Пандемія коронавируса, через яку школи і університети перейшли на дистанційне навчання під час карантину, вплине на процес утворення і в новому навчальному році. Поки влада розглядає кілька варіантів, як запускати школи і вузи: від змішаного навчання до перенесення початку навчального року.
Готується новий закон про дистанційну освіту
“Я на 99% впевнений, що навчальний процес не почнеться в звичному режимі. Так, як було до пандемії, точно не буде, навіть якщо будуть впроваджувати лінійне навчання за старим розкладом, то все одно батьки будуть залишати дітей вдома при найменших ризиках. Тому Міністерству освіти варто готувати освітній контент, забезпечувати навчальні заклади технологічно і матеріально. Про гібридному навчанні говорили раніше, а коли стало видно, що захворюваність не спадає, почалися розмови, щоб готуватися до адаптивного відвідування школи, що деякі предмети будуть онлайн, а деякі – в школі “, – говорить Микола Скиба, директор напрямку” Освіта “Українського інституту майбутнього.
В кінці червня Міністерство освіти винесло на обговорення проект закону про дистанційне середню освіту. У документі йдеться і про навчання під час карантину. Міністерство пропонує, щоб частина дітей навчалась очно, а частина – дистанційно. При цьому школярі повинні чергуватися: сьогодні – очно, завтра – дистанційно.
Згідно з проектом, школа зможе організувати дистанційне навчання і без карантину. Навчальний заклад може створювати окремі дистанційні класи. Такі класи можуть організувати для дітей, які навчаються за кордоном або живуть на окупованих територіях. Для цього потрібно, щоб один з батьків подав до школи заяву (можна на електронну пошту школи).
Крім того, вчителям хочуть дозволити на свій розсуд проводити окремі теми або консультації по предмету дистанційно.
Що стосується вищої та професійно-технічної освіти, то поки МОН розіслало рекомендації за змішаним утворення в коледжі та університети.
“Ми очікуємо нову хвилю коронавируса, ми не знаємо коли, чи буде вона одна, дві або більше. Але ми хочемо якомога більше підготуватися, щоб навчальні заклади були озброєні максимально”, – заявив у своєму відеозверненні Єгор Стадний, заступник міністра освіти.
За словами Стадного, не всі види діяльності студентів і викладачів можна перенести онлайн, тому частина дисциплін проводитимуть виключно в аудиторіях.
“У наших рекомендаціях надано поради, як адаптувати курс для стаціонару на курс для дистанційного навчання, як його вести, як тримати зворотний зв’язок зі студентами, які практики найкраще працюють. Паралельно йде напрацювання санітарних вимог, які повинні будуть дотримуватися навчальні заклади. Ми в міністерстві розуміємо, як важливо запускати максимально стаціонарний процес. Є багато дисциплін і навичок, які не передаються дистанційно. Якщо будуть обмеження щодо відвідування навчальних закладів, ми хотіли б вийти на санітарні норми, які дозволять при дотриманні дистанції, температурного скринінгу відновити навчальний процес. Тут нам сильно допоможе змішане навчання “, – зазначає заступник міністра.
Навчальний рік може не розпочатися 1 вересня
Є ризик, що навчальний рік не розпочнеться 1 вересня, вважає Сергій Бабак, голова комітету з питань науки і освіти. Все буде залежати від епідемічної ситуації і спільного вирішення Міносвіти, МОЗ та РНБО.
“Мені б дуже хотілося, щоб ми почали в звичному режимі. Але існує ймовірність, що ми не зможемо почати навчальний рік у штатному порядку. Якщо епідемія не спаде, кількість хворих зростатиме, то буде розглядатися питання або про відстрочення, або про змішаному навчанні “, – розповів Сергій Бабак.
У Міністерстві охорони здоров’я відзначають, що приймати якісь рішення зараз рано, оскільки невідомо, якою буде ситуація до вересня. Але якщо епідситуація погіршиться, то дистанційна освіта буде, розповів головний державний лікар України Віктор Ляшко.
“Ми розглядаємо різні варіанти, але зараз на порядку денному безпечне проведення Зовнішнього незалежного оцінювання, щоб винести певні висновки і уроки. Днями ми спілкувалися з новим в.о. міністра освіти і розглядали кілька варіантів, що можна в разі ускладнення епідситуації робити дистанційно, а що – очно. Які уроки можна пересувати, яка повинна бути наповнюваність класів, як це може впливати на економіку, з урахуванням того, що школа виконує ще й функцію нагляду за дітьми, поки батьки на роботі. Але поки ми не готові озвучити всі пропозиції “, – розповів Віктор Ляшко.