У той час як світові ринки нафти починають зміцнення, ринок природного газу пробиває дно за дном, що веде до здешевлення цього виду енергоресурсу і в Україні. Знижується як ринкова ціна газу для промисловості, так і регульована – для населення (ПСО). Як довго триватиме ця тенденція, і як це вплине на вартість комунальних послуг, з’ясував UBR.ua.
обвал цін
Минулого тижня ринок природного газу в Європі відчув сильне потрясіння. На початку тижня спотова ціна газу на хабі TTF (Нідерланди) впала нижче $ 50 / тис. куб. м, щоб до кінця тижня впасти ще більше. Падіння промислового виробництва через карантин, введеного для боротьби з коронавірусів, наклалося на інший фактор – в листопаді минулого року Європа під зав’язку запаслася газом в очікуванні російсько-української газової війни, яка так не відбулася.
“Ціни сильно падали до $ 40 за тис. Кубометрів на основних ліквідних хабах в Західній Європі. Раніше газу накачали дуже багато, побоюючись кризи, пов’язаного з транзитом російського газу через Україну, а потім ситуація погіршилася через падіння промвиробництва і загальної кризи на тлі коронавируса . Зараз взагалі незрозуміло, яка буде погода, в яких обсягах буде затребуваний газ “, – прокоментував UBR.ua співголова Фонду енергетичних стратегій Дмитро Марунич.
В умовах падіння глобального попиту через коронавируса запаси зрідженого природного газу в Європі ростуть ударними темпами. За підсумком за травень обсяг поставок блакитного палива на термінали ЄС має всі шанси вийти на друге місце в історії, поки що поступаючись тому самому максимуму листопада 2019 року. Але в цей раз ціни незрівнянно нижче: в п’ятницю 22 травня газ на TTF торгувався вже на рівні $ 34 / тис. куб м.
Падіння цін в Україні
Вартість газу в Україні навіть українського за походженням прив’язана до ціни на європейських хабах, так як 60% газу в Україні – з Європи. Ціни падають і у нас. НАК “Нафтогаз України” вже знизив на 20,7% (у порівнянні з травнем) вартість газу на червень для промислових споживачів до 3 255 грн / тис. куб м (з ПДВ). Однак монополіст не встигає за тенденціями на Українській енергетичній біржі (УЕБ), де ціни впали на історичний максимум.
Так, в ході торгів 22 травня “травневий” газ торгувався за ціною 2 400 / тис. куб. м (з ПДВ), а червневий – вже по 1 860 гр / тис. куб. м. Падіння цін на біржі в порівнянні з січнем склало більше 50%. Вартість газу для населення, хоча і не прив’язана до ціни на УЕБ, проте прив’язане до ціни на тій самій голландської біржі TTF, тому також знижуються і ПСО-ціни. “Нафтогаз” вже перерахував ціни для населення в травні по 2 731 грн / тис. куб. м, знизивши їх на 21% в порівнянні з квітнем. Але це, вважають експерти, ще не далеко не “дно”.
“Уже почав працювати ринок, нехай спотворений, примітивний, але навіть вже і в боротьбі за населення починається конкуренція. Зараз газ в Європі може закуповувати хто завгодно, а газсбити можуть купити газ не тільки у” Нафтогазу “. 22 травня на хабі TTF 1 тис . кубів коштувала всього $ 34. і на біржі у нас ціна падала вище 1 800 за 1 тис. куб м “, – розповів UBR.ua голова Експертної ради з питань розвитку газової промисловості та ринку природного газу Леонід Уніговський.
“Нафтогаз” затримує
Специфіка того сектора газового ринку для населення, на якому діють спеціальні зобов’язання (ПСО), полягає в тому, що ринкові тенденції позначаються з запізненням через особливої ролі “Нафтогазу”. Є й інші нюанси в цьому процесі не на користь кишені українців.
“Ціни на ПСО будуть падати, адже в Європі вони впали. Це зниження до нас долинає з великою затримкою стараннями в тому числі” Нафтогазу “. Ціна визначається на підставі ретроспективних цін, тобто до нас зниження фактично йде з місячною затримкою в порівнянні з європейцями плюс з якоїсь коригуванням на спред, правильність якого визначити неможливо. Нам просто кажуть, що це економічно обгрунтована ціна, а ми можемо вірити цьому чи не вірити “, – пояснює директор спеціальних проектів науково-технічного центру” Психея “Геннадій Рябцев.
Експерти і раніше звертали увагу, що ціноутворення “Нафтогазом” ціни для населення дещо відрізняється від офіційно затвердженої формули. Так, за розрахунками консалтингової компанії “Нафтогазбудінформатика”, в січні НАК завищив ціни для населення, а в квітні, навпаки, занизив. Експерти, однак, пояснюють, що від цих коливань виграв саме НАК.
“Існує якась методика, яку використовує” Нафтогаз “. Я не знаю, в чому вона полягає, і ніхто не знає. Але в принципі ці коливання можна пояснити легко: в січні був опалювальний сезон, а в квітні немає. Тому спочатку” Нафтогаз ” дозволив завищити ціни і отримати більше прибутку, а в квітні – знизити “, – говорить Рябцев.
Дійсно, найдорожча платіжка, яку оплачують українці, – за опалення, 80% сума якої становить якраз ціна газу. Тому знижуючи ціну після закінчення опалювального сезону, монополіст за фактом більше і виграє від цього зниження, при цьому, акцентують експерт, керівництво НАКу отримує однозначну піар в очах президента і уряду.
Проте в українців подешевшає гаряча вода, правда у тих, у кого вона зараз є, і після того, як закінчиться сезонна профілактика.
“Пантелєєв вже оприлюднив графіки відключення по районам на профілактику. І потрібно взяти до уваги, що кияни розбещені гарячою водою, а якщо говорити про Херсоні, Одесі, Миколаєві, Житомирі, то там такої послуги немає”, – говорить Рябцев.
Нижче 2 грн
За словами експертів, газ буде дешевшати і цілком може пробити критичну планку в 2 грн за 1 куб м, економічні підстави для цього є. Традиційно пік низьких цін на газ припадає на липень, після чого починається їх зростання. Однак в цьому році, прогнозують експерти, низькі ціни мають всі підстави дожити до опалювального сезону, і тоді кожен з українців оцінить відчутні плюси від дешевого газу в платіжках за опалення.
“Падіння ціни, думаю, буде до середини 3 кварталу. Далі може незначно піднятися на початку 4 кварталу, а потім знову почнеться зниження або, принаймні, непідвищення. Адже є фактор пандемії, який сприяє зниженню споживання. Пожвавлення промисловості буде не відразу, а у населення стало менше грошей, воно теж почне економити. До того ж прогнозують другу хвилю пандемії. Газа багато, ціна буде падати, деякі виробники, наприклад, Катар, вже демпінгують “, – резюмує Уніговський.