів (пілотний проект по новій схемі фінансування там уже йде).
Але, судячи з усього, в нові тарифи на медпослуги під другий етап реформи підвищення зарплати для лікарів не врахували. Причина банальна – дефіцит бюджетних коштів.
Втім, в деяких лікарнях зарплати у лікарів все ж можуть вирости. Тут все залежить від рівня клініки та отриманого фінансування. Під ударом опиняться, перш за все, медустанови в невеликих містах. Там мова може йти не тільки про зниження зарплат, але і про масові скорочення і навіть ліквідації лікарень.
Чим це закінчиться для пацієнтів – передбачити нескладно. Доведеться їхати за медичною допомогою в сусідні населені пункти, де залишаться лікарні. “У Вінницькій області вже проводили експеримент, скільки часу займе шлях до опорної лікарні. З’ясувалося, що” Швидка “везти пацієнта з інфарктом або породіллю до півтора години. Це пряма загроза здоров’ю людей. Плюс потрібно буде збільшувати парк” Швидких “, – розповів Костянтин Надутий.
доплатять пацієнти
Готуючись до другого етапу реформи, лікарні пройшли процес автономізації, тобто, стали комунальними некомерційними комерційними підприємствами. Це означає, що тепер вони не прив’язані до тарифної сітки, як раніше, а значить, можуть встановлювати зарплати персоналу на свій розсуд. Головне – не нижче мінімалки. Але і цю вимогу можна обійти, скажімо, оформивши співробітника на неповну ставку.
Але в будь-якому випадку умови оплати праці повинні бути прописані в нових колективних договорах, а їх поки не уклали. Тому будь-яке зниження зарплат є порушенням чинного законодавства, – говорить Сергій Кубанський. Глава Національної медичної палати України Сергій Кравченко каже, що лікарі, якщо їм уріжуть зарплати, можуть судитися.
Але не факт, що лікарі масово підуть до судів. Багато просто звільняться і поїдуть на заробітки в Європу (наших медиків приймають, зокрема, в Польщі, Чехії, Німеччини). Лікарі пенсійного віку (а їх у сфері охорони здоров’я – більше 20%) стануть йти на заслужений відпочинок.
А решта будуть працювати, розраховуючи на “подяку” пацієнтів. “Лікарі і сьогодні працюють не тільки за зарплату. Багато хто живе за рахунок того, що їм покладуть в кишеню пацієнти. Так буде і далі”, – вважає Костянтин Надутий.
Тобто, виходить, що українцям доведеться доплачувати за лікування ще більше, ніж зараз. І це при тому, що влада, навпаки, рекламуючи реформу вторинки, заявляють, що людям більше ні за що не доведеться платити – все компенсує держава.
“З цього приводу не виключені конфліктні ситуації. Люди вимагатимуть обіцяної безкоштовної медицини, а лікарні просто не зможуть її забезпечити”, – підсумував Надутий.