Загальна мобілізація в Україні триває ось уже півтора роки. Згідно з Конституцією, захист держави – це обов’язок усіх громадян чоловічої статі віком від 18 до 60 років. Якщо вони придатні до військової служби, звісно.
Україна протиставила росіянам мільйонну армію, яка успішну веде бої проти окупантів. Втім, Кремль намагається зірвати мобілізацію за допомогою міфів та паніки. Тож, чи справді призов – це свавілля?
ТЦК – незаконні
Міфи про незаконність діяльності ТЦК циркулюють в інфопросторі з самого початку мобілізації. Мовляв, військкомати припинили своє існування, а закону про ТЦК – нема.
Що ж, це – маніпуляція.
ТЦК діють на підставі Закону України та Положення КМУ, тобто цілком на законних підставах:
Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 року № 154;
Постанова Кабінету Міністрів України від 3 червня 2013 р. № 389 “Про затвердження Положення про військові комісаріати”.
Постанова Кабінету Міністрів України від 4 червня 2015 р. № 369 “Про внесення змін до Положення про військові комісаріати”.
Студентів будуть хапати на вулиці та забирати до війська!
А ще мобілізують ваших собак, котиків і навіть золотих рибок. Насправді, це – міф.
Згідно із законом про мобілізацію, у 2023-му році НЕ призиватимуть:
- студентів ПТУ та училищ (здобувачів професійно-технічної освіти);
- студентів вишів (здобувачів вищої освіти);
- асистентів-стажерів;
- аспірантів і докторантів, які навчаються на денній чи дуальній формах.
Студентів справді можуть призвати. Та лише за їхнім власним бажанням і лише здорових та повнолітніх. Також, мобілізувати можуть тих студентів, які після закінчення бакалаврату і перед тим, як вступити на магістратуру, тимчасово не числяться в студентах.
Дали повістку – і одразу на передову
Це виняток з правила. За півтора роки повномасштабної війни траплялися поодинокі випадки, коли після мобілізації новобранців відправляли на першу лінію без належної підготовки. Та це – грубе порушення чинного законодавства та наказів верховного командування Збройних Сил. Наразі, тривають розслідування і винних притягнуть до відповідальності.
Осіб, яких призивають до армії, не можуть відправити на фронт без належної підготовки. Тобто осіб без жодного військового та бойового досвіду можуть мобілізувати до армії, але не відправлять одразу у гарячі точки — це є протиправним та протизаконним.
«Якщо ж таке свавілля відбувається зі сторони військової частини, то рекомендую звертатись до командира з рапортом, в якому просити направити вас на навчання, бо у вас не має достатнього досвіду або відсутня амуніція тощо. Як показав досвід — такі рапорти, при належності їх вручення, мають свій результат», – кажуть юристи.
Обов’язок кожного
Війна триває. Не десь там далеко, а зовсім поруч. Росіяни намагаються знищити нашу державу та всю націю. Українці повинні бути єдиними у захисті Вітчизни. Ті, хто не мобілізувався до війська – може допомагати і в тилу. Збір коштів, закупівля необхідної амуніції і навіть зброї військовим – це обов’язок всіх.