9 жовтня за новим церковним календарем згадують апостола Якова Алфеєва
Яків жив у I столітті, був братом апостола і євангеліста Матвія та одним з апостолів Христа. Святого Якова та інших апостолів просять про допомогу і пораду в різних справах.
У народі святого називали Яків Деревопилець, оскільки у цей час йшла активна заготівля дров.
У цей день зазвичай завжди було холодно.
Наші предки казали: “Після Якова осінь вже заплакала, бо після Якова тепла нема ніякого”.
Люди у цей вечір стежили за місяцем: якщо він у колах – наступне літо буде сухим. Наші предки вважали 9 жовтня хорошим днем для будь-яких сімейних справ.
Цього дня можна йти до лісу по гриби – зазвичай у цей час уже є опеньки, сироїжки, білі гриби. За старих часів на початку жовтня на млинах обдирали просо, овес, ячмінь, мололи пшеницю на крупу, а потім готували кашу з нового врожаю.
Тому 9 жовтня – це ще й День першої каші. За повір’ям, той, у кого сьогодні на столі стоятиме каша, буде здоровим увесь рік.
Що не можна робити 9 жовтня
Не рекомендували 9 жовтня щось зашивати. Наші предки говорили: якщо не послухатися цієї заборони, доведеться весь рік латати дірки в гаманці.
Заборонено в цей день відмовлятися від частувань або самому проявляти негостинність. Щоб в будинку був достаток, необхідно накрити добрий стіл і запросити до нього всіх охочих.
Не можна 9 жовтня не тільки сваритися, а й згадувати минулі образи. Вважається, що будь-який негатив, випущений з вуст, повернеться людині в трикратному розмірі.
Ще одна містична прикмета у них була пов’язана із красивими дівчатами. У народі вважали, що під їх личиною 9 жовтня могла ховатися нечисть, і закликали уникати в цей день прекрасних незнайомок.
За народними прикметами на Якова не слід починати нові справи і розповідати сни – хороші не збудуться, а погані – навпаки.
Народні прикмети на 9 жовтня
Дощ в цей день означає, що сніг в цьому році випаде рано.
Місяць вночі ховається за хмарами – до посушливого літа.
Якщо зранку 9 жовтня стоїть туман, зима видасться надзвичайно суворою, а міцні морози будуть стояти аж до лютого.