Вважається, що у свято 19 липня гриби не ховаються від людей та їх простіше знайти
У православному календарі це день вшанування пам’яті преподобної Макріни Каппадокійської, яка жила в IV столітті н. znaj.ua
Інші назви свята: “Указниці осені”, “Макріди”, “Мокрини”. За народним повір’ям, Макрінін день – це вказівник осені. По погоді цього дня судили про те, якою буде осінь.
У народі цей день називали Мокрини. Якщо ж дощу не було, то це посуха, яка може знищити врожай. Тому проводили обряди, щоби викликати дощ.
Селяни за традицією ходили по гриби, прибирали овес, а польові роботи до цього часу вже закінчувалися. Але це був початок періоду літніх гроз і сильних дощів. Через сильні дощі сіно могло згнити, а якщо були тільки грози та сухо, то це могло підпалити поля. Тому часто тим часом читають молитву від пожеж у храмах.
Дощ викликали зазвичай жінки та дівчата, які народилися 19 липня. Іменинниць одягали в сині сарафани, прикрашали червоними намистами і садили біля вікна, щоб вони чекали на тих, хто повернеться з полів і принесе колоски. З цих колосків робили сніп, замотували його в білий рушник. А ввечері дівчата у сорочках водили хороводи, всередині якого іменинниця сиділа на сніпі. Її й називали Мокриною. Потім мала прийти знахарка, щоб прочитати змову. Дівчина Мокрина повинна віднести колоски до водойми та відправити їх за течією. Потім вона б’є по воді долонями і просить річку, щоб вона вмовила дощ прийти. Обряд ні в якому разі не можна бачити чоловікам, інакше на все село чекає біда.
А от якщо навпаки дощ іде, то Мокрині не можна виходити на вулицю, але можна вбиратися. Якщо вона вийде, всю землю заллє дощ.
Можна ще сьогодні провести змову, щоб у хаті водилися гроші. Одягніться в одяг із дірками в кишенях, в руки візьміть мішок із дірками, станьте під дощ і кажіть:
“Дощ, у мене порожня мошна, за душею ні гроша. Допомоги в тебе прошу, наповни мошну, щоб гроші водилися, щоб дірки зашилися”.
Потім треба піти додому та зашити дірки у речах. Туди кладуть монеткою і сушать одяг. Бажано зробити це надворі під променями сонця
Що не можна робити 19 липня
Не можна працювати у полі, у саду чи на городі, якщо погода зіпсувалася.
Цього дня не можна бути брудними та неохайними, ходити у несвіжому одязі, тримати будинок безладно.
Не можна різати птицю і забивати худобу в цей день, а також ловити рибу, інакше серйозно занедужаєте.
Не піднімайте із землі на вулиці втрачені речі та гроші. Є ризик перейняти на себе хвороби та проблеми минулого власника речі.