Українська влада має намір повернути 30 мільйонів доларів, що були сплачені за шістьма комерційними контрактами на продаж зброї й озброєння США, які начебто блокує адміністрація президента США Дональда Трампа.
Про це повідомляє BuzzFeed із посиланням на свої джерела серед українських та американських посадовців.
Зокрема, принаймні п’ять комерційних угод про продаж американського озброєння Україні затримують уже близько року, а ще одну — понад рік.
Троє українських посадовців і один колишній американський чиновник розповіли виданню, що Білий дім на їхні запити так і не зміг пояснити причин затримки.
Угоди про продаж американського озброєння укладаються не з урядом США, а з приватними американськими компаніями. Як правило, їх адміністрація США схвалює близько двох місяців, після чого окремо затверджує Державний департамент, повідомляє BuzzFeed.
Посольство США в Україні відмовилося коментувати ситуацію.
Двоє українських співрозмовників видання припустили, що рішення Білого дому може бути пов’язане з намаганням Китаю придбати “українське стратегічне аерокосмічне підприємство”. Можна припустити, що йдеться про продаж компанії “Мотор-Січ” китайському холдингу Beijing Skyrizon Aviation.
Інший український посадовець і колишній американський чиновник допустили, що причини затримки суто бюрократичні або ж можуть бути пов’язаними з корупційним скандалом навколо “Укроборонпрому”.
Оскільки контракти укладалися до дзвінка Володимира Зеленського й Дональда Трампа 25 липня 2019 року, співрозмовники BuzzFeed відкидають думку, що йдеться про тиск США на Україну з метою оголосити про розслідування проти Байденів.
З 2014 року Сполучені Штати надали Україні військову підтримку загальною сумою близько 1,6 мільярдів доларів. До неї входить, зокрема, летальне озброєння — мобільні протитанкові ракетні комплекси “Javelin”.
Якщо інформація видання відповідає дійсності, це стане другим випадком затримки військової допомоги Україні з боку США.
Нагадаємо, лідер демократичної меншості Сенату Сполучених Штатів Чак Шумер упевнений, що опубліковані на сайті документи щодо рішення президента Дональда Трампа затримати військову допомогу Україні дають усі підстави вимагати повноцінного судового процесу в Сенаті щодо імпічменту президента США.
Раніше сенатори-демократи, Ричард Дурбін, Патрик Ліхі, Джек Рід та Роберт Менендез, звернулися із листом до міністра оборони США Марка Еспера, вимагаючи відповіді щодо військової допомоги Україні.